Poklad Inků

Übersetzung nicht verfügbar.

Poklad Inků odhalí unikátní výstava

Touha po zlatě je věčná. Zlato je symbolem bohů a vládců, univerzálním platidlem i prokletím. Zlato provází lidstvo již tisíce let. Odhalte bájný zlatý poklad Inků, vstupte do historie osidlování Ameriky, objevte dávné civilizace a jejich rituály. Již od 1. 11. na brněnském výstavišti.

Výstava vznikla díky podpoře vlády Peru, která tímto slaví 200. výročí vzniku Peru. Ačkoli se 200 let může zdát z pohledu Evropanů málo významné, kořeny této republiky sahají tisíce let do minulosti a právě výstava zlatého pokladu a mnoha dalších originálních exponátů je toho skvělým dokladem. Tento zlatý poklad poprvé opustí hranice jihoamerického kontinentu, aby byl vystaven v Evropě a prezentoval Peru i s jeho dlouhou historií. Jedinečná výstava originálních exponátů pocházejících z dob bájné civilizace Inků odhalí návštěvníkům stovky exponátů, které ohromí nejen svoji historickou hodnotou, ale také nesmírně vysokou cenou, kterou má samotné zlato, z něhož jsou exponáty zhotoveny.

Výstava na více jak 2000 m2 názorně zpracovává celou historii osidlování amerického kontinentu. Mystika dávných rituálů a uctívání zlata jako božské esence však dělá z jejich civilizací doslova bájné říše, které tak jako kdysi ohromily španělské dobyvatele, vzbuzují údiv a úctu dodnes.

V předkolumbovské Jižní Americe se vystřídalo několik velkých civilizací a Inkové patří k nejvýznamnějším z nich. Zanechali po sobě nejen legendární Machu Picchu, ale především obrovský zlatý poklad. Zlato bylo pro Inky esence božství a zlaté předměty mohli výhradně vlastnit pouze členové vládnoucí kasty – potomci bohů. 

Španělští dobyvatelé byli ohromeni množstvím zlata, které v této lokalitě nalezli. Svobodu zajatých náčelníků vykupovali množstvím zlata rovným jejich váze. Mnoho zlatých předmětů neuvěřitelné historické hodnoty bylo roztaveno a převezeno do Evropy, kterou poté doslova zachvátila zlatá horečka a touha najít v pralesích Jižní Ameriky zlaté město – Eldorado.

Ačkoli se jedná již jen o zbytky původního pokladu, výstava svou velikostí oslní i současné návštěvníky. Stopy dávné historie jsou doslova vyryty do zlatých plátů, masek, šperků a obětních nožů. Pro původní obyvatele zlato nebylo znakem bohatství, jako pro Evropany, ale symbolem samotných bohů.

Zlatý poklad Inků, tisíce let staré originální exponáty, modely reálných staveb a rituálních míst, mnoho nejnovějších vědeckých poznatků a názorně zpracované grafické panely výstavy doplňuje kino a TV obrazovky s  dokumentárními snímky ze současných nalezišť. Nechybí ani interaktivní zóna, kde ve 3D realitě doslova vstoupíte na posvátná místa, či se stanete dávným bojovníkem.

Pro malé návštěvníky je připravena Dětská stezka za zlatým pokladem, plná úkolů a her. Pro studenty jsou připraveny pracovní listy s tématy nejen o zlatém pokladu, ale především o historii Amerického kontinentu a také vědomostní kvíz.

Vstupenky v předprodeji v síti Ticketportal, Ticketstream a Ticketart již brzy.

Weitere News von der Messe

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše