International Engineering Fair

Übersetzung nicht verfügbar.

Adast. Slavné stojany pro benzinky, tiskařské stroje, ale i hodinky

Když zastavíte na benzince, je dost velká šance, že palivo se do vašeho vozu dostane přes „pumpy“ (správně výdejní stojany či automaty) adamovského ADASTu. Před Listopadem ´89 měly na trhu výsadní postavení, a to ve všech socialistických zemích. Zapomeňme ale na tehdejší režim a hospodářství podřízené směrnicím RVHP. Adamovské strojírny by totiž nejspíš byly strojírenskou legendou i tak.

Letošní expozici společnost Adast Engineering najdete v pavilonu M.

Jak sám podnik v nadsázce uvádí, základy zdejšího zpracovávání železa položil neolitický kovář v nedaleké Býčí skále. Později v Josefovském údolí stálo několik lichtenštejnských vysokých pecí. V Adamově v malém závodě dokonce vznikl úplně první v celém Rakousku-Uhersku. Později se zde vyráběly součástky pro plzeňské Škodovy závody. Na současnou vlnu najel pozdější ADAST už v roce 1924, kdy pražská společnost HEFA (Hejduk a Faix) začala pracovat na konstrukcích a výrobě zařízení pro manipulaci s ropnými produkty. V roce 1961 se tato výroba přesouvá do Adamova a začíná zlatý věk podniku, přichází řada novinek, zlepšovacích návrhů, patentů. A samozřejmě legendárních červenobílých výdejních stojanů, který si ještě řada lidí pamatuje. Ten z roku 1981 si odnesl i Zlatou medaili MSV.

V ADASTu toho uměli a umí ale mnohem víc. V 60. letech byly dalším oborem tiskařské stroje. Ofsetový Romayor z Adamova zná celý svět, mimo jiné na MSV získal Zlatou medaili v roce 1966. Zdejší dělníci vyráběli také obří ocelové konstrukce, třeba na střechu někdejšího zimního stadionu v brněnských Lužánkách. Zajímavostí je, že adamovští konstruktéři se chystali i na výrobu náramkových hodinek, takže kdyby pohlaváři v roce 1957 souhlasili, slavné „primky“ by se vyráběly na jihu Moravy.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše