Minerály Brno

Poznáváme kameny: Smaragd z kolumbijského Muzo mine

Asi nejznámější a velmi ceněná zelená odrůda nerostu - berylu. Smaragdy se nacházejí a těží na sever od hlavního města Bogota. V okolí vesnice Muzo ve svazích u řeky Rio Minero se kvůli nim hloubí hluboké šachty. Unikátní krystaly smaragdů jsou často dokonale čisté. Proto je pro své šperky vyhledávají klenotníci z celého světa.

Asi nejznámější a velmi ceněná zelená odrůda nerostu - berylu. Smaragdy se nacházejí a těží na sever od hlavního města Bogota. V okolí vesnice Muzo ve svazích u řeky Rio Minero se hloubí hluboké šachty a hledají se kalcitové žíly. Právě v nich se smaragdy nachází.

Žádný důl v Kolumbii není soukromý. Jde o nerostné bohatství státu a doly se soukromým společnostem jen pronajímají. Za celou dobu těžby bylo vytěžené jen asi 10% z odhadovaného množství, které se skrývá v zemi.

Vzácné lokality

Smaragdy mohou vznikat kontaktem tělesa horniny obsahující berylium s hlubinnými vyvřelinami s podílem chromu. Tato situace je však v geologické stavbě země poměrně velmi vzácná. Smaragdy v Kolumbii měly pro svůj vznik téměř ideální podmínky a krystaly smaragdů jsou často dokonale čisté. Proto je pro své šperky vyhledávají klenotníci z celého světa.

Lokalit, kde se tyto kameny nalézají, ve světě moc není, proto je tento zelený drahokam velmi vzácný. Smaragdy se těžily už ve starověkém Egyptě. Dnes se dobývají v Brazílii, Kolumbii, Zambii a v Rusku se nacházejí v pohoří Ural.

Text: Radek Votava a Luděk Kráčmar; foto: Radek Votava

Další aktuality z veletrhu