MOBITEX

Messe für Möbel und Innenraumgestaltung

Rahmenprogramm

Mittwoch 27.02.2019
09:00 - 17:00

Halle F Erdgeschoss / Stánek 059 a přednáškové pódium

Soutěž Mistrovství České republiky oboru truhlář

Organizátor: Integrovaná střední škola Slavkov u Brna, příspěvková organizace

Vyhlašovatel soutěže: Klastr českých nábytkářů, družstvo

9.00–9.15 Zahájení soutěže
9.15–14.15 Průběh soutěže - zhotovení výrobku dle zadání
Informace o soutěži pro veřejnost
Prezentace zúčastněných škol, rozhovory
14.15–14.30 Ukončení soutěže
14.30–16.15 Hodnocení výrobků komisí, stanovení výsledků
16.30–17.00 Vyhlášení výsledků soutěže

Donnerstag 28.02.2019
10:00 - 10:30

Halle F Erdgeschoss / Přednáškové pódium

Tradice nábytkové tvorby na Moravě: 110 let výroby kovového nábytku v Bystřici pod Hostýnem (přednáška)

Ing. Jaroslav Drozd, Národní centrum nábytkového designu, o.p.s.

Sto deset let existence řadí Slezákovy závody mezi výjimečné nábytkářské podniky s dlouholetou tradicí výroby. S širokým sortimentem židlí, otočných sedaček, křesel, jídelních a společenských stolů, věšáků, nemocničních postelí a školního nábytku patří firma Kovonax, která se v posledních letech programově hlásí ke jménu zakladatele Roberta Slezáka, ve svém oboru k nejvýznamnějším firmám v republice. Přednáška je zaměřena na historii Slezákových závodů s důrazem na meziválečné období a vývoj trubkového nábytku.

11:00 - 11:30

Halle F Erdgeschoss / Přednáškové pódium

Beseda s designérem MgA. Jaroslavem Juřicou M.A. o možnostech spolupráce studentů a výrobců, PhDr. Dagmar Koudelková

Odborný garant: PhDr. Dagmar Koudelková

MgA. Jaroslav Juřica M.A. patří k úspěšným českým designérům. Jeho jméno je spojováno nejčastěji s návrhem židle 002 pro TON a kolekcí postelí pro firmu Jelínek. Jeho záběr činnosti a vnímání designu je však mnohem širší – zajímá se „o produkt jako objekt“ a sleduje „hledání jeho funkčních principů“. Za návrh hliníkových koloběžek pro značku YEDOO získal prestižní ocenění Red Dot. Beseda s brněnským tvůrcem je zaměřena na možnosti i úskalí spolupráce studentů a mladých tvůrců s renomovanými výrobci.

11:30 - 12:00

Halle F Erdgeschoss / Přednáškové pódium

Proč se strkají designové návrhy do šuplíku, a jak zařídit, aby to fungovalo? (přednáška)

Ing. Jana Fryšavská / PLASTIA s.r.o.

Firma Plastia pravidelně přichází s nabídkami spolupráce se školami, ve formě témat ročníkových prací a workshopů. Ve firmě také probíhají stáže, ze kterých mnohdy vzejdou úspěšné výrobky. Zástupci firmy Plastia na přednášce představí úspěšné i neúspěšné projekty, jak probíhá proces vývoje designu a jak může vypadat výsledek spolupráce. Součástí přednášky bude video o postupu projektu firmou, včetně jeho technického řešení a výsledné realizace projektu. Zrodí se produkt.

12:00 - 12:30

Halle F Erdgeschoss / Přednáškové pódium

Spolupráce firmy Princ Parket a Mendelovy univerzity v Brně / Princ Parket

Firma Princ Parket, jež zakázkově vyrábí dřevěné podlahy, oslovila Mendelovu univerzitu v Brně s požadavkem na rozšíření výrobního programu. Následné setkání zástupce firmy Karla Hrdličky s Milanem Šimkem, započalo spolupráci s Ústavem nábytku, designu a bydlení, Lesnické a dřevařské fakulty. Mladí designéři nábytku - studenti, tak dostali příležitost vytvořit kolekci nábytku s použitím materiálu původně určeného na realizace parketových podlah. Z výsledných studentských prací firma vybrala několik návrhů, k nimž vyhotovila prototypy, které jsou k vidění na Grand Prix Mobitex 2019.

12:30 - 14:30

Halle F Erdgeschoss / Přednáškové pódium a stánek č. 058

Prezentace studentů vystavujících škol spojená s komentovanou prohlídkou expozice: Mendelova univerzita v Brně, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Střední škola umění a designu a Vyšší odborná škola Brno

Odborný garant: PhDr. Dagmar Koudelková, Masarykova univerzita, Národní centrum nábytkového designu, o.p.s.

15:00 - 15:30

Halle F Erdgeschoss / Přednáškové pódium

Vyhlášení ocenění

Odborný garant: PhDr. Dagmar Koudelková, Ing. Helena Prokopová

Organizátor: Veletrhy Brno, a.s.

Vyhlášení cen:
- Cena GRAND PRIX MOBITEX/studentská sekce
- Cena Klastru českých nábytkářů
- Cena Národního centra nábytkového designu, o. p. s.
- Cena společnosti Design Atak
- Cena čalounického řemesla

Freitag 01.03.2019
10:30 - 11:00

Halle F Erdgeschoss / Přednáškové pódium

Spojujeme firmy a trhy! Podporujeme dobré jméno českých nábytkářských firem

Služby KČN pro nábytkáře

Odborný garant: Simona Haraslínová, KČN

- rozvíjíme vzájemnou spolupráci členů
- snižujeme náklady, zvyšujeme konkurenceschopnost členů realizací společných projektů
- pomáháme s prosazením na zahraničním i tuzemském trhu
- zajišťujeme přístup k nejnovějším technickým poznatkům a progresivním technologiím
- poskytujeme poradenské služby v oblasti získávání podpory výzkumu, inovací a dalších aktivit

11:00 - 12:00

Halle F Erdgeschoss / Přednáškové pódium

Vzdělávání v nábytkářství pro každého bez ohledu na věk

Ing. Bc. Vítězslav Gaja, Ph.D. z TZÚ, s. p.

Blok je zaměřen na představení realizovaných mezinárodních projektů zaměřených na vzdělávání v oblasti nábytkářství a navazujících profesí. Ať se jedná o truhláře, čalouníka, podlaháře, krejčího nebo zapáleného nadšence toho oboru je podstatné získat základní znalosti, dovednosti a kvalifikaci, které tento obor, často začínající řemeslem vyžaduje. V tomto bloku budou návštěvníkům představeny výstupy z projektů IFP (Interaktivní nábytkářský portál), IQ for ECVET, BEYOND 45+ a jejich praktické uplatnění.

Blok je přínosný pro studenty, učitele, odborníky z oblasti výroby, prodeje ale i navrhování nábytku a v neposlední řadě pro širokou veřejnost, která má o tento obor zájem.

12:00 - 13:00

Halle F Erdgeschoss / Přednáškové pódium

Výběr a kvalita nábytku z pohledu kování

Luděk Bena, zástupce společnosti Blum

Nábytek je třeba vybírat nejen podle vzhledu či materiálu, ze kterého je vyroben. Důležité také je, co se skrývá uvnitř. Jaké jsou možnosti? Co najdete uvnitř a na co si dát pozor při výběru kování? To se dozvíte během této přednášky.

13:00 - 14:00

Halle F Erdgeschoss / Přednáškové pódium

Ergonomie v interiéru

Ing. Iva Bastlová DiS.

Bydlení každého z nás by mělo být nejen estetické, ale také funkční, praktické a ergonomické. Na to se při zařizování často zapomíná a závažné chyby i detaily nám pak obtěžují každodenní život. Jak tomu zabránit? Na co si dát pozor, co nezanedbat a čemu věnovat pozornost? Na to odpoví zkušená designérka Ing. Iva Bastlová DiS. ve své přednášce. Věnovat se bude nejen kuchyním, ale i dalším místnostem a vychytávkám v bytě. Pokud právě zařizujete svůj byt, tak byste zde neměli chybět.

14:00 - 15:00

Halle F Erdgeschoss / Přednáškové pódium

Jak správně vybrat bezpečný nábytek pro nejmenší?

Ing. Bc. Vítězslav Gaja, Ph.D. z TZÚ, s. p.

Blok je zaměřen na výběr bezpečného nábytku pro děti podle aktuálních právních a technických požadavků. Ať už přemýšlíme nad pořízení kolébky, postýlky, rostoucí židle a dalšího potřebného vybavení, často řešíme otázku vhodného výběru. Chceme přeci pro své dítě to nejlepší. Jak se ale zorientovat v tom, na co si máme při výběru bezpečného nábytku pro děti dát pozor? Na tuto otázku se Vám bude snažit odpovět a předat cenné rady při výběru tohoto nábytku člen mezinárodní pracovní skupiny technické normalizace pro dětský nábytek (CEN/TC 207 Furniture, WG2 Requirements for children’s and nursery furniture) a člen České ergonomické společnosti Ing. Bc. Vítězslav Gaja, Ph.D. z TZÚ, s. p.

15:00 - 16:00

Halle F Erdgeschoss / Přednáškové pódium

Globání fenomén – megatrend

doc. Ing. arch. Ludvika Kanická, CSc., Mendelova univerzita v Brně

Megatrendy jsou zásadní společenské vlivy, které působí na celé zeměkouli. Některé jsou zřetelné, jiné hůře pozorovatelné a projevují se v rozličném měřítku. Jejich identifikace funguje jako obrana vůči negativním důsledkům. Některé mohou působit i několik desetiletí. Tím se odlišují od krátkodobých trendů a módy.
Megatrendy přináší společenské a kulturní změny, ale zasahují i do hospodářství a politiky. Spolupůsobením megatrendů, hospodářského klimatu a designu vznikají trendy, což je významný nástroj v procesu nábytkářského průmyslu zacíleného na kvalitní bydlení.

Pochopení problému megatrendů může usnadnit orientaci v nabídce aktuálních produktů, designéři a producenti mohou efektivněji nasměrovat inovace.
Nábytkářský sektor ovlivňuje v současnosti 11 megatredů. Je to: konektivita, ženský faktor, silver society, mobilita, new ecology, zdraví, new work, urbanizace, individualizace, globalizace a new learning.

Platformou prezentace nábytkového sektoru jsou velké výstavy, jako IMM v Kolíně nad Rýnem, italské Salone internazionale del mobile nebo pařížský Meuble et objet.
Přednáška analyzuje jednotlivé megatrendy a zkoumá jejich působení na konkrétní produkty prezentované na výše uvedených akcích v posledních letech. Cílem přednášky je motivace k analýze exponátů Mobitexu z tohoto hlediska.

16:00 - 17:00

Halle F Erdgeschoss / Přednáškové pódium

Chytré interiéry

doc. Ing. arch. Boris Hála, Ph.D., Mendelova univerzita v Brně

Vývoj způsobu bydlení v návaznosti na chytré technologie. Krátký exkurz vývojem a proměnami užívání prostor pro bydlení ve dvacátém a začátkem jedenadvacátého století, jejich vývoj v typologii a funkci. Vstup nových druhů technologického vybavení obydlí a jeho vliv na užitné vlastnosti prostor pro bydlení. Co je již nový standard ve vyspělé části světa a kam lze predikovat budoucí vývoj.

Vše doplněno obrazovým a fotografickým materiálem realizovaných prostor.

Samstag 02.03.2019