Exportní dům na MSV 2017: Ekonomická diplomacie a podpora exportu pod jednou střechou

Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně patří z pohledu podpory českého exportu už tradičně mezi vrcholy roku.

MSV je tak možností nejen se setkat se s velkým množstvím exportérů na jednom místě, ale především upozornit na všechny služby, které stát pro podporu exportu podniká.

V roce 2016 se velmi osvědčil koncept „Exportního domu“, společné prezentace Ministerstva zahraničních věcí a Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP). Letos se podařilo pro tento koncept nadchnout i další partnery. Na expozici se tak s MZV ČR podílí kromě EGAP také Ministerstvo průmyslu a obchodu s agenturou CzechTrade, Ministerstvo obrany, Česká rozvojová agentura (ČRA), Česká exportní banka (ČEB) a Generální komisař pro účast ČR na Expo 2020. V Exportním domě tak najdete všechny státní instituce, které mají na starost podporu exportu, a to na jednom místě.

Firmám poskytneme možnost konzultovat jak obchodní příležitosti ve vybraných státech přímo s 13 ekonomickými diplomaty z našich ambasád (například z Íránu, Indie či Velké Británie), tak s kolegy z Klientského centra pro export. V Exportním domě se zástupci firem dozvědí i o B2B programu ČRA o tom, jak se mohou podílet expozici ČR na Expo 2020. Pracovníci obchodního úseku EGAP poradí s exportním pojištěním do zemí mimo EU a ČEB  s exportním financováním. Ministerstvo obrany poskytne potřebné informace zájemcům o export výrobků obranného průmyslu.

Kromě toho v Brně chystáme přímo v Exportním domě bohatý doprovodný program, takže se můžete například těšit na semináře o exportu do Maroka, Turecka, Kanady, Ománu, Indie. EGAP připravil na úterní dopoledne odborný seminář zaměřený na novinky v pojišťování českých investic v zahraničí. Spolu s Ministerstvem obrany připravujeme 11. října Obranný den, v rámci kterého proběhne seminář o exportních příležitostech v Japonsku a státech střední Evropy. 12. říjen se uskuteční Rozvojový den pod záštitou ČRA.

Po dobu MSV 2017 si můžete rezervovat konzultaci s ekonomickými diplomaty ze zastupitelských úřadů ČR v zahraničí (Bělorusko, Indie, Irán, Japonsko, Kanada, Maďarsko, Maroko, Německo, Polsko, Rakousko, Rusko, Turecko, Velká Británie) a s experty České rozvojové agentury.

Na veškeré semináře na Exportním domě stejně jako na konzultace s ekonomickými diplomaty se můžete hlásit zde http://mzv.reservanto.cz