TECHAGRO

Zemědělství rozhodně nepáchne a žije. A pozor - moderně!

Není to úplně radostné zjištění. Děti a hlavně jejich rodiče si myslí, že pracovat v zemědělství pořád znamená dostat do ruky vidle a házet hnůj. Vlastně největší pojem o rostlinách i zvířatech mají děti z mateřských školek. A co je to seno a co sláma, to už děti nevědí vůbec, natož třeba poznat druhy obilí. Navíc do zemědělství přichází minimum absolventů, jak vysokých tak středních škol.

Právě proto, že mladých odborníků je tak málo, a zemědělským společnostem nezbývá, než si je přetahovat, přichází Zemědělský svaz České republiky se speciálním naučným projektem Zemědělství žije! Nesmí chybět ani na zemědělských a lesnických veletrzích Techagro, Biomasa a Silva Regina v Brně. „Pro tuto příležitost jsme si připravili speciální verzi s podtitulem moderní, protože chceme ukázat, že v zemědělství dnes vlastně panují moderní technologie,“ vysvětluje Soňa Jelínková, která má projekt na starosti.

„A děti ani rodiče o tom nevědí. Spousta strojů, i traktorů, je dnes řízeno navigací. Člověk v kabině musí umět pracovat s počítači, číst z obrazovek, které jsou uvnitř, musí to umět naprogramovat, nastavit. Nároky, že člověk ze zemědělství musí technologie a specifické nástroje umět ovládat, jsou stále vyšší,“ popisuje Jelínková s tím, právě pro veletrhy připravují poutavou prezentaci o tom, jaké moderní technologie a technika se v zemědělství používá.

I jejich metody jdou s dobou – „vyprovokovat“ k činnosti chtějí děti a studenty třeba soutěží pro zemědělské youtubery, které baví technika a hospodářská zvířata. Natočit svoje videa mohou žáci základních škol, středních i odborných.

Generační výměna

Jedním z nejčastějších dotazů studentů, ale hlavně rodičů je na možnosti a kariéru. „Znova opakuji, že už nejde o těžkou práci za málo peněz. I v zemědělství se obsazují vysoké pozice s adekvátními platy, na což dosáhne jen kvalifikovaný člověk. Je potřeba, aby veřejnost věděla, že se neshání jen pomocná síla do kravínů,“ dodává Soňa Jelínková.

Podle Jiřího Maška, děkana Technické fakulty na České zemědělské fakulty v Praze a šéfa letošní komise soutěže Grand Prix, dochází k celé generační výměně na mnoha pozicích v celém oboru a řadě firem. „Absolventi tak před sebou mají velké možnosti. Zemědělství je totiž jediný obor, který dovede produkovat potraviny. Nemyslím, že v nejbližší době by, ve velkém měřítku, šly potraviny vytvářet uměle. A lidská populace stále roste a je potřeba ji nasytit,“ poznamenal Jiří Mašek s tím, že moderní technologie začínají oboru vévodit: „Stejně jako v průmyslu rezonuje pojem Průmysl 4.0, tak i v zemědělství začíná převažovat robotizace i automatizace a nazýváme to Zemědělství 4.0. Traktory jsou řízeny navigací, jejich řidič je dnes spíše operátor a vybavení strojů je mnohdy na vyšší úrovni než ta nejlepší auta.“

Nová krev je v oboru potřeba. Ze středoškoláků podle posledních výzkumů svazu v něm zůstane jen polovina. Vysokoškoláci zůstává téměř všichni, zaměstnání si hravě najdou již během studia, ale… absolventů je hrstka. Většinou jde o mladé, kteří mají k oboru vztah, navazují třeba na rodinnou tradici statkaření,“ popsala Jelínková se Zemědělského svazu ČR, jehož projekt Zemědělství žije! podporuje Ministerstvo zemědělství. Svaz mimo jiné letos slaví 50 let od svého vzniku. Na projektech i své činnosti spolupracuje s mnoha organizacemi, firmami či výzkumnými ústavy. Po republice má 47 územních organizací.

A co tedy studenti v programu Zemdělství žije moderně! zažijí? Soutěže, besedy, poznávací hry a také se dostanou k prodejcům zemědělské techniky. Projekt se odehraje v sále P1 v pavilonu P.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše