ANIMAL TECH

Übersetzung nicht verfügbar.

I kráva z pastviny může být šampionkou

Na podlaze sláma, ve vzduchu očekávání. Na brněnském výstavišti se opět odehraje Národní výstava hospodářských zvířat, jejíž součástí je také přehlídka masných plemen skotu a některá plemena budou soutěžit o titul šampiona. O vítězi rozhoduje více faktorů, utváření tělesných partií či motorika pohybu, ale tím hlavním a nejdůležitějším je u masných plemen samozřejmě kvalitní osvalení. To nejlepší, s čím se mohou čeští chovatelé pochlubit, budou hodnotit sudí z Ameriky, Kanady, Francie a Belgie.

Přehlídka plemen může mnohým připomínat soutěž krásy, i když soutěžící nemusí absolvovat promenádu v plavkách. „Plemenná zvířata se u příležitosti národních šampionátů utkají v kategoriích tele (ale to jen u některých plemen), jalovice, kráva a býk o titul národní vítěz. Celá show vyvrcholí kláním národních vítězů o titul absolutního šampiona plemene,“ řekla Pavla Vydrová z Českého svazu chovatelů masného skotu. Zvířata se v předvadišti prezentují chůzí v kruhu a následným rovnáním do těsných řad pro lepší porovnání předních a zadních partií.

„Královskou disciplínou je soutěž o nejlepšího plemenného býka. Kde jinde můžete vidět až 1400 kilo živé váhy?“

Pavla Vydrová z Českého svazu chovatelů masného skotu

Výhra titulu národního vítěze či šampion plemene je o přípravě a konkurenci. „I když je nejdůležitější osvalení a kapacita těla, každý sudí se na zvířata dívá trošku jinak, každý preferuje u plemene něco trošku jiného. Rozdíly nejsou zásadní, ale někdy mohou rozhodnout ve prospěch zvířete, ke kterému by se jiný sudí třeba nepřiklonil. Hodnotitelé se zaměřují i na pohyb a utváření končetin.  Důležitým článkem je také vodič zvířete, který by měl udržovat oční kontakt se sudím a podle jeho pokynů se snažit zvíře předvést co nejlépe tak, aby vynikly jeho přednosti,“ vysvětluje Vydrová. U krav se může porotce zaměřovat také na jejich mateřské vlastnosti, například utváření vemene a celkový „samičí“ výraz. Plemenice musí být schopná uživit se na volné pastvině a odchovat tele,“ dodává Vydrová.

„Krmný doping“ se na těchto přehlídkách netrestá, sudí však dobře ví, které zvíře bylo před výstavou krmeno až příliš a překrmováno. „Většinou můžete vidět, jak si porotce zvíře speciálními hmaty na určitých partiích „osahává“. Dělá to proto, aby zjistil, zda jde o svaly nebo tuk,“ vysvětluje Vydrová. Na to, jestli bude jednou zvíře šampionem, má vliv celá řada faktorů. Jedná se jak o dobrý genetický základ po rodičích, tak obrovský vliv má také přístup chovatele a jeho péče v průběhu života zvířete i samotná příprava na výstavu. Každé zvíře je třeba naučit chodit a to je práce navíc, kterou musí svým miláčkům chovatel věnovat, pokud chce na šampionátu uspět. Tohle všechno rozhoduje, jestli bude jednou zvíře aspirovat na „přehlídkové molo“.

Národní šampionáty skotu
- Při soutěži jsou zvířata rozdělena do několika kategorií. Sudí začínají hodnotit od nejmladší kategorie, kterou zastupuje u některých plemen tele, ale většinou se začíná mladšími jalovicemi, následně se přechází ke starším jalovicím a krávám. Mladší kráva je charakterizovaná tím, že má první či druhé tele a ve starší kategorii jsou plemenice, které za svůj život odchovaly tři a více telat. Býci se zpravidla dělí do tří kategorií. Na mladé plemenné býky (roční), na býky do tří let věku. Královskou disciplínou je potom kategorie býků starších tří let. - Sudí pak z každé kategorie daného plemene vybere první (národní vítěz) až třetí místo. Národní vítězové soutěží o titul absolutního šampiona plemene. - Kompletní rozpis soutěže najdete v sekci doprovodného programu

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše