West Side Story

Übersetzung nicht verfügbar.

V Janáčkově divadle to nejde, tancuje se na výstavišti

Tryskáči a Žraloci, dva znepřátelené gangy. Tony a Maria, milenci, jejichž láska ani onu nenávist nepřekoná. Nad tím vším nesmrtelná hudba Leonarda Bersteina a světoznámé texty Stephena Sondheima. Ano, West Side Story. A verze, která se právě chystá v Brně, bude rozhodně kulturní událostí.

Temnou atmosféru nesmyslného konfliktu dvou světů a kultur podkreslí industriální prostředí pavilonu P brněnského výstaviště. Právě tam svoje zpracování Bernsteinova moderního pojetí příběhu Romea a Julie umístí balet Národního divadla v Brně. Na diváky čeká velkolepá taneční show. Premiéra se odehraje již tuto sobotu 25. listopadu.

V „Péčku“ se momentálně dolaďuje unikátní hlediště, montuje technika a připravuje jeviště. Od úterního večera zde tanečníci zkouší.

Jiná scéna

Proč se West Side Story odehraje právě zde, je hned jasné. „Celá choreografie a scéna je specifická tím, že musela být přizpůsobena pro dvě hlediště, která budou mít celkovou kapacitu tisíc míst a diváci budou sedět naproti sobě. Součástí scénografie budou také jezdící auta a velké videoprojekce, které budou spouštěny po obou stranách hlediště. Protože je scéna natolik velká a na míru dělaná, nebude možné ji přenést do divadla,“ vysvětlila Barbora Hniličková z Baletu NdB.

Scénograf Marek Hollý se opravdu rozmáchl a využil příležitosti, které pavilon P skýtá. Divadlo část svého repertoáru na výstaviště směřuje proto, že domovské Janáčkovo divadlo právě prochází obrovskou rekonstrukcí. Vedení baletu mělo dvě možnosti – buď počkat na opravené prostory, nebo dostat balet mezi lidi jinou cestou. Chopili se té druhé.

Obdélníkový pavilon P zhruba v polovině přepaží speciální nafukovací stěna zamaskovaná černou textilií. Uprostřed prostoru bude jeviště, ze dvou stran – jako na tenise - pak hlediště, každé pro 500 diváků. Z boků se spustí speciální plátna, které prostor vizuálně uzavřou a poslouží pro videoprojekce. U nich také budou dva vstupy na jeviště – jeden pro americký gang, druhý pro znesvářené Portorikánce. Diváci se mají na co těšit. Že půjde o velmi nekonvenční představení, svědčí vnadící videa a facebookové příspěvky baletu NdB.

V pavilonu P roste komfort pro obě strany. Umělci budou mít k dispozici jako šatny sály v druhém patře a sprchy. Diváci se zase posadí na montované tribuny, jejichž kovová část stála třeba u open-air zápasech brněnské Komety za Lužánkami. V mrazivých dnech snad každého napadne, zda v pavilonu nebude zima. Nesmí být.

„Klimatizace během představení samozřejmě nepoběží, byla by rušivá. Pavilon se bude vždy předtápět,“ uvedla Irena Ryglová z BVV, která má pronájem „Péčka“ na starosti. Pro diváky bude nachystaná velká šatna a samozřejmě nesmí chybět občerstvení. „Chceme, aby se divák cítil stejně komfortně jako v Janáčkově divadle.

Rozdíl je pouze v tom, že nemáme předepsaný dress code. V podstatě je na každém, v čem na představení přijde. Nechceme nutit diváky, aby jezdili na výstaviště ve večerních róbách,“ poznamenala Barbora Hniličková. A když už se bavíme o velmi lidských věcech, k dispozici má pavilon velké toalety.

V době představení je zajištěno posílení MHD a zdarma se bude dát parkovat přímo u pavilonu P. Pěší se dostanou do areálu 7. branou, motorizovaní vjedou 8 a 9. branou, tam už je nasměruje parkovací služba.

Tanečníci si po dlouhých zkouškách v tanečních sálech jeviště v pavilonu právě osahávají. Minulý týden prošli kostýmovou zkouškou. Připravte se na to, že klasické baletní kostýmy a špičky ve West Side Story neuvidíte.

Že půjde o velký zážitek, slibuje jméno choreografa, režiséra a uměleckého šéfa Baletu Národního divadla Brno Mária Radačovského. Po dokončení studia na Taneční konzervatoři Evy Jaczové v Bratislavě působil jako sólista v prestižních souborech: SND Bratislava, Netherlands Dance Theater a Les Grands Ballets Canadiens v Montrealu. V letech 2006 – 2010 byl uměleckým šéfem Baletu SND v Bratislavě, založil vlastní soubor Balet Bratislava, který vedl do jeho zrušení (2011–2013). Od sezony 2013 je uměleckým šéfem Baletu NdB. K West Side Story přizval respektovaného scénografa Marka Hollého a skvělou kostýmní výtvarnici Alexandru Gruskovou, speciální osvětlení svěřil zkušenému Tomáši Morávkovi. Velmi zajímavé jsou videoprojekce k představení, které vytvořil jeden ze sólistů NdB, Brňan Martin Svobodník, který si ve West Side Story zatančí roli Bernarda.

Jak si on i jeho kolegové v rolích Marie, Tonyho, Riffa, nebo Anity svoje party užijí, zjistí diváci nejen na sobotní premiéře, ale také v dalších 15 reprízách. Tančit budou na originální záznam, který dirigoval sám Leonard Bernstein a který nazpívali světoznámí pěvci Kiri Te Kanawa a José Carreras.

Další premiéra už v prosinci

West Side Story ale působení NdB na brněnském výstavišti nekončí – hned na 16. prosince je v pavilonu V přichystána premiéra opery Faust a Markéta skladatele Charlese Gounoda v hudebním nastudování Marka Ivanoviče. Měnit se bude jeviště i hlediště. I toto představení se již dá lehce ochutnat.

WEST SIDE STORY

Balet Národního divadla Brno

premiéra: 25. listopadu 2017, Brno – výstaviště, pavilon P 
sestřih představení NDB: https://www.facebook.com/baletndb/videos/10155655343540202/

reprízy: 26., 28., 29. (2x) a 30. listopadu 2017; 1., 2. (2x) a 3. prosince 2017 a 27., 28. (2x), 29. a 30. (2x) ledna 2018

Autor původního konceptu: JEROME ROBBINS
Libreto: ARTHUR LAURENTS
Hudba: LEONARD BERNSTEIN
Texty písní: STEPHEN SONDHEIM
Režisérem a autorem choreografie původní produkce je JEROME ROBBINS
Původní produkce na Broadwayi: Robert E. Griffith a Harold S. Prince; po dohodě: s Roger L. Stevens
Uvedeno po dohodě s Music Theatre International (Europe) Limited
Taneční verze West Side Story, choreografie a režie: Mário Radačovský
Scéna: Marek Hollý
Kostýmy: Alexandra Grusková
Light design: Tomáš Morávek
Projekce: Martin Svobodník
Asistenti choreografa: Jana Přibylová a Ivan Příkaský
Hudební spolupráce: Petr Duchalík

Weitere News von der Messe

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše