RE:PUBLIKA Festival

Übersetzung nicht verfügbar.

Re:publika v Brně, největší oslava státnosti

Ambici být největší oslavou československé státnosti v zemi má obrovský projekt Re:publika 1918 – 2018, který se právě dopilovává v Brně. A také zde – na brněnském výstavišti – se mezi 26. květnem a 17. červnem odehraje.

Festival jako Brno

Za Re:publikou stojí tým Pavla Anděla, známého moderátora někdejšího úspěšného pořadu Noc s Andělem. Vznik projektu iniciovalo město Brno, a také na něj posílá 50 milionů korun, stejnou částku jako ministerstvo kultury.

A proč Brno a zdejší výstaviště? Odpověď je jednoduchá – Re:publika navazuje na Výstavu soudobé kultury, kvůli které vlastně brněnský areál vyrostl. V roce 1928 se zde oslavovala první dekáda samostatného Československa - monumentální prvorepublikový projekt právě 26. května 1928 zahájil prezident Tomáš Garrigue Masaryk a ohromil tehdy celou zemi. Výstava reprezentovala různorodé oblasti lidské činnosti a úspěchy „desetiletého“ státu. A přehlídkou a oslavou úspěchů, tentokrát stoletých, bude i Re:publika. Její autoři chtějí připomenout vše, co Česko (a Slovensko) během uplynulých sta let zažilo - převratné historické momenty, nezapomenutelné osobnosti, slavná vítězství, užitečné vynálezy, bezkonkurenční umělecká díla i vaše osobní příběhy.

Slovanská epopej zpět na Moravě

A co se tedy chystá? Od lednového veletrhu cestovního ruchu GO a Regiontour a prohlášení brněnského primátora Petra Vokřála se rýsuje, že na události návštěvníci uvidí část Slovanské epopeje. Jde o unikátní velkoformátová plátna Alfonse Muchy, která mnoho let byla v moravskokrumlovském zámku a poté se po tahanicích přestěhovala do Prahy. V době, kdy se řešilo, že v hlavním městě ale nejsou adekvátní prostory, které si pro svoje dílo přál malíř, se právě přemýšlelo o brněnském výstavišti. „Existují plány na to, jak a kde Epopej v areálu BVV umístit. A stále by se daly použít,“ řekl k tomu mluvčí Veletrhů Brno Jiří Smetana. Teď momentálně se pro plátna, která přicestují z Prahy, chystá a upravuje pavilon H.

Největší rande

Se zcela ojedinělým projektem s názvem Největší československé rande, který cílí na všechny nezadané, přichází brněnská výtvarnice Kateřina Šedá. „Existuje obrovská skupina lidí, kteří stoleté výročí slavit nebudou, protože je nikdy nikdo nikam nepozve. Jsou to takzvaní solitéři, tedy lidé bez partnera. Celkem 1918 osobám podáme pomocnou ruku a pokusíme se s nimi jejich život restartovat. Věříme, že se nám je podaří seznámit způsobem, jakým se pravděpodobně ještě nikdy neseznamovali,“ popsal její nápad Pavel Anděl.

Celé výstaviště

Už teď je jasné, že obří festival zabere skoro celé výstaviště. Co kde bude?

Pavilony A, G1 a G2

Pavilon A a jeho okolí budou patřit moderní architektuře, pavilony G1 a G2 zase designu. Zde se chystá expozice vývoje československého návrhářství s názvem Avant Garde symbolizujícím průkopnický a objevný přístup nejen k umění. „Spolupracujeme s nejvýznamnějšími českými designery, Janou Zelinski a Jiřím Mackem z Designbloku. Půjde o mezinárodní přehlídku novinek světového i domácího designu. Chceme ukázat to nejlepší za posledních sto let, to vše spojené s kvalitním řemeslným zpracováním a vyspělým průmyslem,“ vysvětlil pro iDNES.cz Jan Press z realizačního týmu Avant Garde.

Venkovní plochy

V okolí pavilonů vznikne takzvaná Re:lax zóna, neboli sportovní a oddechový areál. Lidé tu zjistí, s jakým vybavením se hrál před sto lety tenis, v čem se zdolávaly horské cesty, na čem bruslily jejich babičky nebo v jakých dresech českoslovenští šampioni lámali světové rekordy. Bude možné si některé disciplíny vyzkoušet v současné i historické podobě a seznámit se s největšími sportovními legendami.

Dance Brno 2018

Jedním z pilířů akce bude i taneční festival Dance Brno 2018 v pavilonu F Přijedou na něj soubory nástupnických republik habsburské monarchie. Poprvé v historii se tak společně představí soubory národních divadel Maďarska, Slovinska, Slovenska, Chorvatska, Srbska, Polska, Rakouska a České republiky (Národní divadlo Brno a Národní divadlo Praha). „Balet Národního divadla Brno zahájí festival svojí premiérou inscenace Amadeus MozArt v divadle Reduta,“ doplnila mluvčí Baletu NdB Barbora Hniličková. Jedná se o největší středoevropský taneční festival.

Osobnosti a oprášené divadlo

Na každém kroku se budou návštěvníci potkávat se slavnými Čechy a osobnostmi literárními, vědeckými či uměleckými – areál obsadí jejich tváře a příběhy. Díky Re:publice se znovu částečně otevře také někdejší divadlo, o němž jen odborníci a zasvěcení vědí, že v areálu BVV vůbec je. A přitom zde hráli Voskovec s Werichem. Funkcionalistická budova architekta Emila Králíka je momentálně zavřená kvůli narušené statice. Re:publika by chtěla budovu znovu částečně otevřít, obnovit kavárnu a vystavět venkovní jeviště. „Ve foyer by měli návštěvníci najít výstavu dobových fotografií,“ uvedl kreativní ředitel celého festivalu Pavel Anděl.

Úplnou novinkou programu je speciální noční nasvícení výstaviště – tak jej lidé ještě neviděli. Areál a brněnské kostely by měly oživit také pěvecké sbory, které do Brna na jeden přijedou z olomouckého festivalu Svátky písní. A v neposlední řadě se k Re:publice připojí brněnská divadelní ikona – Bolek Polívka. Ten organizátorům slíbil speciální představení Re-kabaretu o životě komediantů.

Nesmí chybět muzika a literatura, v plánu je řada koncertů, autorských čtení, autogramiád. „Jména ještě nechceme prozrazovat,“ poznamenal Pavel Anděl. A se slavnými knihami se budou lidé potkávat po celém v Brně díky akci 100 let 100 knih, jejíž centrum bude v pavilonu Morava. „Citáty a úryvky z děl těch nejlepších autorů umístíme na domy, chodníky, tramvaje, suvenýry, vstupenky či propagační materiály,“ vysvětlují organizátoři na webu Re:publiky.

Posílejte fotografie

Do monstrózního projektu mohou zasáhnout ale všichni, kteří budou mít zájem. Autoři vyzývají veřejnost, aby přispěla svými osobními příběhy a fotografiemi. Vložit je mohou do „Národní kroniky“, jedinečného archivu vzpomínek a snímků, který vzniká napříč celou republikou.

Re:publika 1918–2018

Pavilony G1 a G2 – výstava Avant Garde: design a řemeslo
Pavilon A a okolí – architektura a věda
Pavilon H – Slovanská epopej
Venkovní plocha – Re:lax zóna
Králíkovo divadlo – výstava fotografií, představení na venkovním jevišti
Pavilon Morava – 100 let 100 knih
Pavilon F – Festival Dance Brno 2018

  • 26. 5. Polský národní balet Varšava
  • 29. 5. Balet SND Bratislava
  • 31. 5. Srbský národní balet Bělehrad
  • 3. 6. Volksoper Wien – Vídeňský státní balet
  • 7. 6. Slovinský národní balet Ljubljana
  • 9. 6. Balet ND Praha
  • 11. 6. Chorvatský národní balet Zagreb
  • 16. 6. Maďarský národní balet Budapešť

Doprovodné akce – například sjezd motorek Jawa 21 atd.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše