International Engineering Fair

Übersetzung nicht verfügbar.

VUT představuje technologické novinky pro rok 2018. Na MSV vystaví dva závodní vozy i model továrny

Celkem osmnáct exponátů ze tří různých fakult. Vysoké učení technické letos svými exponáty reaguje na hlavní téma nadcházejícího strojírenského veletrhu – Průmysl 4.0 – a zaměřuje se i na oblast dopravy nebo obnovitelných zdrojů energie.

Příkladem spolupráce mezi člověkem a robotem je letošní nejrozměrnější exponát – ARCOR (Augumented reality Colaborative Robot), který vznikl na půdě Fakulty informačních technologií. Jde o ucelené a interaktivní pracoviště založené na rozšířené realitě. „Snažíme se vytvořit systém, který umožní i zcela nezkušeným pracovníkům, bez znalosti informatiky, naprogramovat robota. Ten pak může pracovat buď zcela samostatně, což je dnes nejrozšířenější varianta, nebo může spolupracovat s člověkem, a to je téma, kterým se zabýváme my,“ vysvětluje Zdeněk Materna z týmu Robo@FIT.

Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií se svým exponátem také zaměřuje na aplikaci principů průmyslu 4.0. Na veletrhu prezentuje model továrny na přípravu míchaných nápojů. Skládá se z několika autonomně pracujících výrobních buněk, mezi nimiž je výrobek transportován prostřednictvím robota. Na stánku VUT budou k vidění dvě tyto výrobní buňky, zbytek továrny bude promítán jako 3D model.

VUT se letos pochlubí i dvěma závodními monoposty. Vůz Dragon 8 je výsledkem práce studentů  a vznikl v rámci globální soutěže Formula Student. Brněnský tým se svým monopostem navázal na loňský úspěch a v závodě Formula Student Czech Republic získal v konkurenci 32 týmů z celého světa 1. místo v kategorii formulí se spalovacím motorem. Pro konstrukci vozu byly použity náročné obráběné díly z netradičních materiálů, tištěné kovové díly, složitá elektronika i skořepinové a strukturální laminátové díly.

Úspěch na mezinárodních závodech zaznamenal také pneumobil Falcon, závodní monopost s originálním pohonem na stlačený vzduch. V Maďarském Egeru letos porazili studenti Fakulty strojního inženýrství všech 36 evropských týmů hned ve  třech z pěti kategorií (Project management, Acceleration race, Suspension construction). V rámci projektu, kde je hlavním cílem vyrobit vůz s co nejvyšším výkonem a s co nejefektivnějším využitím stlačeného vzduchu, tak patří k evropské špičce.

Skupinu studentských projektů na strojírenském veletrhu doplní vize koncepce CNC obráběcího stroje Pegasi 51. Ten představuje inovativní technické řešení s nekonvenčním uložením vřeteníku, jenž se promítá do nového pohledu na design tohoto segmentu obráběcích strojů. Vize designu vznikla v rámci semestrální práce na Fakultě strojního inženýrství.

Kromě výše zmíněných exponátů budou moct návštěvníci veletrhu poznat také hybridní design konzoly pro fixaci telekomunikačního satelitu, který byl vyvinut v rámci projektu pro Evropskou vesmírnou agenturu (ESA), čerpadlo nové koncepce pro čerpání z hlubokých vrtů SMARTPipe nebo Lithium-iontový akumulátor určený pro uchovávání elektrické energie získané z obnovitelných zdrojů (fotovoltaika, větrná energie). To vše najdete na 100 metrech čtverečních stánku VUT (č. 124 v pavilonu Z).

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše