International Engineering Fair

Übersetzung nicht verfügbar.

ŽĎAS, velký pojem v české strojařině

Do rodiny takzvaných šedesátníků, tedy společností, které nevynechaly jeden jediný ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu, patří gigant ze Žďáru nad Sázavou - ŽĎAS, a.s. Pojďme se podívat na nejdůležitější mezníky jeho historie. A žhavou současnost najdete v jeho expozici v pavilonu V.

První tavba, Foto: archiv ŽĎAS, a.s.

Společnost ŽĎAS patří ke špičce českého strojírenství. Již téměř 70 let je moderním a spolehlivým výrobcem tvářecích strojů, zařízení pro zpracování válcovaných výrobků, produktů metalurgie a lisovacích nástrojů. Výrobní haly ve Žďáru nad Sázavou jsou vybaveny kvalitním strojním vybavením k provádění těžkého i lehkého obrábění, montáže a testování jednotlivých výrobků. Dlouholeté zkušenosti, vlastní moderní projekce a vývoj jsou zárukou vysoké kvality, spolehlivosti a stoprocentního servisu. Produkce je dodávána do bezmála padesáti zemí světa. Konstrukce zařízení je vždy přizpůsobena konkrétním požadavkům a potřebám zákazníka, je zaměřena na výkonnost, spolehlivost a snadnou obsluhu a údržbu výsledného produktu. Řešení ze ŽĎAS jsou velmi často chráněna patenty. Společnost patří do rodiny takzvaných „šedesátníků“, tedy firem, které nevynechaly ani jednou brněnský Mezinárodní strojírenský veletrh. Z něj si mimo jiné odnesla za svoje vynálezy a inovace 16 zlatých medailí.

Virtuální prohlídka 100RIES

Zde jsou zásadní mezníky podniku:

 • 1951 Zahájena výroba ve firmě ŽĎAS
 • 1956 Dokončen vývoj a zahájena výroba mechanických lisů vlastní konstrukce
 • 1963 Zahájena výroba v největší hale 5 umožňující montáž nejtěžších komponentů
 • 1979 Vyroben první postupový automat TP
 • 1989 Ve slévárně metalurgického provozu odlita dvoumiliontá tuna oceli
 • 1991 Do provozu uvedena nejmodernější válcovna profilů v indickém Visakhapatnamu
 • 1992 Privatizace firmy a vznik akciové společnosti ŽĎAS, a. s.
 • 1996 Získána certifikace systému jakosti ISO 9001
 • 2008 Vyrobeny 100. hydraulické kontejnerové nůžky na šrot CNS 400 K
 • 2013 Zahájen provoz nového kovacího souboru s lisem CKV 1250/1600 a manipulátorem QKK 8
 • 2018 Vyroben nejtěžší odlitek o hrubé hmotnosti 65 tun za použití sekundární metalurgie

 Letošní expozici společnosti ŽĎAS najdete v pavilonu V (stánek 95)

Příběh žďárského gigantu nesmí chybět ve výstavě 100RIES, kterou do 5. října najdete v pavilonu A. Doplňuje jej Model integrovaného kovacího souboru s lisem CKW 4000 a manipulátorem QKK 35. V červenci roku 2008 reálný stroj uvedl ŽĎAS do provozu ve firmě Bharat Forge Limited v indické Puně. Podle požadavků zákazníka bylo zařízení dodáno s kolejovým manipulátorem QKK 35, ingotovým vozem QHK 50 a otočným kovacím stolem QWK 40. Celý soubor byl doplněn elektrickým zařízením a integrován řídicím systémem. Zařízení, které bylo v mezičase modernizováno, do dnešního dne úspěšně slouží k výrobě širokého sortimentu volně kovaných výkovků.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše