Mineralien Brünn

Übersetzung nicht verfügbar.

Poznáváme kameny: Smaragd z kolumbijského Muzo mine

Asi nejznámější a velmi ceněná zelená odrůda nerostu - berylu. Smaragdy se nacházejí a těží na sever od hlavního města Bogota. V okolí vesnice Muzo ve svazích u řeky Rio Minero se kvůli nim hloubí hluboké šachty. Unikátní krystaly smaragdů jsou často dokonale čisté. Proto je pro své šperky vyhledávají klenotníci z celého světa.

Asi nejznámější a velmi ceněná zelená odrůda nerostu - berylu. Smaragdy se nacházejí a těží na sever od hlavního města Bogota. V okolí vesnice Muzo ve svazích u řeky Rio Minero se hloubí hluboké šachty a hledají se kalcitové žíly. Právě v nich se smaragdy nachází.

Žádný důl v Kolumbii není soukromý. Jde o nerostné bohatství státu a doly se soukromým společnostem jen pronajímají. Za celou dobu těžby bylo vytěžené jen asi 10% z odhadovaného množství, které se skrývá v zemi.

Vzácné lokality

Smaragdy mohou vznikat kontaktem tělesa horniny obsahující berylium s hlubinnými vyvřelinami s podílem chromu. Tato situace je však v geologické stavbě země poměrně velmi vzácná. Smaragdy v Kolumbii měly pro svůj vznik téměř ideální podmínky a krystaly smaragdů jsou často dokonale čisté. Proto je pro své šperky vyhledávají klenotníci z celého světa.

Lokalit, kde se tyto kameny nalézají, ve světě moc není, proto je tento zelený drahokam velmi vzácný. Smaragdy se těžily už ve starověkém Egyptě. Dnes se dobývají v Brazílii, Kolumbii, Zambii a v Rusku se nacházejí v pohoří Ural.

Text: Radek Votava a Luděk Kráčmar; foto: Radek Votava

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše