GO a Regiontour

Übersetzung nicht verfügbar.

GO Kamera 2020: Den první - pocta legendě H+Z

Ústředním tématem letošního ročníku je legendární dvojice Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund. Cestovatelská legenda si hold zaslouží. Miroslav Zikmund 14. února 2019 oslavil 100 let! K tématu H+Z vystoupí řada zajímavých osobností.

Ve čtvrtek festival odstartují zástupci zlínského Muzea HZ Pavel Hrubec a Magdalena Preiningerová. Vzpomínat na zážitky s panem Zikmundem bude i legendární účastník Rallye Dakar Karel Loprais. Městské divadlo Zlín předvede úspěšný Palubní deník HZ. Dozvíme se i zajímavosti financování cest H+Z v podání Petra Horkého a Miroslava Náplavy.

Čtvrtek kromě legendy H+Z nabídne skvělého Tomáše Šebka, který v pozici chirurga jezdí mise Lékaři bez hranic. Mistr světa v běhu na lyžích Martin Koukal nás pozve do Skandinávie.

Podrobný program, čtvrtek 16. ledna

  • Od 16:00

Magdalena Preiningerová, archiv H+Z: Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund

Pracovnice archivu H+Z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, od roku 1995, kdy cestovatelé předali svůj archiv, se podílí na jeho zpracování a popularizaci prostřednictvím výstav, článků a prací s badateli.

Karel Loprais, legendární řidič: Dakar - vzpomínka na Miroslava Zikmunda

Čerstvý sedmdesátník Karel Loprais patřil v devadesátých letech k největším ikonám Rallye Dakar. Se svým nákladním vozem Tatra pravidelně sbíral vítězství i pódiová umístění. Ostravský rodák se kromě svých schopností za volantem proslavil i smyslem pro fair play a také uměním improvizovat. Když se v jednom dakarském ročníku začala jeho Tatra přehřívat, do chladiče putovaly všechny zásoby, včetně piva. A když to nestačilo, přibyla tam ještě jedna, typicky moravská tekutina. Přestože slavný dakarský závod ovládl celkem šestkrát, což z něj dělá jednoho z nejúspěšnějších pilotů historie, nemá dnes potřebu svým mladším následovníkům radit.

Radim Zátopek, kurátor: Auta H+Z - Technické muzeum Tatra Kopřivnice

Kurátor popíše, jak cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund při svých výpravách proslavili značku Tatra. Sériově vyráběný vůz z Kopřivnice se jim osvědčil i v extrémních podmínkách. Nejprve osobní auto Tatra 87, poté speciálně přestavěný náklaďák Tatra 805. Obě výpravy do světa, které dvojice Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka podnikla, byly spjaty s vozy, jež jim poskytla kopřivnická automobilka.


  • od 18:00

Tomáš Šebek, lékař: Lékaři bez hranic - Jemen

Po osmi letech chirurgické praxe v Nemocnici v Hořovicích odjel v roce 2010 na první misi mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic na Haiti. Během působení v irském Dublinu ji pak v roce 2012 zopakoval a vydal svou první knihu Mise Haiti - 6 měsíců s Lékaři bez hranic, kterou podporuje tehdejšího kolegu a nynějšího haitského studenta medicíny na Karlově Univerzitě. Od roku 2013 v Nemocnici na Františku pracuje na chirurgickém oddělení. Odtud odjel na třetí misi do válkou zmítaného Afghánistánu, kterou v roce 2015 zopakoval. Po návratu vydal knihu Mise Afghánistán - Český chirurg v zemi lovců draků. Na pátou misi do Jižního Súdánu odjel v zimě 2017 a vyšla jeho třetí knížka Africká Zima. Na misích se jako válečný chirurg věnuje i úrazové chirurgii břicha, hrudníku a končetin. Moderoval pražský TEDx a zajímají ho technologie v medicíně. Je spoluzakladatelem telemedicíny uLékaře.cz. Baví ho triatlon a má v plánu i těžký závod Ironman... Pilotuje letadlo, v roce 2015 dostal cenu za statečnost.

Městské divadlo Zlín: Palubní deník

Na cestě kolem zeměkoule, na cestě životem. Há a Zet jako jedna značka. Život dvou parťáků srostlých do sebe. V mládí i ve zralém věku. Vášeň pro cestování se zrodila hned v roce 1938, kdy se ti dva seznámili. Tehdy se zrodil sen. O třicet let později dostaly sny těžkou ránu. Jejich cestovatelský i životní příběh uháněl odvážně našimi komplikovanými československými dějinami tak, jak elegantní kola Tatry 87 uháněly pouští, horami a prachem cest, a pak se náhle zadrhl, na dvacet dlouhých let. Kolik pokušení a nebezpečí na ně čekalo na cestách i v životě, kolik přátel, kolik setkání, kolik odvahy bylo třeba. Je-li kde na světě ráj? Letem světem, křížem krážem, vesele i vážně, snem i skutečností, po moři i po souši, lodí i tatrovkou, chlapecky i dospěle, odvážně i bojácně. Příběh slavných cestovatelů Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky poprvé na jevišti. Vstříc dobrodružství, napříč světadíly, navzdory počasí i režimu.


  • od 20:00

Petr Horký, Miroslav Náplava, cestovatelé: Hanzelka a Zikmund - Kde vzít peníze na cestu kolem světa?

Kde vzít peníze na cestu kolem světa? Patříte mezi ty lidi, kteří se diví tomu kde Zikmund a Hanzelka vzali peníze na to „velké" cestování? Jak to, že zrovna jim dali tu krásnou Tatru 87? A sami pořád hledáte, kde vzít pár korun na vlastní expedice? Tak prima. Přijďte si poslechnout rozbor byznys plánu H+Z, jejich strategie, nabídky, úspěchy i krachy. Možná se budete při přednášce režiséra Petra Horkého a spisovatele Miroslava Náplavy divit, kolik se toho dá použít i dnes.

Martin Koukal, lyžař: Skandinávie

Bývalý český reprezentant a mistr světa v běhu na lyžích bude povídat o výpravách na lyžích do panenské přírody Skandinávie.

Foto: archiv GO Kamera

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše