International Engineering Fair

Translation is not available.

Kovosvit. Baťa, "Boháro" a dnes 3D tisk kovů

Kovosvit MAS patří mezi československé strojírenské legendy, proto společnosti ze Sezimova Ústí patří čestné místo ve výstavě 100ries v pavilonu A, kam zapůjčila svoje neméně legendární "Boháro". Multifunkčním zařízením se věnují dodnes, o čemž se přesvědčíte v jejich expozici v pavilonu P.

Když se řekne Boháro, strojaři okamžitě vědí. Před univerzálním soustružnickým centrem, které v sobě spojilo frézovací a soustružnické technologie, si v 80. letech sedl na zadek celý svět. Vyprojektoval jej konstruktér Ladislav Borkovec z Kovosvitu MAS ze Sezimova Ústí. Tyto stroje s označením MCSY má ještě dodnes mnoho podniků ve své výrobě.

Na multifunkčních zařízeních stojí jihočeská společnost i nadále. V roce 2017 přišla s unikátním strojem WeldPrint 5X – s odborníky z ČVUT konstruktéři vymysleli, jak zkombinovat 3D tisk kovu a obrábění v jednom prostoru. Firma si za něj odnesla Zlatou medaili MSV, kterých má mimo jiné za svoji historii opravdu hodně. V Brně a samozřejmě na světovém trhu slavil úspěch i nový pětiosý obráběcí stroj MCU450.

Letošní expozici společnosti Kovosvit MAS najdete v pavilonu P (stánky 129 a 130)

Jihočeský strojařský gigant vznikl v roce 1939 díky Tomáši Baťovi, který hledal vhodné místo pro továrnu na obráběcí stroje. Ve Zlíně už to nešlo, nenašel by do továrny dostatečný počet lidí. Chtěl na Slovensko, ale z toho vzhledem k politické situaci sešlo, a tak nakonec padla volba na Sezimovo Ústí. Dodnes se v žertu říká, že nebýt Bati a vystavění Kovosvitu bylo by jen předměstím blízkého Tábora.

Dnes zná značku Kovosvit MAS (původně kvůli slovenským plánům Moravské a Slovenské strojírny, později Moravské akciové strojírny) a právě třeba Boháro celý svět. Přesně podle baťovského hesla: „Když člověk ví, co, jak a proč dělá, a ví, kam má jít, úspěch se musí dostavit.“

Foto: archiv Kovosvit MAS

Virtuální prohlídka 100RIES

More news from the fair trade