RE:PUBLIKA Festival

Übersetzung nicht verfügbar.

Brněnské výstaviště slaví jubileum, jeho historii přiblíží web a animované video

Dvě významná výročí oslaví v roce 2018 brněnské výstaviště. Nejslavnější a největší veletržní areál ve střední Evropě si v den zahájení Festivalu RE:PUBLIKA připomene devadesáté jubileum svého otevření, na podzim jej pak čeká 60. mezinárodní strojírenský veletrh.

Proč začíná Festival RE:PUBLIKA 26. května a koná se na brněnském výstavišti? Odpověď je jednoduchá – velkolepé zahájení symbolicky navazuje na tradici, která odstartovala na den přesně před 90 roky. 26. května 1928 byla v nově postaveném jedinečném funkcionalistickém areálu zahájena Výstava soudobé kultury, která si připomínala úspěchy mladého československého státu za deset let jeho existence.

„Vznik brněnského výstaviště a Výstava soudobé kultury byly naprosto zásadní události nejen v moderní historii Brna, ale i celého Československa. Díky nim mohla vzniknout silná veletržní tradice, která trvá dodnes a zcela zásadně formovala moderní tvář města Brna. Mezinárodní strojírenský veletrh, který se letos bude konat pošedesáté, dodnes zůstává naprosto zásadní obchodní platformou pro český průmysl. A podmínky pro něj začaly vznikat právě v roce 1928,“ uvedl generální ředitel společnosti Veletrhy Brno Jiří Kuliš.

Starší ze dvou letošních výročí – 90 let založení výstaviště – si Veletrhy Brno připomenou společně se zahájením Festivalu RE:PUBLIKA. Idea připomenout si 100. výročí vzniku Československa na místě, kde si naši předci připomínali deset let samostatnosti, vznikla už v roce 2013 právě ve společnosti Veletrhy Brno. Na přelomu let 2016 a 2017 ji pak začalo realizovat statutární město Brno.

„26. květen pro nás bude jedinečným dnem. Věřím, že spojení symboliky vzniku Československa a výročí výstaviště, doplněné bohatým programem a zahájením jedinečné výstavy Alfonse Muchy, přivede do našeho areálu řádově několik desítek tisíc lidí,“ nastínil Kuliš. A zdůraznil, že si cení i účasti předsedů vlád a předsedů zákonodárných sborů Česka i Slovenska. „Opět se tím víc přiblížíme symbolice Výstavy soudobé kultury, kterou si připomínáme,“ doplnil.

Výstaviště není jen skvostná architektura, ukáže kampaň

Současně s oslavami 26. května bude spuštěn i web Slavíme 90 let brněnského výstaviště (https://vystaviste90.cz), který mapuje nejvýznamnější události, které se na brněnském výstavišti za posledních 90 let staly. „Nechtěli jsme jít cestou strohého popisu historie výstaviště, vybírali jsme spíš ikonické události, osobnosti a výrobky, které jsou s areálem a veletrhy spjaty,“ popisuje vedoucí marketingu a komunikace Jiří Smetana.

„Víc jsme se také zaměřili na fenomén samotných veletrhů. Velká část veřejnosti vnímá unikátní architekturu výstaviště, ať už mluvíme o meziválečných pavilonech, nebo ikonických poválečných stavbách pavilonu Z a C, my ale chceme zdůraznit fenomén veletržní tradice, která měla zásadní vliv na ekonomické úspěchy československého průmyslu ve druhé polovině 20. století. A tuto roli si díky Mezinárodnímu strojírenskému veletrhu drží dodnes,“nastínil Smetana.

26. května návštěvníci Festivalu RE:PUBLIKA poprvé uvidí i animované video (https://www.youtube.com/watch?v=xGYHDx7nYIc), které mapuje historii brněnského výstaviště, jeho architektonický vývoj a dějinné zvraty od chvíle, kdy začal funkcionalistický areál vznikat, až do současnosti, kdy je brněnský veletržní areál nejsilnější veletržní správou ve střední Evropě a hostí řadu prestižních veletrhů a dalších akcí.

60. strojírenský veletrh připomene ikonické československé výrobky

Jubilejní 60. mezinárodní strojírenský veletrh, který začne 1. října letos bude lákat i na výstavu 100RIES, která připomene ikonické výrobky československého průmyslu. V jednom křídle pavilonu A1 uvidí návštěvníci nejzajímavější produkty českého strojírenského, automobilového a leteckého průmyslu, které Československo proslavily v celém světě. „Nechceme se jen obracet do minulosti, ale ukázat i současnost českého strojírenství, které na historii navazuje v tom nejlepším slova smyslu,“ nastínil Jiří Kuliš s tím, že řada exponátů má přímou vazbu na Mezinárodní strojírenský veletrh. Na výstavě se tak objeví například ikonická Tatra 603 nebo Škoda Favorit, která si svoji světovou premiéru odbyla před zraky 600 tisíc diváků v roce 1987, představí se ale i méně známé výrobky včetně obráběcích strojů od tradičních vystavovatelů MSV.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše