WOOD-TEC

Translation is not available.

Perfektní řez v jemném dřevovláknu

Legendární německý výrobce ručních nástrojů Mafell A. G.

Dřevostavby a ekologické materiály se stále více prosazují ve stavebnictví. Jenže jak nařezat takovou izolační dřevovláknovou desku. Pokud byste na tento lisovaný materiál šli s klasickou nekrytou kotoučovou pilou, za pár vteřin okolo vás není vidět a plíce vám rozhodně nepoděkují. S nápadem přišel legendární německý výrobce ručních nástrojů Mafell A.G., založený už v roce 1899. Protože právě dřevovlákno začíná být nejpoužívanějším izolačním materiálem ve většině dřevostaveb, vyvinul unikátní lankovou pilu, která provede precizní řez a zároveň zabrání rozpadání jemného izolantu.

Pila DSS 300 cc je natolik výjimečná, že si právě odnáší cenu WOOD-TEC Award. Letos se odehrál na brněnském veletrhu WOOD-TEC a přihlášeno bylo neočekávaných 34 exponátů. Porotu lanková pila nadchla. „Dá se s ní udělat krásný rovný řez. Ale také se dá pila naklonit dozadu 45 °a do boku 60 °, takže není problém s ní oříznou dřevovlákno třeba kolem šikmé krokve. Umí i kruhové výřezy,“ popsal oceněný nástroj Jiří Odvárka, který má v Mafellu na starosti střední a východní Evropu. Poprvé byl exponát představen na květnovém veletrhu Ligna v Hannoveru. V Brně je zájemci mohou vidět pracovat v pavilonu V na stánku 055.

Lanková pila je určena pro ruční řezání, takže jde o mobilní systém, řemeslník může pracovat přímo na místě. Mafell k pile vyvinul také kompletní výkonný vysavač a stůl na řezání. Právě jednoduché ovládání na stole či na lešení bylo zásadním kritériem pro vývoji. Výrobce použil lehké materiály jako hořčíková slitina a karbon, pomocí kterých bylo možné stáhnout hmotnost nástroje na 8,2 kilogramu.

Říznout je možné do dřevovláknových desek o tloušťce až 300 milimetrů a umožňuje to řezné lanko s 23 články. Mafell vyzdvihuje přesnost řezu, kdy nemají šanci vzniknout studené můstky, které vedou ke kondenzaci vody a tím vniknutí vlhkosti a případnému vzniku plísní.

„Dřevovlákno je materiál budoucnosti, ekologický, biologicky odbouratelný. Ve stavebnictví, zejména v Rakousku a Německu, v případě dřevostaveb je tato izolace hodně používána. A ze strany Mafellu je tato pila první vlaštovkou pro práci s ekologickými materiály,“ dodal Odvárka.

More news from the fair trade