GO a Regiontour

Translation is not available.

GO Kamera 2020: den čtvrtý s hvězdou horolezectví

Závěrečný den cestovatelského festivalu Go Kamera přivede na brněnské výstaviště horolezeckou legendu - Petera Habelera. Kde hvězda světového horolezectví bere životní energii? To se posluchači dozvědí od na besedě, která začíná v 16 hodin.

Nedělní program zahájí povídání o Sibiři očima Broni Mikuláška a Amazonii pohledem ekologa Ladislava Miky. Roztančí nás hudebníci Pjér la Šéz či kubánské rytmy Ondřeje Rumla? Velké téma vyžaduje velké osobnosti. Režisér Václav Marhoul ukáže dlouholetý projekt Nabarvené ptáče, připojí se k němu herečka Jitka Čvančarová s Ukrajinou, kde se film natáčel. Závěr festivalu tradičně patří milovníkům přírody a krásných fotografií. Dva skvělí fotografové Rostislav Stach a Jiří Kolbaba festival vygradují.

Podrobný program, neděle 19. ledna

  • Od 10:00

Bronislav Mikulášek, cestovatel: Rusko - Sibiřskou tajgou k nejkrásnějšímu vodopádu

Z civilizace na 35 let starých vojenských Uazech k nádherným horám Východních Sajan. Poté týden pěšky 85 km naprostou divočinou k přírodnímu zázraku - 328m vysokému vodopádu Kinzelyuk v Národním parku Tofalaria. Návrat opět po svých 45 km neprostupnou tajgou, hlubokými lesy se staletými cedry a bažinami. To vše s 35kg batohem na zádech. Návrat 200km řekou Kizir v loďce s místními rybáři. Celkem dva týdny bez jakéhokoliv styku s okolním světem, pouze ve spojení s nádhernou a divokou přírodou Sibiře a za občasné návštěvy jejího vládce - medvěda hnědého a stálé přítomnosti miliardy komárů a mušek. Poutavé vyprávění a promítání krásných záběrů o první rusko-české expedici vedoucí tam, kde nevedou žádné cesty a člověk se odváží jen výjimečně.

Ladislav Miko, ekolog: Amazonie – Venezuela

Někdo rád navštěvuje exotické země jen tak, někdo vyhledává nové kulturní zážitky či se rád toulá divočinou, někdo jezdí za kytkama a někdo za sluncem či ledovci. Moje cesty po světě jsou od toho všeho kousek, ale spojuje je jedno: jezdím po světě poznávat méně viditelné součásti přírody. Kromě různých brouků, motýlů či dalšího hmyzu je to především neviditelný svět půdních organismů, a to hlavně půdních roztočů pancířníků.

  • Od 12:00

Pjér la Šé´z, hudebník: Na kole kolem Česka

Setkání s psychoterapeutem, divadelníkem, muzikantem a spisovatelem Pjér la Šé´z. Velký milovník přírody tentokrát nejen ze sedla bicyklu. Není „normální“ psycholog, ačkoli se tomuto oboru věnuje. Nekonvenční psycholog a psychoterapeut žije v souladu s přírodou v jurtě, kterou si sám postavil. Místo předepisování léků si s klienty povídá o snech.

Ondřej Ruml, hudebník: Kuba a kubánská kráska

Poutavé povídání nadaného hudebníka Ondřeje Rumla. Nejen o lásce k hudbě, ale i o lásce ke Kubě a všemu kubánskému.

  • Od 14:00

Václav Marhoul, režisér: Nabarvené ptáče

Svůj zatím poslední film Nabarvené ptáče natáčel po dobu roku a půl ve čtyřech zemích, na celkem 43 lokacích.  Režisér Václav Marhoul - o západoukrajinské Volyni a o více než měsíc trvajícím natáčení v tamních nelehkých podmínkách. Václav Marhoul jako první český režisér po mnoha letech opět pronikl do hlavní soutěže Benátského filmového festivalu. Nezískal sice žádnou z hlavních cen, ale dostal se do povědomí Čechů a dokonce ho Česko vysílá jako svého zástupce do boje o Oscary.

Jitka Čvančarová, herečka: Z Bhútánu na Ukrajinu

Česká herečka, zpěvačka a moderátorka. Vystudovala muzikálové herectví na brněnské JAMU. Do roku 2008 byla ve stálém angažmá v Městském divadle v Brně. Nyní je na volné noze a hostuje v několika pražských a brněnských divadelních scénách. Úzce spolupracuje s Dětským fondem OSN UNICEF. Je ambasadorkou projektu na vymýcení mateřského a novorozeneckého tetanu v Mali.

  • Od 16:00

Peter Habeler, horolezec: Celoživotní lezení

Jeden z nejznámějších horolezců světa. Rakouského matadora nesmazatelně proslavily výjimečné výkony v Alpách i nejvyšších horách světa. S Messnerem podnikli skvělou řadu rychlých výstupů v alpském stylu, mnohé znamenaly přepisy historie a posunutí absolutních rekordů. Severní stěnu Eigeru zvládli za 10 hodin, polovinu do té doby nejrychlejšího času. Obtížná byla i východní stěna Yerupaja v Andách.

Petr Fiala, hudebník: Mongolsko

Mongolsko očima středoevropského hudebníka, který se poprvé ocitnul v Asii, a to rovnou na zpěváckém festivalu v Ulanbataru. Několik postřehů o tamní kultuře, špatně zabezpečené ambasádě, kanálech bez poklopů, do kterých se padá, o moc hodných a milých lidech, kteří tam žijí s výjimkou těch lumpů, kteří kradou před místním obchodňákem, a o jediné věci, která v Mongolsku tehdy fungovala přesně na čas. Popis opuštěné ruské vojenské posádky sto kiláků od Ulanu a města, ve kterém je 98% nezaměstnanost. 

  • Od 18:00

Lukáš Socha a Tomáš Vaňourek, cestovatelé: Po stopách HZ - Zikmund100

Projekt ZIKMUND100 vznikl v hlavách Lukáše Sochy a Tomáše Vaňourka, jako nápad vyjádřit úctu cestovatelským vzorům několika generací, podívat se do světa, přivést kus světa domů a ukázat ho i těm, kteří takové možnosti nemají. Putování po stopách legend Hanzelky a Zikmunda napříč Asií, ukazuje, jak se změnil svět, přináší retrospektivní svědectví v podobě fotografií a daruje tuto skutečnost ke stým narozeninám Ing. Miroslava Zikmunda a k úctě jeho kamaráda Ing. Jiřího Hanzelky. Na cestě dlouhé 262 dnů Tomáš a Lukáš napsali cestopis s názvem ZIKMUND100, který se stal bestsellerem. Spolu s filmovým týmem pod vedením Viktorie Lörinczové se podařilo natočit jedinečný cestopisný film Cesta jako žádná ze sta, který svou světovou premiérou slavnostně zahájil filmový festival Finále Plzeň 2019.

Vojtěch Nedvěd, kameraman: Cesta jako žádná ze sta

Povídání nejen o vzniku cestopisného dokumentárního filmu, který pojednává o tom, jak Lukáš Socha a Tomáš Vaňourek si stanovili velký cíl - zopakovat euroasijskou cestu legend Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda z let 1959 - 1964 a najít minimálně 100 míst, která stejným způsobem jako ZH znovu zdokumentují. Svou životní výpravu uskutečnili na počest 100. narozenin Miroslava Zikmunda a založili přitom projekt Zikmund100. Cestopisný dokumentární film zblízka sleduje Lukáše a Tomáše v časových rozestupech a na různých místech světa během téměř roční výpravy, jejíž směr určily fotografie staré 60 let. 

  • Od 20:00

Jiří Kolbaba, fotograf: Poklady Aljašky a západní Kanady

Putování po severozápadě USA a Kanady začneme v aljašském Anchorage. Poznáme park Denali, obávané medvědy, sídlo Santa Clause i namodralé ledovce. Z Aljašky do kanadské Britské Columbie poplujeme velkým parníkem. Nad Vancouverem budeme létat vrtulníkem. Poznáme přírodní skvosty oblasti a připomeneme si místa zlaté horečky v Kanadě a USA.

Rostislav Stach, fotograf: Fauna severu

I když jsem se na svých fotografických cestách za zvířaty toulal často i v teplých oblastech, dávám přednost chladnějším místům Evropy a Severní Ameriky. Asi je to dáno tím, že příroda a fauna severu je více podobná té naší. Tato přednáška je výběrem snímků pořízených v minulých letech v mých nejoblíbenějších destinacích.

Foto: archiv GO Kamera

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše