TECHAGRO

Übersetzung nicht verfügbar.

Hvězda BEDNAR FMT září. Lesk zvyšuje historicky první „česká“ medaile z Agritechniky

Společnost BEDNAR FMT je synonymem skvělých zemědělských strojů už mnoho let. Teď svoje snažení korunovala rodinná firma historickým úspěchem – stříbrnou medailí z hannoverského veletrhu Agritechnika. Jsou první Češi, kteří si ocenění odvezli. S gigantem CLAAS spolu s dalšími dvěma firmami pracovali na speciální kameře Culti-Cam, která dovede poznat, kde se klube plevel a je potřeba jej zlikvidovat, i podle barvy listů. „Pro nás je to velký úspěch. Pro výrobce z východního bloku je vždy těžší se prosadit,“ poznamenává Jan Bednář, obchodní ředitel firmy a člen rodinného „klanu“. Kamera samozřejmě nesmí chybět na Techagru. „Máme v Brně průřez celým naším porfoliem, v čele s námi vyvíjenou metodou Terrastrip,“ uvedl Bednář.

Můžete mi popsat, proč a jak kamera vznikala?

Kamera Culti-Cam je produkt firmy CLAAS, který jsme testovali na našich meziřádkových kypřičích Row-Master. Je to velice sofistikované zařízení, které je schopné navádět stroje, tak aby pracovaly v určitém přesně vytyčeném prostoru.

Komu je systém určen? Biofarmářům, malým zemědělcům, velkým podnikům?

Všem. Nezáleží na velikosti farmy nebo typu hospodaření.

Je to univerzální věc pro vícero druhů plodin, nebo je prioritně určena pro cukrovou řepu, jak jste měli v ukázce na Agritechnice?

Primárně se kamera využívá k plečkování cukrové řepy, ale funguje spolehlivě pro všechny řádkové kultury.

V čem je unikátní? Každého laika zaujme analýza na základě barvy listů…

Nová kamera umožňuje snímání 3D a má proti původní generaci lepší rozlišení barev.

Kolik lidí a společností na projektu pracovalo?

Počet osob přesně nevím, ale na projektu spolupracovaly čtyři firmy.

Co pro vás historicky první „české“ uznání poroty Agritechniky znamená?

Určitě velký úspěch. Pro výrobce z východního bloku je vždy těžší se prosadit.

S čím přijíždíte na Techagro? A seznámí se návštěvníci i s Culti-Cam?

Na Techagru máme průřez celým naším výrobním portfoliem, v čele s námi vyvíjenou metodou Terrastrip, která je svým způsobem revoluční. Meziřádkový kypřič Row-Master s kamerovým systémem bude rovněž k vidění.

V portfoliu máte řadu strojů, dá se některý označit za ten „number one“?

Pokud se budeme bavit o počtu strojů, jsou to předseťové kompaktory Swifter a diskové podmítače SwifterDisc. Největší meziroční nárůst prodeje je v secí technice Omega.

Navrhujete a sestavujete si je sami? To znamená, že máte svoje vývojáře, konstruktéry a montážníky? Kolik lidí BEDNAR FMT zaměstnává?

Vše si vyvíjíme sami v rámci našich teamů. BEDNAR FMT zaměstnává zhruba 250 kmenových zaměstnanců.

Hodně se zaměřujete na Francii a prorazili jste na tamní trh v době jejich zemědělské krize. Čím si to vysvětlujete?

Velmi intenzivně jsme se na vstup připravili. Naše produkty jsme částečně upravili podle francouzských podmínek, jako třeba nový kompaktor Swifter SO_L, jehož pracovní části jsme si patentovali. Secí stroje Omega mají také svou speciální francouzskou výbavu.

Dají se porovnat francouzské a české zemědělské podmínky?

Takhle se to nedá říci. Francii lze rozdělit na sever a jih. Severní část je podobná té naší, jižní část je úplně něco jiného, a také tam prodáváme jiné typy produktů.

Jestli je to možné – dá se říct, co nejvíc české zemědělce trápí?

Kromě nevypočitatelného kolísání cen komodit je to určitě otázka zastropování.

Zaujalo mne, že pořádáte velké workshopy a školení zemědělců. Jaký mají úspěch?

Naše zimní semináře se staly velmi populární, protože na nich ukazujeme výsledky z praxe a dlouhodobého testování. Právě praxe je to, o co se opíráme.

Vycházíte ve vývoji strojů z jejich zkušeností?

Samozřejmě. Každodenní kontakt naší rodiny se zemědělci, a to ne pouze českými nebo slovenskými, je jeden z hlavních důvodů našeho úspěchu.

Jestli to chápu dobře, jste čistě rodinná firma. V zemědělství se pohybujete tatínek i vy s bratrem celý život? Farmařil někdo z vás?

Ano, naše firma je rodinná. Otec vlastní statek ve východních Čechách, nemovitost společně s asi 45 ha půdy je dědictví po našich předcích. Děda byl agronom na velkém zemědělském podniku a táta dělá se zemědělskou technikou celý život. My s bratrem jsme se do toho vložili, když jsme oba dostudovali Českou zemědělskou univerzitu. V prvovýrobě zatím nepodnikáme, ale určitě je to pro nás téma.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše