International Engineering Fair

Übersetzung nicht verfügbar.

Konference o 3D tisku měla téměř 400 účastníků

Tradiční veletržní konference Fórum aditivní výroby se tentokrát zaměřila pouze na profesionální řešení, přesto byl o problematiku 3D tisku znovu obrovský zájem. Téměř čtyřem stovkám posluchačů byly představeny také dvě horké novinky – průmyslová 3D tiskárna Hewlett-Packard a 3D tiskárna na tisk kovových výrobků do kanceláře.

Konference o 3D tisku se na MSV pořádají s velkým úspěchem již několik let. „Loňské Fórum aditivní výroby se stalo s účasti 476 registrovaných příchozích vůbec největší evropskou konferenci o profesionálním 3D tisku,“ konstatoval organizátor konferencí a popularizátor aditivní výroby Jan Homola, který byl velmi spokojen také s letošním zájmem. „Naše konference „3D tisk – trendy, zkušenosti a obchodní příležitosti“ je s počtem téměř 400 účastníků pořád extrémně úspěšná. Pokles účasti je dán tím, že jsme se cíleně specializovali na ta nejprofesionálnější a nejdražší řešení, která už nejsou tak atraktivní pro tzv. domácí uživatele. Bylo to strategické rozhodnutí, protože na Mezinárodní strojírenský veletrh toto téma více zapadá, a pro uživatele menších řešení pořádáme jinou konferenci jinde.“

Program letošní konference byl mimořádně nabitý a na všechny zájemce o partnerství se ani nedostalo. Z nových partnerů zaujala společnost DMG Mori, známý tradiční vystavovatel MSV. „Tato technologická společnost se doposud soustředila především na to nejšpičkovější obrábění, ale už má v nabídce také několik strojů pro aditivní a hybridní výrobu, kde kombinuje 3D tisk s obráběním,“ říká Jan Homola. Podobně doplňuje konvenční výrobu o aditivní technologie firma Trumpf, další tradiční vystavovatel MSV a nováček konference o 3D tisku. Nové technologie tzv. hybridní výroby, které kombinují v jednom stroji 3D tisk z kovového prášku a špičkové obráběcí technologie, umožňují výrobu extrémně přesných kovových dílů.

Největší pozornost ovšem vzbudily ohlášené premiéry. Revoluční technologie 3D tisku Multi Jet Fusion od společnosti Hewlett-Packard představuje zcela nový způsob výroby funkčních dílů v produkční kvalitě, je až desetkrát rychlejší a přitom o polovinu levnější než existující způsoby aditivní výroby koncových dílů. Jak na konferenci vysvětlil Daniel Adam ze společnosti 3Dees Industries coby českého partnera Hewlett-Packard, tato nová průmyslová tiskárna HP násobně zlevňuje a zrychluje proces 3D tisku. Neoficiální světovou premiéru v Brně měla unikátní stolní 3D tiskárna pro výrobu kovových dílů od firmy Desktop Metal a velmi zajímavé novinky pro 3D tisk kompozitních dílů představila firma Markforged.

Zajímavostí dokládající široký záběr využití 3D tisku byl prezentovaný invalidní vozík pro psy, který se přizpůsobí konkrétnímu psovi na míru. „S nápadem na vozíček pro invalidní psy jsem přišel před třemi roky tady na konferenci. Chtěli jsme zpropagovat technologie 3D tisku obecně prospěšným projektem zajímavým pro školy,“ vysvětlil Jan Homola. Vizi se podařilo uskutečnit a letos se příběh uzavřel představením vozíčku, který navrhl designér vozíčkář. Vozík je vyroben na 3D tiskárně a přizpůsobuje se na míru konkrétnímu psovi, který za sebou tahá nohy.

Součástí konference byla doprovodná výstava, kde se účastníci seznámili s nejnovějšími 3D tiskárnami na vlastní oči. Vystavovaly zde společnosti EOS, 3Dees Industries, MCAE Systems, Misan, SLM Solutions, Renishaw, DGM Mori, Trumpf, ABC3D, 3Dwiser, Trilab, Setos, Solidify3D, Böhler Uddeholm, AnyoneGo, UPrint3D a Protolab z VŠB-TU Ostrava.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše