International Engineering Fair

Übersetzung nicht verfügbar.

Pošedesáté na MSV: Vítkovice

Vítkovice, a. s., jsou jedním z nejvýznamnějších průmyslových podniků v dějinách naší země. A také patří do "rodiny šedesátníků", tedy podniků, které neopoměly ani jeden ročník MSV.

Celá strojírenská skupina se prezentuje na stánku Národního strojírenského klastru v pavilonu P a výrobce převodových skříní a ozubení Vítkovice Gearworks má expozici v pavilonu V. A chybět Vítkovice nemohou ani na výstavě 100ries - příběhy průmyslových legend v pavilonu A.

Vítkovice, a. s., to je 190 let průmyslové výroby. Firma byla založena v roce 1828, v roce 1836 v ní byla do provozu uvedena první vysoká pec v tehdejší rakousko-uherské monarchii. V roce 1843 byla zahájena výroba parních strojů. Následovaly mosty i ocelové kolejnice. Do přelomu 19. a 20. století se datuje výroba pancéřových desek (1893), výroba lodních zalomených hřídelí (1897) a produkce ocelových lahví (1906).

V prvorepublikovém období společnost dokončila řadu významných zakázek, jako byl most přes Dněpr, tehdy největší v Evropě, nebo obří kulový plynojem v Praze-Libni, první svého druhu v Evropě.

Po druhé světové válce firma rozšiřovala sofistikovanou produkci, včetně dílů pro jaderné elektrárny. Vedle toho se podílela např. na výstavbě vodního díla Gabčíkovo, televizního vysílače v Praze na Žižkově i televizního vysílače s horským hotelem Ještěd. Po roce 1989 Vítkovice dodaly například celoplošnou střešní konstrukci pražské Sazka Areně. V roce 2006 byla vyrobena třítisící zalomená hřídel, v roce 2014 třináctimiliontá ocelová láhev a v roce 2017 v polském městě Sosnowiec otevřela společnost zatím nejvýkonnější plnící stanici na CNG.

Vítkovice se pravidelně účastnily strojírenského veletrhu v Brně, kde získaly 21 zlatých medailí. Z posledních let konkrétně tyto:

  • 2012 – Automatický systém aktivního řízení lunet
  • 2012 – Průtlačný práškový parní kotel PG575 s granulačním ohništěm
  • 2013 – Zařízení pro mimopecní zpracování oceli VD/VOD-VIT
  • 2015 – Zakladač – zařízení pro výrobu vysokopecní vsázky

Vítkovický kolos má samozřejmě svůj příběh na výstavě 100ries, v části věnované všem "sedesátníkům". Zájemci jej najdou jen kousek od frézované sochy TGM. Doprovází jej řada historických fotografií, zde jsou ještě další. Všechny spojuje to, že jde o zařízení oceněná Zlatou medailí MSV.

1) 1973 - ocelářská pánev na 270t, 2) 1979 - hydraulické nůžky, 3) 1977 - zakladač ZP 6600, 4) 1984 - pojízdný nosič na surové železo, 5) Fotografie z MSV v roce 2015.

5x foto: archiv Vítkovice, a.s.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše