International Engineering Fair

Übersetzung nicht verfügbar.

Česko-slovenské století v pavilonu A – a nejen to!

Slovensko je partnerskou zemí jubilejního 60. mezinárodního strojírenského veletrhu, a tak není divu, že slavnostního otevření slovenské národní expozice se dnes dopoledne odehrálo za účasti významných hostů – předsedů vlád obou zemí Andreje Babiše a Petera Pellegriniho, ministryně průmyslu a obchodu ČR Marty Novákové, ministra hospodářství SR Petera Žigy a mnoha dalších. „Je to speciální chvíle, kdy se naplnila naše vize, o které jsme mluvili před třemi lety,“ uvedl při zahájení generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš, který tímto směřoval své poděkování i ke slovenskému velvyslanci v Praze Peteru Weissovi.

Vystoupení všech řečníků se nesla v oboustranně přátelském duchu a reflektovala sté výročí republiky -  75 společných let, samostatné čtvrtstoletí České republiky a Slovenska a také očekávaný optimistický vývoj vzájemných vztahů v budoucnu. Ministryně Marta Nováková mimo jiné uvedla, že účast českých a slovenských firem na MSV dokazuje význam strojírenské průmyslové tradice, kterou obě země mají a kterou na veletrhu prezentují, vyzdvihla exportní orientaci Česka a Slovenska i připravenost obou zemí na spolupráci v mezinárodním měřítku.

Český premiér připomněl dobré ekonomické výsledky i společné problémy Česka a Slovenska, zejména při zajištění kvalitní pracovní síly. Za dobrou označil naši spolupráci v rámci zemí V4. Uvedl také, že tématem veletržních diskusí spolu se zástupci ministerstev obrany bude výroba zbraní a vojenské techniky. Slovenský premiér se v souvislosti s MSV netajil hrdostí na to, že Slovensko zůstává jedním z nejdůležitějších vystavovatelů. Shodně se slovenským ministrem hospodářství zdůraznil účast inovativních firem v Brně i skutečnost, že Slovensko se tu prezentuje jako moderní země s velkým potenciálem a nápady na světové úrovni.

„Při této příležitosti se pod značkou GOOD IDEA SLOVAKIA představují podnikatelské subjekty a instituce z oblasti strojírenství, automatizace, robotiky, elektrotechniky, výzkumu a vývoje, informačních a komunikačních technologií a dalších služeb. Strojírenský a elektrotechnický průmysl tvořil v roce 2017 více než 53 % z celkové průmyslové výroby a z pohledu tržeb a zaměstnanosti jde o největší průmyslové odvětví na Slovensku. Průmyslová výroba by si měla i do roku 2020 zachovat dominantní postavení ve struktuře celého průmyslu,“ píše Peter Žiga ve svém projevu v katalogu vystavujících slovenských firem.

Slovenská národní expozice v pavilonu A je propojena se zajímavým projektem 100RIES, představující sto příběhů legendárních českých a slovenských průmyslových výrobků. Proto i mnozí z řečníků s trochou nostalgie zavzpomínali na některé z exponátů v blízkém okolí, například na automobil Škoda Favorit nebo traktor Zetor. Česko-slovenská delegace si pak prohlédla TOP exponáty výstavy a    interaktivní projekt CIEXPO, zaměřený na vynálezy minulosti i současnosti.  Hosté také spustili robota KUKA, který pod taktovkou softwarových odborníků z MCAE Systems z Kuřimi začal s frézováním repliky sochy Tomáše Garrigua Masaryka, jejíž originál přesně před devadesáti lety zdobil rotundu pavilonu A.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše