TECHAGRO

Übersetzung nicht verfügbar.

Cenami ověnčené softwary gigantu Claas

K pojmu Zemědělství 4.0 významně přispívá i gigant Claas, kterého na české trhu zastupuje společnost Agrall zemědělská technika a.s. se sídlem v Banticích na Znojemsku. V letošnísoutěži GRAND PRIX bodoval jejich exponát Cemos Auto Treshing, software, který si z hannoverské Agritechniky odvezl zlato.

Cenu GRAND PRIX Techagro si na slavnostním večeru převzal předseda představenstva společnosti Agrall Josef Trávníček (druhý zleva). Předali mu ji (zleva) šéf letošní poroty Jiří Mašek, ministr zemědělství Jiří Milek a generální ředitel společnosti Veletrhy Brno Jiří Kuliš.

 Claas jím vybavil svoji sklízecí mlátičku Lexion a je dalším stavebním kamenem k automatizaci výmlatu. „CEMOS AUTOMATIC umožňuje sklízecí mlátičce najít vlastní optimální nastavení jednotlivých funkčních částí stroje a tím se neustále přizpůsobovat podmínkám na poli. Systém AUTO THRESHING umožňuje pro aktuální sklízenou plodinu optimální nastavení mláticího ústrojí, z hlediska kvality zrna a jeho čistoty. To vše je v souladu s pojezdovou rychlostí a spotřebou paliva,“ okomentovala cenu brněnských zemědělských veletrhů letošní odborná komise.

Nový asistenční systém, který můžete podrobně poznat v pavilonu F, reguluje zcela automaticky vzdálenost mláticího koše a otáčky mláticího bubnu tangenciálního mláticího systému a přitom se dynamicky přizpůsobuje aktuálním podmínkám výmlatu. Díky tomu je proces výmlatu v mláticím ústrojí neustále automaticky optimalizován až na hranici výmlatu. Zdlouhavá nastavení nejsou potřeba. Pokud však řidič chce, může kdykoliv zasáhnout.

„Pod střechou“ CEMOS AUTOMATIC je zasíťován také systém CEMOS AUTO THRESHING se všemi ostatními asistenčními systémy sklízecí mlátičky, zejména s CRUISE PILOT, automatickou regulací pojezdové rychlosti. Soulad asistenčních systémů je kontrolován a řízen přes centrální modul. Podle základního nastavení pro aktuální plodinu výmlatu nachází AUTO THRESHING tímto způsobem vždy optimální nastavení mláticího ústrojí, aby byl výmlat tak šetrný, jak je to jen možné a tak agresivní, jak je to nutné. To vše je v souladu se separací zbytkového zrna, čištěním a pojezdovou rychlostí. Díky tomu je také usnadněna práce těchto následujících automatů. Řidiči to přináší velkou úlevu a může se pak více věnovat sledování porostu a práci celého stroje.

Agrall přivezl mimo jiné do Brna i exponát, kterému hannoverská porota udělila stříbrnou medaili, a to nový asistenční systém řidiče traktoru CEMOS. Zakládá se na dialogu pro optimální nastavení traktoru a jeho pracovního nářadí. Obsahuje datovou banku s rozsáhlými znalostmi expertů a vede řidiče se zohledněním aktuálních pracovních úkolů a podmínek prostředí přes uživatelské rozhraní dotykového displeje terminálu CEBIS v přirozených jazykových krocích ve formě dialogu k optimálnímu nastavení. Do doporučených nastavení patří mimo jiné nejrůznější parametry stroje, podmínky provozu a preference řidiče. Část nastavení provádí CEMOS na přání obsluhy přímo. V případě potřeby se může řidič nechat vést nastavením jiných systémů traktoru, jako např. managementem na souvrati CSM. Systém podporuje řidiče nejprve při základním nastavení a kontroluje je následně podle skutečných podmínek provozu, aby bylo možné je případně optimalizovat.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše