WOOD-TEC

Übersetzung nicht verfügbar.

Dávají strojům chytrost a truhlářům nové možnosti

My používáme smartphony, žijeme s moderními technologiemi… Proč by to ve 21. století neměly umět i tradiční stroje, třeba v truhlárně, kde vyrábí „postaru“ okna?

Aby čepovací a profilovací stroje, vrtačky a dlabačky fungovaly trochu inteligentněji, přišel český výrobce SOUKUP s.r.o. s projektem Crafter-Versa. Vytvořil takříkajíc kompletní malou oknařskou dílnu. Spojil k sobě svůj obráběcí stroj Crafter a vrtací stroj Versa, které navíc řídí software IPC Beckhoff, třeba hned z vedlejší kanceláře a jednoduše načítá výrobní data z vlastního nebo externího programu na projektování okenních zakázek.

Za tuto inovaci si z brněnského veletrhu WOOD-TEC odnesl ocenění v soutěži WOOD-TEC Award. Konkurenci měla společnost velikou – do prvního ročníku klání bylo přihlášeno 35 exponátů.

„Crafter obsluhuje čepování a profilování. Pak je potřeba vytvořit otvor pro kliku, panty, zámek, a to udělá Versa. Dřív se tyto operace dělaly odděleně. Teď se stroje používají jako jednotka. Ale stává se, že truhlář si pořídí Crafter a pak má ale před sebou ještě mnoho ruční práce s otvory, a nakonec si přijde i pro Versu,“ popsal jednatel ryze české společnosti Jaroslav Soukup.

Na trhu se firma pohybuje od roku 1991. „Byli jsme dodavatelé italských technologií, ale už pro Italy jsme některé stroje kreslili. V roce 2004 jsme se rozhodli, že se úplně osamostatníme s vlastní výrobou,“ líčí Jaroslav Soukup vznik rodinné firmy. Kromě něj v ní působí jeho manželka, která se stará o marketing a HR, a také syn. Ten si vzal na starosti design, katalogy, prezentace a třeba novou podobu webu, jenž před nedávnem vznikl. „Ano, jsme rodinná firma, ale sázíme i na střední management a fungujeme jako celek,“ poznamenal ředitel.

Fungovat jako celek – tohle motto je filozofií firmy, od lidských zdrojů po samotnou výrobu. Soukupovi totiž nejsou jen výrobcem perfektních strojů, ale na svoji činnost pohlíží komplexně. Jejich nápady vychází z projektů samotných oken. S takovým konceptem zabodovali zejména na britském trhu. „Tam je hodně malých truhlářských dílen, dělají ale vše tradičním způsobem a kvůli velkému zájmu tamních zákazníků nemají potřebný výkon. My jsme jim představili náš koncept včetně okenního projektu, což je naše strategie – přinést nejen stroje, ale i jeho výrobek. To pro nás znamenalo zhluboka nastudovat lokální zvyklosti. Konkrétně Británie je dost specifická – mají úplně jiná okna, než tady v Evropě. Zrovna tam dodáváme úplný komplet – přes čtyřstranku, kapovací pilku, Crafter, Versu až po odsávání, jsme schopni být partnery pro celý projekt, a to je základ úspěchu,“ vysvětluje Jaroslav Soukup. Kromě Velké Británie má český koncept úspěch také v USA, Irsku, jejich stroje pracují i v Indii či Austrálii. „Prostě jdeme od základu – od okna. Musíte je mít dobře navržené a pak je jedno, v které zemi je děláte,“ dodal.

Všechny jejich stroje od A do Z vznikají v Česku. „Sami jsme si je nakreslili, máme plno unikátů, které vychází z našich zkušeností. Já sám jsem vlastně truhlář, vystudoval jsem volyňskou průmyslovku a poté technologii dřeva na vysoké škole ve Zvolenu. Naši konstruktéři, kteří pak vymýšlí mechaniku, se dívají na stroj očima zákazníků. Třeba něco podobného jako Versa nikde jinde na světě není – při svém malém rozměru má vlastnosti jako velký CNC obráběcí stroj,“ vyzdvihuje ředitel společnosti se sídlem v Nupakách nedaleko Prahy.

Na otázku, zda se lidé vrací zpět k dřevěným oknům, odpovídá: „Je to věc názoru, vkusu a peněz, zda si zvolíte dřevo, nebo plast. Doma si taky dáte večeři na porcelán a nikoliv na plastový talíř… ale dnes už spolu dřevo a plast nesoupeří jako dřív. A navíc už ani neobstojí argument plastařů, že jejich výrobky jsou bezúdržbové, to dřevěná okna potažená aluminiem také. Jde opravdu o individuální postoj zákazníka,“ přemýšlí Jaroslav Soukup.

A cíl firmy SOUKUP s.r.o.? „Chceme podporovat řemeslo a nabízet tak stroje, které z truhláren, dnes spíš skomírajících, zase stvoří profitující podniky. Nedělají obrovská množství oken, ale zákazníci se zajímají o šíři spektra a možnosti, které mají. Náš koncept je schopen se jim podřídit, ať se jedná o klasiku či atyp,“ zakončil Jaroslav Soukup.

Zájemci stroje uvidí v pavilonu V na stánku 020.

http://www.soukup.cz/


Weitere News von der Messe

01. 12. 2017 WOOD-TEC BeA CS představuje nové technologie pro robotizovaná pracoviště

Specializované přístroje německé značky BeA, která má na českém trhu zastoupení od roku 1991, nacházejí široké uplatnění při výrobě čalouněného nábytku, výrobě palet a obalů, dřevostaveb, dřevěných konstrukcí, ale také v automobilovém průmyslu, kde jsou...

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše