GO a Regiontour

Übersetzung nicht verfügbar.

Objevte kouzlo bulharské Silistry, města na Dunaji a jen kousek od moře

V pavilonu P můžete ochutnat kus Bulharska. Cestou do vyhlášené Varny určitě nezapomeňte zastavit v Silisterské oblasti, nebo si dovolenou u moře okořeňte výletem. Přitom u vody budete neustále, Silistra je přístavním městem na Dunaji a jedním z center oblasti jižní Dobruža. Právě Silistru a okolí přijedou na cestovatelské veletrhy do Brna představit zástupci bulharské cestovní centrály.

Jaké je největší kouzlo Silistrerské oblasti?

Určitě je to biosférický park Srebarna. Nachází ve stejnojmenné vesnici, přímo na letové trase ptáků z Evropy do Afriky, nazývané Via Pontica. Srebarna byla zapsána do Rejstříku chráněných oblastí vyhláškou bulharské vlády. Jezero Srebarna je zařazeno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO a seznam ornitologicky významných míst v Evropě (chráněná území národní ekologické sítě ve smyslu zákona o biodiverzitě). Sláva biosférického parku Srebarna je spojena s jedinečným a rozmanitým počtem druhů vodního ptactva v něm. Park zahrnuje jezero Srebarna a jeho okolí – asi 660 hektarů chráněné oblasti a ochranné pásmo asi 540 hektarů.

 Kam turisté míří nejčastěji?

Kromě parku Srebarna je to obranná tvrz Medžidi tabija – nejzachovalejší turecká pevnost, jež hrála důležitou roli v rusko-tureckých válkách v letech 1853 – 1856 a 1877 – 1878. Zajímá je také národní architektonická a archeologická rezervace Durostorum – Druster – Silistra. Tato archeologická rezervace zahrnuje tři zóny: 1. Samotná rezervace pokrývá hranice citadely Durostorum-Druster k pobřeží Dunaje s okolním územím. 2. Legionářský tábor a okolní oblast pokrývá střední a severovýchodní část Silistry. 3. Zóna nekropole pokrývá jihovýchodní okraj Silistry.

Co představíte návštěvníkům veletrhu GO a jaké zážitky jim nabídnete?

Obec Silistra nabídne návštěvníkům anglické reklamní materiály představující kulturní a historické dědictví obce. Nabídneme návštěvníkům, aby se seznámili s bohatou tisíciletou historií obce, která sehrála důležitou roli v rozvoji Bulharska.

Každá země i její část má svůj skrytý „dosud neobjevený“ kout s velkým příběhem. Kde má Silistra takový skrytý poklad?

Naše skryté poklady jsou jedinečné festivaly na venkově.

1. Jídla Dobrudža ve vesnici Srebarna – festival je přehlídkou autentických pokrmů regionu Dobrudža. Některá jídla jsou připravována během akce a ukazují technologii vaření. Všechna jídla jsou prezentována na autentickém nádobí, na starých stolech a ubrusech, účastníci jsou v krojích, a tak je zprostředkován duch minulých dob, kdy byly tyto recepty součástí každodenního života lidí. Účastníci dostanou příležitost ochutnat vše, ale ne vždy své recepty kuchaři prozradí. Součástí akce je folklorní hudební  a taneční program. Návštěvníky akce jsou lidé všech věkových skupin, kteří chtějí ochutnat lahodná jídla Krydunavské Dobrudži poprvé, i ti, kteří si chtějí jejich chuť připomenout. A také rodiče, kteří chtějí svým dětem ukázat jejich bulharské kořeny. Většina hostů pochází z vesnic poblíž Srebarny, ale jsou tu i ti, kteří na festival přicházejí ze vzdálených míst v Bulharsku i ze zahraničí.

2. Festival melounového medu vesnice Smilec – příprava melounového medu začíná brzy ráno. Melounový med se vaří na pecích vydlabaných v zemi, na nichž jsou umístěny varné nádoby. Melouny jsou vydlabávány lžičkami a používá se pouze jejich vnitřek. Tekutina se míchá velkou dřevěnou lžící, dokud se nezíská šťáva. Pak je šťáva zbavena semen a znovu vařena, dokud není hustá – až do pozdního večera. Melounový med se v minulosti používal jako sladidlo. Spolu s přípravou melounového medu se pečou lahodné bulharské koláče, které se na konci dne zalévají touto tekutou sladkostí. Po celý den se folklórní hudební a taneční skupiny starají o dobrou náladu pracovníků i hostů. Prezentována je také etnografická výstava a historické spřádání vlny. V minulosti byl hlavním zdrojem obživy vesničanů chov ovcí, takže ve zpracování vlny zde mají velkou tradici.

Můžete mi dát tip pro aktivní cestovatele – pět míst, která je v Silistře třeba vidět?

Přestože Silistra není příliš velké město a vše je blízko, tak za půl dne návštěvníci určitě uvidí víc než pět věcí. Tady jsou naše tipy: Archeologické muzeum, Knihovna Partenije Pavloviče, Podunajský park, biskupský palác z konce IV. až VI. Století, Etnografické muzeum, Katedrála svatých apoštolů Petra a Pavla, pevnost Tabija, pevnost Durostorum, Durostrum – národní architektonická a archeologická rezervace Silistra, patriarchální katedrální kostel a patriarchální palác z 10. století, řeka Dunaj, římská městská vila, římské hrobky, Galerie umění, jižní hradba s jižní bránou Durostorum – Druster. Destinace Silistra – opravdový poklad na břehu velké řeky Dunaje!

Je  nějaké jídlo, bez jehož ochutnávky nemůžu odejít?

Všechna typická jídla regionu Dobrudža jsou jedinečná. Nemůžete odejít bez ochutnání kteréhokoliv!

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše