IDET

Übersetzung nicht verfügbar.

DANA M2 – Dělostřelecký systém přijede na brněnský IDET

Samohybnou kolovou houfnici DANU M2 představila firma Excalibur Army spol. s.r.o. jako nový koncept dělostřeleckých systémů na kolových podvozcích, jenž mají neustále své místo vedle armádních pásových platforem. Novinka přitom letos zabojuje o Zlatý IDET na brněnském výstavišti. Inovací je unikátní systém automatického navedení zbraně podle palebné úlohy.

DANA M2 ráže 152 milimetrů přinesla řadu vylepšení. Na první pohled si zájemci mohou povšimnout nové kabiny velitele a řidiče. Nová přetlaková kabina má především upravené uchycení k rámu podvozku a novou tepelnou a zvukovou izolaci. Velkoplošné zrcátka a kamerovým systémem přispívá k lepšímu přehledu posádky, a tím i bezpečnosti provozu například na silnici.

statní vylepšení, lidskému oku skryté, pak představují vylepšení systémů ovládání, navigace, řízení palby, komunikace a záložního napájení. Právě řízení palby, které ovládá balistický počítač, zahrnuje několik užitečných podsystémů – výpočet prvků střelby, navigace, automatické zamíření zbraně, přípravy munice nebo diagnostiky stavu zbraně, která umožňuje výběr určitého typu střeliva. „Vozidlo je schopné zaujmout palebné postavení, vystřelit a opustit stanoviště v rekordně krátkém čase a podstatně tak snížit riziko zásahu vozidla opětovanou palbou,“ řekla Zuzana Ovčačíková ze společnosti Excalibur Army spol. s.r.o.

Modernizace této houfnice se datuje až osm let zpět, kdy v roce 2011 představila společnost Excalibur Army projekt DANA M1 CZ jako modernizovanou houfnici. Následně dostala několik inovací, aby se letos na brněnském výstavišti představila její verze M2.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše