URBIS SMART CITY FAIR

Übersetzung nicht verfügbar.

Návštěvníci veletrhu URBIS mohou rozhodnout o podobě chytré zastávky. Vítězný návrh se dočká realizace

Autobusové zastávky nebo veřejné knihovny patří ve městě k místům, která denně navštíví mnoho lidí. Zdánlivě obyčejný prostor ale může být díky konceptům Smart City povýšen na novou úroveň. Projekt chytré zastávky například představuje zastávku jako místo, které poskytne návštěvníkům nejen potřebný komfort při čekání na spoj, ale i informace a služby. O konkrétní podobě zastávky mohou při tom rozhodovat sami občané. Výsledek jejich hlasování představí autoři projektu na veletrhu URBIS Smart city Fair. Dopravní podnik Ostrava poté zajistí realizaci vítězného návrhu.

Koncept chytré zastávky je inovativním přístupem spadajícím do konceptu systémů pro chytrá města. Jeho cílem je pomocí různých technologií zlepšit komunikaci města s občany, aktivovat občanskou společnost a nabídnout jí určité služby. V rámci jednoho investičního záměru tak lze dle autorů naplnit nejen potřeby dopravní obslužnosti, ale také digitálního plánování, životního prostředí nebo podpory lokální ekonomiky a komunit.

Právě občané místní komunity by podle autorů konceptu měli o finální podobě zastávky sami rozhodovat. „Občané by se měli do tvorby svého města aktivně zapojovat a v nová řešení získat důvěru. Postupovali jsme proto tak, že jsme vytvořili koncept zastávky a veřejnost může aktuálně hlasovat, jaké konkrétní parametry by měla mít,“ říká David Bárta, spolupořadatel veletrhu URBIS Smart City Fair. Na stránkách www.icitypoint.eu tak zájemci mohou rozhodnout například o vybavení zastávky mobiliářem, ale i o typu internetového připojení nebo zobrazovaných informací. Výsledná data poslouží jako zadání pro soutěž na realizaci takové zastávky. Dopravní podnik Ostrava nabídne do soutěže své zastávky a vítězný návrh zrealizuje. Na veletrhu budou mít zájemci možnost o chytrých zastávkách diskutovat, a to v rámci konference Digitální Česko a inovace, která proběhne 5. června na CityOne stage.

Sám Bárta však varuje, že jedna chytrá zastávka nemá pro město žádný význam; smysl získává jen jako  součást důkladně promyšlené sítě chytrých míst, které poskytují inovativní veřejné služby. „Jedna chytrá zastávka nebo ulice nic nevyřeší. Aby se město mohlo stát chytrým, musí upravit své stávající investice, aby odpovídaly aktuálním trendům, hrozbám a dlouhodobé vizi města,“ upozorňuje.

S podobnou myšlenkou přichází i další koncept, se kterým se návštěvníci CityOne Areny na veletrhu URBIS budou mít možnost seznámit. Koncept chytrých knihoven pracuje s knihovnami, jako místem setkávání občanů, které už dávno neslouží pouze k půjčování a vracení knih. Pouze v roce 2017 přivítaly knihovny po celé České republice více než 2 miliony návštěvníků kulturních akcí, zhruba milion jich pak využilo některého ze vzdělávacích kurzů. Mezi ty patří například kurzy počítačové gramotnosti, ovládání nových technologií nebo bezpečného užívání internetu.

Projekt si tak dává za cíl funkce veřejných knihoven rozšířit a nastavit strategii pro jejich koncepční rozvoj. „Projekt Sociální inovace v knihovnách učí zaměstnance knihoven nové metody práce založené na principech designu služeb, aby mohly efektivně plnit roli inovačních hubů a hybatelů komunit a dokázaly zapojovat a vtahovat lidi už do přípravy svých aktivit,“ říká Bárta a dodává, že důležité je motivovat zejména zřizovatele knihoven k tomu, aby do rozvoje míst investovali potřebný čas i energii.

„V rámci CityOne areny budeme 5.6. diskutovat i další nové koncepty; například co všechno chci vědět o své ulici (BIM ulice) či jak by měla vypadat obec budoucnosti. Závěry diskuzí na URBIS budou formou dokumentu s doporučeními předány MMR jako podklad pro koncepci nového programového období,“ uzavírá své pozvání na veletrh Bárta.

Weitere News von der Messe

06. 06. 2019 URBIS SMART CITY FAIR Tři Zlaté medaile URBIS 2019 pro chytré výrobky

Inovativní kontejner na oděvy TUČŃÁK od společnosti TextilEco, a.s., plánovač tras nové generace pro veřejnou dopravu a mobilitu jako služba s názvem AnyRoute od firmy Umotional s.r.o. a řídicí informační systém RISII od dodavatele Herman systems, s.r.o. a vystavovatele Dopravní...

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše