Stavební veletrh Brno

Übersetzung nicht verfügbar.

Dřevostavby Vesper Homes navrhují architekti podle životního stylu klienta

Nechat si na zakázku vybudovat dřevostavbu podle životního stylu není pro českou rodinnou firmu Vesper Frames s.r.o. žádný problém. Již 15 let navrhují jejich architekti dřevostavby s úctou k přírodě. „Zabýváme se individuální výstavbou domů. Každý nový projekt je pro nás výzvou a posláním. V nestandardních přírodních podmínkách, ve složitém terénu, ale i za polárním kruhem jsme zanechali svoji stopu,“ představuje společnost její majitel a jednatel šestačtyřicetiletý Michal Šopík. Právě on firmu zakládal se svým otcem a bratry. „Otec v tomto oboru pracoval celý život,“ vysvětluje rodinnou tradici Šopík. Jejich domy hrdě nosí značku Vesper Homes. Společnost patří mezi významné vystavovatele Stavebního veletrhu, kterého se od příští středy účastní už po osmé.

Jsou dřevostavby trendem dnešní doby?

Ano, obliba dřevostaveb roste. Stavíme nejen rodinné domy, ale čím dál častěji i komerční prostory například školky, penziony. Trendem je zdravý životní styl a udržitelnost. S tím je spojené rozhodnutí, v jakém domě lidé chtějí bydlet, a jak moc chtějí zatížit svým přístupem tuto planetu.

Čím se Vesper Homes liší od konkurence v českém tržní prostředí?

Určitě přístupem a chutí se stále zlepšovat a rozvíjet. Ať už v inovaci výrobního postupu nebo použitých materiálech a technologií.

Jaké jsou výhody a úskalí dřevostaveb oproti zděným domům?

Výhod dřevostaveb je bezesporu spousta, mohli bychom o tom napsat obsáhlou knihu. Mezi ty nejpodstatnější patří rychlost výstavby, montáž domu po celý rok bez ohledu na roční období, energetická úspora, zdravé bydlení, menší náročnost případné rekonstrukce dřevostavby a také daleko menší spotřeba vody oproti zděným či betonovým technologiím. Je důležité vědět, o jaké dřevostavbě, jakém konstrukčním systému či použitém materiálu se bavíme. Naše domy vyrábíme ze sendvičových panelů s důrazem na maximální prefabrikaci a přesnost. Je jasné, že už samotná výroba takového konstrukčního systému v porovnání například se skeletovou, hrázděnou či sloupkovou konstrukcí je více než efektivní. Jak v oblasti bezpečnosti, minimalizace odpadů, ochrany materiálu apod. Nevýhoda mě napadá pouze v tom, že v souvislosti s rychlostí montáže domu musíme věnovat více času přípravě.

Jak začíná spolupráce s novým zákazníkem?

Osobní schůzkou. Se zákazníkem projednáme jeho představy a možnosti. Poté mu představíme portfolio našich služeb. Dalším krokem je společná schůzka s architektem. Začíná vizuální příprava domu. Celý proces pokračuje pod jednou střechou. Nejen od myšlenky architekta, raných fází projektu po celou dobu výroby ale až po samotnou montáž domu. S tím jsou spojené další služby, které klientům poskytujeme. Pokud má zákazník zájem, najdeme mu pozemek na stavbu domu. Vyřídíme veškerou potřebnou administrativu, právní prověření. Najdeme nejlepší financování a zařídíme, aby při stavbě nedocházelo k průtahům plnění banky. Zařídíme také stavební povolení a poskytneme veškerou součinnost při dalších přípravných pracích.

Vytváříte domov podle životního stylu klienta. Jak poznáte, jakým způsobem chce zákazník žít?

Vše začíná sepsáním eseje. Klient, rodina, každý, kdo má co mluvit do plánování příštího domova, se představí formou slohové práce.  Nehodnotí se kvalita slohu, ale jde o prezentaci myšlenek klienta formou textu. Je to zatím jediný spolehlivý způsob, jak lze nahlédnout do kousku nitra duše klienta. Umožní nám to vidět potřeby, aktivity, vztahy. Nezkoumáme potřebu místností, zaměřujeme se na potřeby zákazníka. Tyto potřeby poté generují prostory, vztahy mezi nimi a to, jak chtějí klienti žít.  

Když navrhujete dům, staráte se také o design interiéru?

Naši architekti nejen navrhnou dům, ale celé pojetí představ klienta o jeho domě se vždy promítne i do designu interiéru, terénních úprav a zahrady.

Jak dlouho průměrně zabere stavba vašeho domu?

Celá fáze stavby domu je rozvržená do určitých etap. Pokud vše běží jak po drátku, od chvíle, kdy si plácneme až po samotnou montáž domu, tak proces trvá rok, rok a půl. Samotná montáž hrubé stavby v závislosti na její velikosti je hotová do tří dnů. Do měsíce až dvou se lidí můžou nastěhovat do hotového domu.

Pořizují si lidé dřevostavby jen na venkově, jak by se na první pohled mohlo zdát?

Vůbec ne. To je spíš spojeno s dostupností pozemků. Lidé seženou na venkově pozemek lépe než v přeplněných městech. A co si budeme vykládat, dají za něj i podstatně méně peněz. Naopak ve městech, které jsou přeplněné, není možné stavět do šířky nebo s velkými problémy. Často také realizujeme nástavby na už stojící budovy. Nástavba je zrealizována v relativně krátké době s minimální hlučností. Významné plus je také to, že nástavby v podobě dřevostaveb příliš nezatěžují původní konstrukci domu, která by obecně měla být zatížena co nejméně.

Kdo je Váš nejčastější zákazník?

Našimi zákazníky jsou lidé, kteří ví, jaký je rozdíl mezi novým domem a dokonalým domem. Zároveň je zajímá, jaký odkaz tu zanechají svým dětem či budoucím generacím. Jsou individuální, zaměření na detail, ale přitom ohleduplní k okolí a přírodě. Jsou to lidé, kterým je blízká naše filozofie a vyznávají stejné či podobné hodnoty.

Jaký nejzajímavější projekt dřevostavby jste realizovali?

Vzhledem k tomu, že všechny naše projekty jsou řešeny individuálně a jsou ušité klientům na míru podle jejich přání a požadavků jako oblek v nejlepším zakázkovém krejčovství, tak nelze určit, který je nejzajímavější. V každém projektu necháváme náš otisk. Každý projekt má svá specifika, svůj jedinečný příběh. 

Co byste doporučil potenciálním zájemcům o dřevostavby?

Hledejte partnera, ne dodavatele. Stanovte si jasná kritéria, co je pro vás důležité. Není jich mnoho. Určitě začněte u kalkulačky a promyslete varianty investice. Pokud ztratíte směr, obraťte se nás. Hodinová konzultace je dobrá investice zjistit, jak jste na tom a jaké řešení se vám nabízí. Zkušenosti prověřené denní prací vám rádi zprostředkujeme. Držíme se hesla: „bez zbytečných řečí – za nás mluví práce“.

Stavebního veletrhu se účastníte po osmé. Co pro vás veletrh znamená?

Je to jedinečná příležitost, jak se sejít s širokou veřejností. Představit se lidem, kteří nás neznají. Navázat kontakty s novými klienty nebo dodavateli, setkat se s kolegy z branže. Účastnit se veletrhu je pro nás společenská událost a zároveň další možnost prezentace kompletních služeb pro naše klienty.

Foto: archiv Vesper Homes

Weitere News von der Messe

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše