International Engineering Fair

Translation is not available.

VUT chystá novinky digitalizace a robotizace, přidává exponáty. Na MSV jich vystaví patnáct na více jak 100m²

Od zefektivnění kolejové dopravy po design gama kamery až ke špičkovým dronům. Takovou škálu exponátů letos nabídne stánek VUT. V duchu tématu Průmysl 4.0 a digitální továrna vystaví Fakulta strojního inženýrství a Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií ve spolupráci s výzkumným centrem CEITEC VUT opravdové špičky techniky.

Novinkou je robotický 3D tisk, který přináší moderní technologie výroby stavebních dílů s lepšími mechanickými vlastnostmi. Robotizací se tisková hlava totiž dokáže během výroby natáčet a zvládne tak třeba i tisk na kolmou stěnu. „ Je to díky využití 6-osého robotického ramene, které orientuje tiskovou hlavu v požadovaném směru. Je také možné výrazně redukovat množství podpůrného materiálu. Vyvinuté 3D tiskové hlavy tedy umožňují výrobu komponent strategiemi, které jsou téměř nezávislé na tvaru a orientaci 3D tiskové platformy,“ představil novinku David Škaroupka z odboru reverzního inženýrství a aditivních technologií Fakulty strojního inženýrství VUT.

VUT se s tímto exponátem účastní soutěže o Zlatou medaili MSV 2019.

K zefektivnění kolejové dopravy vystaví VUT hned dva exponáty. Prvním bude systém pro bezkontaktní nanášení modifikátoru tření na temeno kolejnice. Ten by měl snížit jízdní odpor a tím i náklady na údržbu kolejnic. A druhý prototyp magnetoreologického tlumiče vrtivých pohybů pro podvozek kolejového vozidla zase omezí opotřebení podvozku i kolejového svršku jako jsou kolejnice či výhybky.

Přímo na výstavišti se naskytne příležitost sledovat online přenos reálné linky robotické buňky. A to díky brýlím pro virtuální realitu. Ty budou moci zájemci využít pro pozorování virtuálního modelu a digitálního dvojče reálné robotické buňky z Ústavu výrobních strojů, systémů a robotiky.

VUT se s tímto exponátem účastní soutěže o Zlatou medaili MSV 2019.

Ze spolupráce CEITEC VUT a Fakulty strojního inženýrství vznikl proces nedestruktivního testování skrze rentgenovou počítačovou tomografii. Vědci tak dokážou efektivně provádět kontrolu kvality, reverzní inženýrství, defektoskopii a další úkony.

Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií pak předvede dron a dva pozemní roboty. Ty slouží k průzkumu oblastí pro člověka nebezpečných nebo nepřístupných. Lze je například využít jako roboty záchranáře, pyrotechnické nebo vojenské průzkumné roboty. „Průzkumná mobilní robotika v poslední době začíná nabývat na významu, protože umožní reagovat na současné hrozby od automatizovaného měření parametrů prostředí, přes průzkum oblastí postižených technologickou havárií až po řešení kriminálních činů a teroristických útoků. Využití těchto robotů je již dnes možné v širokém spektru prostředí - roboty pracují na suchu, ve vodě, ve vzduchu i pod zemí a tyto technologie jsou využitelné jak v civilním sektoru, tak v silových složkách,“ shrnuje všestrannost Luděk Žalud z Fakulty elektrotechniky a komunikačních studií a výzkumného centra CEITEC VUT.

Představí se také studentské spolky se svými projekty - Formula Dragon 9, Pneumobil Falcon a letoun Shark. Všechny týmy se aktivně účastní mezinárodních soutěží a umisťují se na jejich předních příčkách. Vše letos najdete a můžete vyzkoušet v pavilonu Z na stánku č. 77.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše