URBIS SMART CITY FAIR

Übersetzung nicht verfügbar.

Chytré koše Bigbelly si odpad lisují, řeknou si o vysypání, jsou solární elektrárnou. Počet svozů se snižuje o 80 procent

Když se dítě hodně nají, mazlivě ho hladíte v oblasti žaludku a říkáte, že má velké bříško, v angličtině big belly. Stejný název dostaly i chytré odpadkové koše, které díky moderním technologiím a možnostem mají opravdu velký apetýt. Bigbelly, které na URBIS přiveze společnost VERB, jsou na světovém trhu už patnáctým rokem a stále jsou doplňovány o „zlepšováky“. Koše a jejich inovace najdete na brněnském výstavišti 5. a 6. června.

Vraťme se k tomu apetýtu. Z průzkumu, který má společnost z vytížené oblasti Prahy 1, Prahy 5 a Karlových Varů, vyplývá, že díky možnostem Bigbelly se počet svozů snižuje v průměru až o 80 procent, a přitom je možné mít celkově odpadových nádob o mnoho méně než těch klasických.

Šetří životní prostředí i peníze

Jak je to možné? „Koše jsou dokonalou kombinací techniky a technologie. Uvnitř zabudovaný lis stlačuje vhozený odpad, čímž se sníží jeho objem. Přístrojová deska umístěná v koši zpracovává informace o aktuálním zaplnění koše a tyto zprávy následně vysílá do online dispečinku. Svozová firma tedy přesně ví, který koš je zaplněn a kdy je nutné ho vysypat. Koše jsou plně soběstačné - mají vlastní solární panel, který vyrábí dostatek solární elektřiny,“ popisuje zástupkyně společnosti VERB Pavla Jalčová s tím, že Bigbelly tak šetří životní prostředí i peníze.

Koše jsou určeny ke sběru drobného komunálního (uličního) odpadu, ale dají se samozřejmě použít i pro sběr tříděného odpadu a zavést tak separaci uličního odpadu na prvním stupni shromažďování. Koše Bigbelly jsou zcela uzavřené, a proto z nich odpad nevypadává ani nevylétává.

Letošní novinky

A co je novinkou pro letošní rok? „Protože Bigbelly jsou malou solární elektrárnou, lze vyrobenou energii využít např. k zapojení modemu veřejné wi-fi. Dále je možné připojit i monitorovací čidla - měření emisí, teploty, vlhkosti a jiné,“ poznamenala Jalčová.

Po České republice je jich v 7 městech nainstalováno přes 150 kusů. A dovedou rozesílat velké množství informací. „Online dispečink CLEAN má mnoho dalších funkcí: rozmístění košů, míra zaplnění koše, přesný záznam o výsypu koše, tedy datum, čas, procentuální zaplnění koše při výsypu. Dále jsou to statistiky svozu, zátěžové mapy a podobně,“ popisuje zástupkně firmy VERB. Dispečink CLEAN je dostupný přes většinu dnes využívaných internetových prohlížečů (IE 6+, Safari 5.1+, Chrome, Edge a Firefox) bez nároku na výpočetní výkon, nebo rychlé internetové připojení. K dispozici je také mobilní verze informačního systému. „Technologie Bigbelly nabízí také rozhraní API (Application Programming Interface), které umožňuje využití širokého spektra dat pro další výzkum,“ dodala Pavla Jalčová.

Koše Bigbelly jsou revoluční změnou ve sběru a svozu uličního odpadu. Přijďte se přesvědčit na URBIS Smart City Fair.

Foto: archiv VERB

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše