Kdykoli došlo ke společenským a hospodářským kalamitám podobného rozsahu, jaké zažíváme v současné pandemii koronaviru, udály se vzápětí změny, které nikdo příliš nepředvídal. Tím nejpodstatnějším nejspíš bude celková změna paradigmatu fungování současného světa. Otřes může vést k přepsání geopolitických poměrů, změnám ve správě moderních společností, ale i v životním stylu. Nemalé změny už nastávají v průmyslu. Jak dnes vůbec udržet efektivní výrobu? Třeba díky moderním technologiím, včetně 3D tisku.
Neexistuje snad člověk, který by v posledních týdnech neslyšel o 3D tiskárnách a jejich příspěvku v boji s koronavirem. Schopnosti velmi rychle reagovat na akutní potřeby, průběžně měnit design a testovat různé materiály a postupy – to vše v řádu hodin nebo dní – prokázaly zralost a užitečnost 3D tisku hned z několika praktických úhlů pohledu.
3D výtisky zachraňují životy
Příchod pandemie zaskočil mnohé vlády u nás i ve světě tak dokonale, že v prvních týdnech byli zdravotníci i nemocnice postaveni před takřka neřešitelný úkol: Kde sehnat chybějící ochranné a pracovní pomůcky, zabránit šíření nákazy mezi ošetřujícím personálem a zachránit tak co nejvíce životů? Naštěstí se ukázala výhoda lokální digitální výroby. Přímo z 3D dat lze tisknout mnohé z pomůcek – od improvizovaných ochranných štítů přes adaptéry a improvizované masky až po náhradní díly do nemocničního provozu. Kromě komunity hobby uživatelů, která disponuje mnoha tisíci stavebnic stolních 3D tiskáren po celém Česku a ukázala velké nasazení, se velmi výrazně zapojili i čeští dodavatelé profesionálních a průmyslových řešení 3D tisku.
V 3Dwiseru jsme se například v rámci Aplikačního centra 3D tisku zapojili hned do několika mezinárodních iniciativ zastřešených vyhlášenými 3D tiskovými značkami Ultimaker, Formlabs, Markforged a dalšími. Jejich výhodou je možnost přenést již fungující či certifikovaný projekt doslova z druhé strany zeměkoule a uplatnit jej v místě, kde je nouze o stejný či podobný typ výtisků. Spolupracujeme takto například na vývoji odběrových tyčinek pro testování protilátek na Covid-19 nebo náhradních dílů (sacích adaptérů) pro dentální specialisty. Jsou vytištěny z biokompatibilní pryskyřice a lze je tisknou na stolních, profesionálních, ale stále velmi dostupných a rychle nasaditelných 3D tiskárnách Form 3(B) od Formlabs.
Z termoplastů jsme zdravotníkům a ošetřovatelům hned v prvních týdnech vytiskli na zařízeních Ultimaker, 3ntr a CraftBot cca tisícovku adaptérů pro celoobličejové masky, původně určené ke šnorchlování. Postupně jsme na míru zkonstruovali několik nových variant pro filtry, které měli lékaři v Čechách a na Moravě v dostatečném množství k dispozici v té které nemocnici, a některé finální modely publikovali i veřejně – ke stažení a okamžitému využití kdekoli na světě. S pomocí unikátních technologií Markforged pro 3D tisk z kompozitů se vkládaným karbonovým vláknem či z kovů pak dokážeme tisknout funkční náhradní díly do vytížených nemocničních provozů – od madel a namáhaných dílů polohovacích postelí až po součásti klíčových podpůrných zařízení.
Možnosti 3D tisku dodnes překvapují
Ať už jde o kterýkoli z materiálů, výhody 3D tisku se ukázaly záhy a velmi zřetelně: Lze vyrábět – kdy je třeba a kde je třeba – co nejblíže místu spotřeby, nečekat na logistiku ochromenou uzavírkami hranic a nespoléhat se na vyprázdněné sklady. Návrhy lze obratem přizpůsobovat a tvořit nové – i to přímo na míru jednotlivým týmům. Třeba i s pomocí 3D skenování, kde již neexistuje technická dokumentace. Díky kombinaci různých materiálů – od biokompatibilních až po pevnostní – lze přicházet s modulárními, pevnostními i dobře sterilizovatelnými výtisky. Výzkum a vývoj obratem využil 3D tisku k výrobě ověřovacích prototypů, na které může okamžitě navázat velkosériová výroba snižující náklady na kus, třeba pomocí vstřikováním plastů do forem apod.
„3D tisk skvěle doplňuje stávající metody výroby. Nemá je za každou cenu nahradit. Přináší nové možnosti a umožňuje vyrábět dříve nevyrobitelné.“
Proč vsadit na 3D tisk v průmyslu a výrobě
Podívejme se alespoň na několik argumentů pro nasazení a další rozšiřování aditivní výroby:
- Snížíte závislost na externích dodavatelích a vyrobíte si vlastní funkční díly, přípravky do výroby a pomůcky (např. měřící šablony, držáky, paletky, měkké čelisti).
- Zkrátíte neplánované odstávky nebo zajistíte bezproblémový provoz výrobou vlastních náhradních dílů.
- Ekonomicky výhodné jsou i menší série výrobků – u dílů, kde klesne jejich potřeba z tisíců na stovky, nebo desítky, dokáže 3D tisk zajistit vhodnou náhradu.
- Snížíte náklady na logistiku a skladování, případně eliminujete rizika nedodání objednaných dílů.
- Zajistíte optimalizaci výrobních nákladů – např. jste schopni rozdělit výrobu mezi obráběcí centra, vstřikolisy a 3D tiskárny.
- Zrychlíte administrativní postupy kolem výroby (omezíte interní schvalovací procesy a snížíte potřebu výběru externího dodavatele).
- Kvalitní stolní 3D tiskárny mohou fungovat bez lidského dozoru, navíc odpadá potřeba zdlouhavé přípravy technické dokumentace – tisknete ihned po domodelování výrobku.
- Spolehlivost a předvídatelnost tisku se u některých stolních 3D tiskáren blíží průmyslovým strojům, přičemž jejich pořizovací náklady jsou výrazně nižší.
- Vyspělejší stolní 3D tiskárny nabízejí funkce zajišťující téměř plně automatizovaný provoz – různé způsoby připojení do sítě, okamžitou identifikace materiálů pomocí NFC čipů, kameru zajišťující průběžný dohled a kontrolu i na dálku, příslušenství pro stabilní a bezpečné tiskové prostředí, řízení tiskové fronty, týmové spolupráce a podobně.
- Na stejné 3D tiskárně často můžete vyrábět prototypy, funkční díly, i přípravky a nástroje do výroby.
- Návratnost investic do 3D tiskárny je ve většině případů v řádu měsíců.
- S odbornou pomocí je 3D tisk nasaditelný do firmy či továrny v řádu dnů či týdnů.
„V průmyslovém, dosud velmi konzervativním Česku jsme několik let pozadu za vyspělými západními trhy v nasazení (zdaleka nejen) aditivní výroby. Snad i tato krize přispěje ke zviditelnění faktického přínosu moderních technologií a k jejich efektivnějším zapojení do výzkumu, vývoje i výroby napříč odvětvími.“
Praktickou inspiraci k nasazení 3D tisku (z Česka i ze zahraničí) najdete na stránce 3Dwiser.com/praxe. Pokud vás uplatnění 3D tisku zajímá konkrétně, neváhejte se objednat na virtuální či fyzickou prohlídku Aplikačního centra 3D tisku: 3Dwiser.com/ac3d.
Pravidelnou zásobu novinek ze světa profesionálního 3D tisku a skenování najdete pohodlně na 3Dwiser.com/aktuality.
3Dwiser s.r.o. je předním českým dodavatelem a distributorem dostupných a spolehlivých, profesionálních technologií 3D tisku a skenování. V soutěži Deloitte Technology Fast 50 (CE), která oceňuje nejrychleji rostoucí technologické společnosti ve střední Evropě, se umístil na 6. místě v Česku (a 13. celkově). Poskytuje kompletní služby v oblasti aditivní výroby – od poradenství přes zakázkový tisk až po školení a technickou podporu. Čerpá z odborného zázemí vlastního týmu specialistů i z přímé spolupráce s českými a zahraničními výrobci tiskáren a tiskových materiálů. V Praze-Hloubětíně provozuje unikátní Aplikační centrum 3D tisku pomáhající s optimálním nasazením a rozšiřováním aditivní výroby s rychlou návratností investice; zájemcům je k dispozici také pobočka v Olomouci ve Vědeckotechnickém parku UP.
Autoři: Tomáš Soóky a Tomáš Vít, 3Dwiser