Stavební veletrh Brno

Übersetzung nicht verfügbar.

NIBE: kvalitní švédská tepelná čerpadla šetrná k životnímu prostředí

Společnost DZ Dražice je největším výrobcem ohřívačů vody a akumulačních nádrží v České republice s více než 60letou tradicí. V roce 2006 se stala součástí švédské společnosti NIBE Industrier AB a výhradním dodavatelem tepelných čerpadel značky NIBE - environmentálně šetrných systémů na vytápění, chlazení či ohřev vody. Právě tato špičková zařízení představí na brněnském výstavišti její partnerská a montážní firma Mikita Kaplan - Elektro.

Technologie tepelných čerpadel NIBE je založena na jednoduchém fyzikálním principu – využívají totiž teplo z přírodních zdrojů (vody, vzduchu nebo země), které se v opakovaném cyklu přečerpává z nižší teploty na vyšší a následně se s ním účelně vytápí, chladí, větrá nebo ohřívá voda. Díky svému vývoji v náročném skandinávském podnebí dosahují optimálního výkonu po celý rok i při velkých teplotních výkyvech.

Tepelná čerpadla NIBE: nejprodávanější značka na českém trhu

Ochrana životního prostředí a úspora energií jsou témata, která hýbou celou společností. S danou problematikou úzce souvisí i hledání optimálního způsobu využití obnovitelných zdrojů při výstavbě nebo rekonstrukci rodinných domů, veřejných či administrativních budov a průmyslových provozů. Do popředí zájmu odborníků a širší veřejnosti se tak dostávají i kvalitní ekologické systémy na vytápění, chlazení a ohřev vody. Mezi jejich čestné reprezentanty patří tepelná čerpadla NIBE, jež nejsou závislá na fosilních palivech a výrazně tak přispívají ke snižování emisí škodlivých látek do ovzduší. Mezi jejich další nespornou výhodu patří efektivní provoz, který zajišťuje snížení energetické náročnosti nemovitosti.

„Princip tepelného čerpadla je známý již více než 150 let a jeho první model vznikl před téměř 40 lety. Skutečný boom jeho instalací však nastal až po roce 2000 v souvislosti s růstem cen energií, rozvojem moderních technologií a poklesem délky návratnosti investice. V současné době je v České republice v provozu přes 80 tis. kusů těchto zařízení a jejich počet - i díky státním dotačním programům, např. tzv. kotlíkovým dotacím - stále stoupá. Nejprodávanějším typem je tepelné čerpadlo systému vzduch-voda, které využívá teplo obsažené ve venkovním vzduchu, snadno se ovládá a lze ho umístit téměř v jakémkoli terénu bez nutnosti hlubinného vrtu nebo vysoké počáteční investice. S velkým odstupem se za ním drží tepelné čerpadlo systému země-voda, jehož instalace je obtížnější a finančně náročnější. Je s ním však možné dosáhnout až 80% úspory energie,“ uvádí Jiří Solfronk, zástupce firmy Mikita Kaplan – Elektro, která se zabývá montážemi tepelných čerpadel NIBE již více než 20 let.

Budoucnost tepelných čerpadel předurčuje především zvyšující se poptávka po obnovitelných zdrojích energie. Dlouhodobý vývoj směřuje k výstavbě budov s téměř nulovou spotřebou energie (NZEB) a otázka využití environmentálně šetrných zdrojů vytápění, chlazení, větrání či ohřevu vody se proto stává čím dál aktuálnější. Dá se tedy předpokládat, že v budoucnu ještě vzroste zájem o tepelná čerpadla s nižším výkonem, která dokážou pokrýt energetickou potřebu nově realizovaných nízkoenergetických a pasivních rodinných a bytových domů. Vývojáři tepelných čerpadel NIBE jsou již na tuto budoucnost připraveni a intenzivně pracují na vývinu nových technologií a designu pro 21. století.

Weitere News von der Messe

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše