GO a Regiontour

Übersetzung nicht verfügbar.

23. ročník festivalu GO Kamera uctí cestovatele Hanzelku a Zikmunda

Festival GO Kamera k veletrhům GO a REGIONTOUR neodmyslitelně patří. Letos tak mezi 16. – 19. 1. 2020 vypukne v pavilonu P na brněnském výstavišti již jeho 23. ročník. Ten bude věnován legendárním českým cestovatelům Jiřímu Hanzelkovi a Miroslavovi Zikmundovi. V rámci přednášek, projekcí a besed ale dojde i na další zajímavá témata. Vystoupí například rakouský horolezec Peter Habeler nebo motocyklistka Gabriela Novotná.

Pocta cestovatelským legendám

Duo Zikmund a Hanzelka, to je pojem mezi tuzemskými i zahraničními cestovateli. Hold těmto legendám vzdají i letošní hosté festivalu GO Kamera. Chybět mezi nimi nebude dlouholetý přítel a spolupracovník dobrodruhů Miloslav Stingl, který proslul svými výpravami do domorodých kultur, nebo Miroslav Zikmund mladší. Návštěvníci se mohou seznámit i s řadou děl, která vznikla u příležitosti oslav stých narozenin pana Zikmunda. Petr Horký a Miroslav Náplava například představí dokument Století Miroslava Zikmunda i knihu mapující jeho život, Lukáš Socha s Tomášem Vaňourkem zase titul Zikmund 100. Chybět nebude ani vedoucí archivu H+Z Magdalena Preiningerová a další blízcí spolupracovníci uznávaných cestovatelských průkopníků.

Horolezci, horolezkyně, horolezčata

Na své si při návštěvě festivalu přijdou také milovníci hor, lezení a adrenalinu. „Hlavní hvězdou festivalu je rakouský horolezec Peter Habeller, který jako první vystoupil na Mount Everest bez umělého kyslíku. Jsme rádi, že se nám každoročně daří pozvat špičky ve svých oborech z tuzemska i zahraničí,“ komentuje jeden z organizátorů festivalu Rudolf Švaříček. Zástupce úspěšných horolezců doplní také Radek Jaroš, Dina Štěrbová nebo Klára Kolouchová.

Aktuální témata očima expertů

Přesto, že hlavním tématem festivalu GO Kamera je vzpomínání na cestovatelské legendy, na přetřes přijdou i aktuální témata. O situaci ve Velké Británii budou mít zájemci možnost diskutovat s novinářem Jaromírem Markem, o osobní zkušenosti z cest do Sýrie se podělí Markéta Kutilová a Lenka Klicperová. Lékaři bez hranic zastoupeni Tomášem Šebkem a Kristýnou Höschl zase zprostředkují atmosféru zahraničních misí.

„Na festivalu nechceme o cestování jenom mluvit, proto pořádáme řadu filmových projekcí a výstav fotografií, díky kterým se mohou i návštěvníci výstaviště přenést do vzdálených krajin. Pozvali jsme proto také přední cestovatele a fotografy, kteří představí rozličné destinace z různých úhlů pohledu,“ říká Švaříček a dodává, že mezi zúčastněnými bude například Broňa Mikulášek, Jiří Kolbaba nebo známý fotograf fauny Rostislav Stach.

Cesty očima umělců, sportovců i bláznů do motorů

Cestování může mít mnoho podob a důvodů. Sportovci například procestují celý svět při objíždění jednotlivých závodů, herce a hudebníky zase často nadchne destinace, ve které byli pracovně. I tuto stránku cestování proto GO Kamera představí. O Skandinávii popovídá lyžař Martin Koukal, o své lásce k Indii zase herečka Jana Paulová. Pozvání přijal také režisér filmového hitu Nabarvené ptáče Václav Marhoul společně s Jitkou Čvančarovou a Martinem Hoffmanem.

„Návštěvníci se přesvědčí také o tom, že i samotná cesta má celou řadu variant. Festivalu se totiž zúčastní motocyklistka a účastnice Rallye Dakar Gabriela Novotná, Dan Přibáň, který procestoval svět v trabantu nebo Busny, kteří dávají přednost cestování autobusem,“ dodává Rudolf Švaříček.

23. ročník festivalu GO Kamera se stěhuje do modernějších prostor v pavilonu P, kde bude hned u vstupu dobře dostupný všem návštěvníkům. Ti se navíc mohou zapojit i do soutěže o hodnotné ceny za 20 tisíc korun. Stačí do 13. 1. 2020 zaslat své snímky, filmy a knihy s cestovatelskou tématikou. Více informací zájemci najdou na www.gokamera.cz v sekci soutěže.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše