Stavební veletrh Brno

Übersetzung nicht verfügbar.

Na Stavebním veletrhu a jeho Festivalu architektury ochutnáte pivo z dešťovky

Netradiční pivo vyrobené mimo jiné z dešťové vody uvařila brněnská společnost Asio, která se zabývá úpravou vody a její recyklací, ve spolupráci s břeclavským pivovarem Frankies. Pivo výrobci pojmenovali Zmoklá sova podle názvu firmy Asio, který odkazuje k latinskému pojmenování kalouse ušatého. Zájemci je budou moci ochutnat na Festivalu architektury, které letos součástí Stavebního veletrhu v Brně.

"Pivo vyrobené z vyčištěné dešťové vody ale podle platné legislativy není možné prodávat", dodal k dešťovkovému pivu výkonný ředitel Asio New Michal Plotěný. Účelem je ukázat, že dešťová voda není jen odpad, který najde využití maximálně při zalévání zahrady, uvedl Plotěný. „Po jejím přečištění ji lze používat například pro osobní hygienu, výroba piva už je tak trochu extrém,“ doplnil s tím, že firma bude pivo nabízet jako dárek na svých seminářích.

Zmoklá sova

Zmoklé sovy vyrobili 500 litrů, další várka sice v plánu je, ale pravděpodobně až koncem roku. „Pivovary potřebují od jara do podzimu pokrýt hlavně svou vlastní produkci, takže mají plné kapacity,“ dodal Plotěný.

Ve spolupráci s pivovarem Frankies z Břeclavi vznikl ležák podle receptury pivovaru, tedy klasický ležák plzeňského typu. Byl použit pouze plzeňský slad, žatecké chmely a kvasnice, jediným rozdílem tedy bylo použití dešťové vody.

Dešťovou vodu firma Asio New čistila především ultrafiltrací. „Jelikož byla voda dost měkká, bylo přidáno trochu vápníku, chutnala potom lépe,“ uvedl Plotěný. Vyčistit k pití lze podle něj prakticky jakoukoli vodu, čím je ale znečistěnější, tím vyšší jsou náklady. Čištěním dešťové vody byly odstraněny také některé minerály, jejichž přítomnost v pitné vodě je žádoucí. I proto není vhodná k běžné konzumaci.

Foto: archiv Asio

Weitere News von der Messe

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše