Zelená burza

Übersetzung nicht verfügbar.

Svoje poklady na výstaviště přivezou v půli ledna školkaři

Čeští školkaři mají před Vánocemi ještě o jednu starost navíc. Pečlivě se připravují na Zelenou burzu 2019, jednu z prvních akcí na brněnském výstavišti v novém roce. 16. ledna do pavilonu B přivezou ukázat svoje opečovávané výpěstky. Dalo by se říci, že to co se v lednu objeví na burze, okolo toho o pár měsíců později lidé chodí v parcích a na ulicích.

Zelená burza má několik nej. Jedná se o jedinou kontraktační výstavu tuzemského školkařského materiálu v České republice. Kdo si zde rostliny, křoviny či dřeviny objedná či prohlédne, má jistotu, že jde o zeleň „made in Czech“, prezentují se zde stoprocentně české výpěstky z portfolia členů Svazu školkařů ČR. „Právě za účelem podpory prodeje českých školkařských výpěstků Zelená burza v roce 2001 vznikla,“ říká Marie Horáková, tajemnice Svazu školkařů ČR.

Komu je Zelená burza určena?

Realizátorům, správcům veřejné zeleně, majitelům zahradních center, prostě všem kdo patří k dvorné veřejnosti zabývající se pěstováním a výsadbou dřevin.

Jakou míváte návštěvnost a kolik školkařů na akci přijíždí?

V loňském roce to bylo přes 700 návštěvníků. Stoupající zájem nás velmi těší.

Proč je Zelená burza jen jeden den, není to škoda, nebo nepočítáte s rozšiřováním?

Jakožto nezisková organizace se snažíme o co nejmenší náklady na provoz výstavy. Jedná se o pracovní, kontraktační výstavu a rozšíření zatím neplánujeme právě z finančních důvodů.

V roce 2020 se Zelená burza odehraje 15. ledna

Sledujete, co vystavovatelé přiváží? Dají se vysledovat nějaké trendy pro tvorby parků či městské zeleně? Víte o nějakých zajímavostech chystaného ročníku?

Samozřejmě díky výstavě roste kvalita vystavovaného materiálu a školkaři si velmi cení toho, že se potkají s širokou skupinou zákazníků v jeden den. V letošním roce jsme nabídli vystavovatelům možnost prezentace „Novinky roku 2019“  a již nyní se nám kolegové hlásí.

Kdo na výstaviště nejčastěji přichází, zástupci firem či měst a obcí?

Snažíme se o propagaci v odborném tisku a mailovou formou zacílenou právě na skupinu správců veřejné zeleně a realizátorů.

Najdou zájemci na Zelené burze i poradenství, například zahradní architekty či studia?

Již druhým rokem proběhne na galerii pavilonu odborný seminář zaměřený na aktuální problematiku oboru. Letos to bude o výsadbách stromů ve městech a o stromech ve venkovské krajině. Novinkou je představení informačního portálu pro odbornou i laickou veřejnost, od kterého si slibujeme dostupnost informací o dřevinách pro každého. Jmenuje se Zelený portál a v letošním roce vydáváme publikaci o medonosných a nektarodárných dřevinách propojenou právě pomocí QR kódů s touto aplikací.

Dá se říci, že co se v lednu objeví na BVV, okolo toho pak lidé chodí ve městech a parcích?

Samozřejmě (smích).

Proč se burza koná v lednu? Nemůže to vystavované zeleni uškodit?

Školkaři si rostliny na výstavu pečlivě vybírají a nezazimují je jako zbytek školky. Lednový termín je výhodný právě z důvodů přípravy na jarní prodejní sezónu. Zákazníci si vše v klidu mohou promyslet a objednat za zvýhodněné ceny.

Je potřeba na výstavišti kvůli nim udržovat speciální podmínky?

Ne, to opravdu nikoliv. Speciální podmínky potřebují spíše vystavovatelé a návštěvníci (smích). BVV nám halu temperuje na 16 °C, což někdy bývá náročné. Hlavně, když je venku třeba –16 °C. Výstava se dělá opravdu s velkým osobním nasazením vystavovatelů. Začínáme chystat ve 4 ráno a někteří, co jsou zdaleka vlastně ani nespí.

Burza se koná pod patronátem Svazu školkařů ČR. Čím se kromě této velké akce zabýváte?

Jsme nezisková organizace, která se stará o to, aby školkařství mělo své zázemí a místo ve společnosti. Někdy je to docela těžké, protože školkař je vnímán jen okrajově. Většina lidí si neuvědomí práci, a to letitou za výpěstky, kterými se obklopujeme. Hájíme zájmy oboru školkařství při jednáních se státními institucemi, spolupracujeme na tvorbě legislativy, zabýváme se integrovanou ochranou rostlin v okrasném školkařství. Řešíme problematiku minoritních přípravků pro obor školkařství. Semináři, školeními a dalšími akcemi zvyšujeme povědomí o českém školkařství účastí na zahradnických výstavách a veletrzích. A neposlední řadě jsme vlastníkem patentové značky Česká rostlina.

Weitere News von der Messe

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše