MOBITEX

Translation is not available.

Mladí čalouníci umí! Mistři republiky přijeli až z Liberce

Mistrovství ČR v oboru čalouník se konalo už poosmé, ale poprvé v rámci Stavebního veletrhu. Mladí čalouníci soutěžili v aréně pavilonu Z bok po boku s dalšími řemeslnými profesemi. Přihlížejícím divákům dokázali, že si poradí i s náročnou rekonstrukcí retro křesla.

Do soutěžní přehlídky řemesel Mistři všedních dnů 2019, která probíhala v pavilonu Z v rámci Stavebního veletrhu Brno, bylo zařazeno šest profesí. K pěti stavebním řemeslům se připojili čalouníci a také čalounice, protože pouze v tomto oboru soutěžily vedle chlapců i dívky a dokonce byly v převaze. Do brněnského finále Mistrovství ČR v oboru čalouník postoupilo celkem devět dvoučlenných týmů. Své reprezentanty vyslalo všech osm tuzemských odborných škol, kde se obor učí, i jediná slovenská. Vítězství vybojoval tým SŠ uměleckořemeslné a oděvní Liberec – Kateřinky ve složení Jan Rázek a Jan Wagner.

„Je dobře mít soutěže řemesel na veletrhu, kde se potkávají výrobci, designeři a nyní i budoucí výrobci, kteří tady předvádějí svůj um. Proto mě potěšilo, že se k letošnímu ročníku SVB připojilo i Mistrovství ČR v oboru čalouník, které dříve probíhalo na veletrhu středních škol,“ zhodnotila soutěž Helena Prokopová, cechmistryně Cechu čalouníků a dekoratérů ČR. „Prostor v pavilonu Z je nádherný, vznikla tam aréna mladých lidí a všech stavebních řemesel. Moc se to povedlo a atmosféra je úžasná, i žáci oboru čalouník se tam cítili dobře, protože měli dost místa a mohli pracovat tak, jak jsou naučení ze škol. Přivezli jsme tam i šicí stroj a sponkovačky, což na veletrhu středních škol nešlo,“ dodala. 

Čalounické dovednosti prověřily dva úkoly, rekonstrukce čalounění křesla ze 60. let a vázaní sedadla klasickou technologií. „Jde o „majstrštyk“ oboru, dokonalé vázání z různých typů a výšek tlačných pružin,“ popsala představitelka Cechu čalouníků a dekoratérů, který je tradičním vyhlašovatelem mistrovství. Zdůraznila, že mladí lidé soutěžící na brněnském veletrhu představují budoucnost oboru, který je klíčový pro celou výrobu čalouněného nábytku. „Je potřeba mít připravené kvalitní řemeslníky, kteří budou umět vytvořit to, co vymyslí naši designeři, a v takové kvalitě, aby se na nábytku každému dobře sedělo nebo leželo. Čalounění je v přímém kontaktu s lidským tělem, takže jde o přímou prevenci nemocí nebo zlepšení stavu lidí, kteří mají nějaký zdravotní problém,“ vyzdvihla Helena Prokopová.

Čalouník patří na trhu práce k vysoce žádaným profesím, o které se zaměstnavatelé doslova perou. Obor se u nás vyučuje na osmi školách, které ročně absolvuje jen několik desítek čalouníků. Ti si pak mohou vybírat, jestli rovnou začnou podnikat, nebo se nechají zaměstnat v nábytkářském průmyslu, automobilovém průmyslu či opravárenských a renovačních firmách.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše