Übersetzung nicht verfügbar.

Robot od PROFIKy „řeší“ nedostatek pracovníků ve strojírenství

Poprvé v historii Mezinárodního strojírenského veletrhu vytavovala v expozici v pavilonu P firma PROFIKA s.r.o. robota PROFIKA RobotStack. Šlo o automatický zásobník s robotickým zakládáním. Koncový efektor robota a zároveň i karuselová věž jsou modifikovatelné přímo na konkrétní díly zákazníka tak, aby se dosáhlo co největší produktivity.

„Po jednoduché úpravě je možné automatický zásobník přestavět na jiný díl, a tak pružně reagovat na požadavky rychlé změny výroby. Vzhledem k bezkonkurenčnímu voděodolnému oddělení pracovních segmentů zásobníku je možné využít i polohu karuselu na mytí, odmaštění a oplach dílu, spolu s možností sušení ofukem,“ vysvětlila činnost Hana Tlamichová, asistentka prodeje Profika.cz. Podle ní je přitom možno segment využít pro optickou, případně kamerovou kontrolu správnosti založení polotvaru nebo kompletnosti obrobení. Automatický zásobník s robotem je vybaven bezpečnostním oplocením a vytváří tak samostatnou robotickou buňku, nebo integrovaným safety laser skenerem, který hlídá přítomnost osob v prostoru robota.

Dlouhodobý nedostatek pracovníků ve strojírenských provozech je všeobecně známý. Proto je tento robot vhodný pro firmy, které hodlají navyšovat výrobu a vyšší sériovost nepřetržitým rpovozem a snižováním výrobních časů. To jsou důvody, které vedou firmy k nasazení některého z typů automatického robotického systému. PROFIKA s.r.o. je členem skupiny MTG (Machine Tools Group s.r.o.), vyrábí a konstruuje robotické napojení toku polotvarů a následných obrobků CNC strojů HYUNDAI WIA a HANWHA.

Dále společnost prezentovala na veletrhu obráběcí stroje od předních světových společností. PROFIKA má výhradní zastoupení v České a Slovenské republice, jako jeden z nejstarších evropských dealerů, jihokorejského výrobce vysoce přesných CNC strojů HYUNDAI WIA.Jedná se o technicky špičkové CNC soustruhy a CNC obráběcí centra. Zároveň výhradně zastupuje i jihokorejského výrobce super přesných CNC dlouhotočných automatů HANWHA Corporation a jihokorejského výrobce vodního abrazivního paprsku, firmu TOPS.

V nabídce má kompletní řadu CNC soustruhů určených k vysoce produkčnímu obrábění a nasazení do nepřetržitých výrobních provozů. K dispozici a rychlému dodání jsou stroje s lineární nástrojovou lavicí, dvouosá i tříosá soustružnická centra včetně multiprocesních a produkčních speciálů. V prodejním sortimentu však nechybí ani ucelená řada dlouhotočných automatů "švýcarského typu".

Například CNC soustruh E160A je vysoce přesný stroj s přímým napojením kuličkových šroubů a servomotorů u všech os. Má dokonalou strukturu os, velký krouticí moment, vysoké otáčky i rychloposuvy. Obzvláště zajímavá a přínosná je monolitická struktura osy X. CNC soustruh L150A je model určený k modifikacím pro řady L150 a L210 ve všech provedeních. Jde o průmyslový, velmi rychlý dvouosý CNC soustruh se šikmým ložem 45°. Vedlejší časy jsou minimalizovány, průchozí sklíčidlo umožňuje připojení tyčového podavače až do průměru 65 mm. Je určen pro třísměnný nepřetržitý provoz. Toto soustružnické centrum s vysoce pevným, jednodílným ložem je obzvláště vhodné pro těžké obrábění. Všechny osy jsou osazeny kuličkovými šrouby velkých průměrů, speciálně kotvenými na obou koncích pro dosažení vysoké tuhosti a minimální teplotní distorze. K soustružnickým centrům patří dále CNC soustruh L160LA. Vyniká vysoce pevným, jednodílným ložem a je obzvláště vhodné pro těžké obrábění. Všechny osy jsou osazeny kuličkovými šrouby velkých průměrů, speciálně kotvenými na obou koncích pro dosažení vysoké tuhosti a minimální teplotní distorze.

Vertikální obráběcí centra HYUNDAI WIA zaručují vysokorychlostní obrábění ve velmi vysoké přesnosti. Podle typu stroje jsou centra osazeny modernizovaným vedením osy X s 2 vedeními se 6 protiplochami až po 4 vedení s 2 pomocnými vedeními se 6 protiplochami. Největší typy, které jsou určené pro nejtěžší obrábění, jsou osazeny 4 širokými kluznými vedeními osy Y pro eliminaci tření a zvýšení tuhosti, vzducho-olejovým mazáním a vysokokapacitním chlazením (5400 Kcal), zaručující minimální tepelní distorzi i při dlouhodobém obrábění velkých dílů. Jednostolová centra se vyznačují precizní mechanikou. Kuličková ložiska a lineární vedení zaručují nízkou hlučnost, vysokou rychlost a spolehlivost při vysokorychlostním obrábění. Precizní konstrukce vřetena minimalizuje vlivy teplotní distorze a zaručuje dostatek výkonu pro těžké obrábění.

CNC vertikální formařské centrum i-CUT380M patří k nové generaci vertikálních obráběcích center. Vyznačuje se vysokou rychlostí a produktivitou, kompaktním designem a vyspělou technologií. Lineární vedení je založeno na technologii kosoúhlého styku. Jednostolové CNC vertikální formařské obráběcí centrum i-CUT380M v kompaktním designu s jedním pevným sloupem minimalizuje zastavěnou podlahovou plochu a přináší vysoké rychlosti, excelentní přesnost a maximální produktivitu. Dvojnásobná rychlost výjezdu u tuhého závitování zrychluje čas cyklu. Stroj je určený pro práci v nepřetržitém provozu.

Ucelená řada horizontálních center HYUNDAI WIA zahrnuje zástupce splňující požadavky velmi efektivního vysokorychlostního obrábění s extrémními rychloposuvy, ale i stroje určené pro velmi těžké obrábění s tzv. "box" vedením. Symetricky stavěná vřetena jsou zkonstruovaná pro maximální potlačení vibrací a standardně osazený olejový chladicí systém minimalizuje tepelné distorze. Například CNC vysokorychlostní horizontální centrum HS6300 má rychlé supervýkonné vřeteno symetricky stavěné tak, že zvládá vysokorychlostní, ale i těžké obrábění. Jde o velmi přesný a robustně stavěný stroj. Lože, sloup saně i hlava vřetena jsou speciálně navržena tak, aby se zamezilo deformaci stroje při těžkém obrábění. Standardně je stroj vybaven olejovým chladicím systémem, který zamezuje vlivu tepelných distorzí. Obsahuje zabudovaný šroubový dopravník třísek na pravé i levé straně stroje. Nové, velmi efektivní horizontální obráběcí centrum určené především pro vysokorychlostní, ale díky své konstrukci i pro "těžké" obrábění. Vřeteno má kužel ISO 50.

CNC vysokorychlostní horizontální centrum HS4000i umožňuje rychlé supervýkonné vřeteno symetricky stavěné tak, že zvládá vysokorychlostní, ale i těžké obrábění. Jedná se také o velmi přesný a robustně stavěný stroj. Lože, sloup saně i hlava vřetena jsou speciálně navržena tak, aby se zamezilo deformaci stroje při těžkém obrábění. Standardně je stroj vybaven olejovým chladicím systémem, který zamezuje vlivu tepelných distorzí a zabudovaným šroubovým dopravníkem třísek na pravé i levé straně stroje. Nové, velmi efektivní horizontální obráběcí centrum určené především pro vysokorychlostní, ale díky své konstrukci i pro "těžké" obrábění. Vřeteno má kužel Big Plus 40 pro dokonalejší upnutí nástrojů.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše