GO a Regiontour

Übersetzung nicht verfügbar.

Česko zažívá zlaté turistické časy, shodli se řečníci na slavnostním zahájení

Veletrhy GO a REGIONTOUR na pódiu v pavilonu P otevřelo jedenáct vzácných hostů. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová v zahajovacím projevu připomněla, že počet turistů v České republice každým rokem roste a jen za prvních devět měsíců roku 2019 překročil již 18 milionů.

„Daří se nám a každý rok zaznamenáváme větší počet návštěvníků, zahraničních, ale i domácích, z čehož mám velkou radost. Spousta lidí o dovolené zůstává doma a objevuje nové a nové krásy našich krajů. Chtěla bych, aby i zahraniční klientela více objevovala krásy našich regionů, protože Praha je nádherná, ale měla by být vstupním bodem, odkud zahraniční turisté vyjedou poznávat i jiná zákoutí krásné České republiky,“ prohlásila Klára Dostálová, která se podle vlastních slov v pavilonu P cítí jako doma, protože cestovní ruch je jednou z klíčových kompetencí ministerstva pro místní rozvoj. „Jsem moc ráda, že veletrh GO a REGIONTOUR je vždycky ten první, který otevírá výstavní sezonu. Mám tady mnoho partnerů a vždycky je to příjemné setkání, ať už na stáncích krajů nebo jednotlivých aktérů v oblasti cestovního ruch. Nechť je rok 2020 opět úspěšným a máme se na co těšit z pohledu turistických zájmů, atrakcí a zážitků,“ popřála všem účastníkům letošního ročníku.

Klára Dostálová zároveň poděkovala za veletržní partnerství s Thajskem, kde vidí obrovský potenciál k rozvoji spolupráce. „Češi milují Thajsko a byla bych ráda, kdyby i Thajci objevili krásy České republiky,“ řekla ministryně. Především však vyzdvihla rostoucí počet turistů v České republice a stoupající kvalitu služeb. „Jsem tu už poněkolikáté a před pěti nebo sedmi lety jsme říkali, že Česká republika je krásná, ale musí zlepšit služby. Dnes o nekvalitních službách v cestovním ruchu uslyšíme už málokdy. Za to je třeba poděkovat právě asociacím a Fóru cestovního ruchu,“ zdůraznila.

Místopředseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štěch vyzdvihl význam cestovního ruchu jako odvětví, které neustále zvyšuje svůj podíl na HDP, což mj. odráží i rostoucí kupní sílu občanů. „K tomu, aby náš turistický ruch a zejména nabídky v regionech byly lákavé a úspěšné, potřebujeme moderní a kvalitní infrastrukturu, jak hotely a další ubytovací kapacity, tak zejména silnice, dálnice a železnice. Proto chci na tomto místě podpořit paní ministryni Dostálovou v její urputné snaze prosadit nový stavební zákon, protože ho opravdu potřebujeme,“ prohlásil Milan Štěch, který zároveň popřál všem účastníkům úspěšný veletrh a jejich klientům spokojenost se službami cestovního ruchu.

Enormní zájem o památky a muzea

Ministr kultury Lubomír Zaorálek připomněl, že jeho ministerstvo na tomto veletrhu vystavuje teprve podruhé, což souvisí s enormním růstem turistického zájmu o muzea a kulturní památky. „Před chvílí jsem potkal ředitele rožnovského muzea v přírodě a řekl mi, že do tohoto skanzenu v poslední době každý rok jezdí o 15 až 20 tisíc více návštěvníků. Podobné je to v dalších příspěvkových organizacích našeho ministerstva, kterých tady na veletrhu představujeme celkem dvacet,“ konstatoval ministr, podle něhož se na česká muzea, hrady, zámky a další kulturní památky valí skoro turistická lavina. „Ale není to jen záležitost Česka, tyto návštěvy dramaticky rostou po celém světě a muzea se rozvíjejí neuvěřitelně dynamicky. Je to obrovský trend, a proto na veletrh cestovního ruchu patříme,“ řekl Lubomír Zaorálek a pozval všechny na stánek Ministerstva kultury.

Na zahájení promluvili také představitelé regionů a pořádajícího města. Místopředsedkyně Asociace krajů ČR a hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová vyzdvihla užitečnost brněnských veletrhů: „Chci poděkovat brněnskému výstavišti za to, že tuto akci pravidelně pořádá, protože kraje tady mají možnost představit všechno, co mohou turistům nabídnout. Sluší se poděkovat také profesním sdružením, asociacím cestovních kanceláří a Fóru cestovního ruchu. Doufám, že návštěvníci nejenom z řad odborné veřejnosti, ale i potenciální turisté si zde najdou to, co hledají.“ Hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek přivítal všechny v nejkrásnějším kraji České republiky, který každým rokem navštěvuje více turistů, a popřál všem příjemný pobyt. První náměstek primátorky města Brna Petr Hladík vyjádřil přání, aby se dynamika změn v cestovním ruchu promítla i do konání lidí, kteří v něm působí, a aby Česká republika dokázala zůstat na špici v kvalitě nabídky a zároveň se podařilo nezahltit naše města a regiony turisty, které k nám lákat nechceme.

Budoucnost odvětví

Mezi řečníky nechyběli ani představitelé odvětví cestovního ruchu. Předseda Asociace cestovních kanceláří ČR Vladimír Dolejš zdůraznil, že cestovní ruch má v České republice stále stoupající tendenci a do státního rozpočtu přispívá pořád více, v současné době již asi 3 % HDP, a zaměstnává více než 5 % pracujících. „Tento podíl stále stoupá a stoupat bude, protože naše odvětví má velkou budoucnost. Chci poděkovat také tomuto nejstaršímu veletrhu cestovního ruchu v České republice. Je mi ctí tu být a doufám, že veletrh pomůže všem podnikatelům k dalšímu rozvoji,“ řekl Vladimír Dolejš.

Předseda Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Roman Škrabánek přivítal novou koncepci letošního ročníku. „Jsme dlouhodobým partnerem těchto veletrhů, které neodmyslitelně patří k našemu oboru jako pomyslná brána do nového cestovatelského ročníku. Chci ocenit pořadatelský tým za odvahu a profesionalitu, se kterou připravil letošní ročník. Je to svým způsobem výzva, nový ambiciózní koncept, a já věřím, že se naplní očekávání nás vystavovatelů, že letošní ročník v čele s partnerskou zemí Thajskem dává příslib vysoké návštěvnosti. Chtěl bych letošnímu ročníku popřát, aby byl tím nejúspěšnějším za minimálně posledních 15 let.“

Předseda Fóra cestovního ruchu Viliam Sivek označil REGIONTOUR za veletrh, který otevírá turistům brány do regionů České republiky. Přímo na zahájení představil a spolu s dalšími přítomnými osobnostmi také pokřtil nové logo Fóra cestovního ruchu – největšího podnikatelského spolku v ČR, který má 7500 členů zajišťujících 180 tisíc pracovních míst.

Dostaňme turisty do regionů

Ředitel agentury CzechTourism Jan Herget popřál všem krásný turistický rok a ohlédl se i za rokem 2019, ve kterém CzechTourism prošel turbulentním obdobím. Poděkoval ministryni Dostálové, Fóru cestovního ruchu a regionům, že agentuře pomohli toto období přestát a vytvořit nový CzechTourism, který bude sloužit právě regionům. „Všichni víme, že do České republiky jezdí hodně turistů ze zahraničí a většina z nich je v Praze. Naším úkolem je dostat tyto turisty do regionů. Proto jsme začali regiony objíždět a budeme velmi rádi, když se o agentuře CzechTourism bude v budoucnu mluvit pouze jako o servisní organizaci státu, která pomáhá rozvoji cestovního ruchu,“ konstatoval Jan Herget.

Generální ředitel společnosti Veletrhy Brno Jiří Kuliš na závěr zahajovacího ceremoniálu poděkoval všem přítomným za dlouhodobou podporu veletrhů cestovního ruchu a pogratuloval jim k výborným výsledkům tohoto nesmírně důležitého sektoru. Poté pozval na pódium vzácné hosty z partnerské země letošního ročníku. Velvyslankyně Thajska Ureerat Chareontoh a viceguvernér Thajské turistické centrály pro marketing a komunikaci Tanes Petsuwan pogratulovali pořadatelům ke krásnému veletrhu a přivítali možnost představit zde Thajsko nejen jako zemi krásných pláží, ale v celém bohatství jeho turistické nabídky.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše