IDET

Übersetzung nicht verfügbar.

Předzvěst IDETu: přílet legendárního Black Hawk. Bude spolu s obrněncem TITUS magnetem expozice CSG

Czechoslovak Group připravil na letošní ročník velké lákadlo - světoznámý armádní vrtulník. Jeho přílet na výstaviště je naplánován na neděli 26. května. CSG chce však propagovat zejména pancéřované vozidlo Titus na podvozku Tatra. Vozidlo Tatra Tactic 4x4 pak bude usilovat o Zlatý IDET 2019.

Fanoušci armádní techniky by určitě v neděli 26. května měli hlídkovat u brněnského výstaviště. Na tento den je naplánovaný přílet legendárního armádního vrtulníku Black Hawk, který kromě jeho profesních předností milují také američtí filmaři.

Vrtulník se stane velkou atrakcí expozice společnosti Czechoslovak Group na veletrhu IDET, který začíná o tři dny později.

Titus

Český průmyslový gigant chce v Brně oslovit své partnery tímto obdivovaným strojema, ale univerzálním pancéřovaným vozidlem TITUS. Po několik desítek let trvající přestávce jde o první kolový obrněný stroj na českém podvozku. Je výsledkem spolupráce kopřivnické společnosti Tatra Trucks i dalších firem holdingu Czechoslovak Group a francouzského výrobce speciální obranné techniky Nexter Systems. Je tedy i důkazem, že český průmysl je schopen spolupráce s partnery ze zemí NATO a že patří ke světové špičce. Kopřivnická společnost na IDET 2019 přiveze také vozidla svých modelových řad Tatra Force a Tatra Tactic.

Tatra Tactic 4x4 bude bojovat o ocenění Zlatý IDET 2019. Jde o vojenské zabezpečovací vozidlo kategorie N2 v provedení 4x4 s vysokou průchodivostí terénem, určené k přepravě materiálu a osob na valníkové plošině.

Tatra Tactic 4x4

Obrněný TITUS (Tactical Infantry Transport & Utility System) se řadí do kategorie velmi odolných vozidel označovaných jako MRAP. Disponuje balistickou i protiminovou ochranou dosahující až stupně 4 dle norem NATO a také systémy eliminující účinky chemických, biologických a jaderných zbraní. To vše zajišťuje vysokou úroveň ochrany osádky.

Výjimečnou mobilitu poskytuje ověřený podvozek Tatra 6x6 s centrální nosnou rourou a s nezávisle zavěšenými, vzduchem odpruženými polonápravami. První a třetí náprava jsou řiditelné, proto je vnější poloměr otáčení vozidla pouhých 13 metrů. Systém vzduchového odpružení umožňuje také změnu světlé výšky vozidla za jízdy.

Díky podvozku Tatra a speciální konstrukci TITUS kombinuje vlastnosti vozidel kategorie MRAP a tradičních kolových obrněných transportérů. Je vysoce odolný, ale zároveň neztrácí nic na pohyblivosti a schopnosti překonávat obtížný terén. K pohonu mohou být použity různé druhy motorů, jak z produkce automobilky Tatra Trucks, tak od jiných výrobců. Na zpevněných komunikacích může dosahovat rychlosti až 110 km/h, dojezd má až 700 km.

Použitím různých souprav vybavení pro rozličné mise a různá operační prostředí a díky kompatibilitě prakticky se všemi moderními dálkově ovládanými zbraňovými stanicemi lze TITUS přizpůsobit přesně na míru podle potřeb konkrétního uživatele a způsobu nasazení. TITUS lze nasadit v různých rolích a konfiguracích – od bojového vozidla pěchoty přes ambulanci, velitelské vozidlo až po opravárenské vozidlo, nosič radiotechnického vybavení, průzkumné vozidlo, speciální policejní vozidlo atd.

Výzbroj vozidla závisí na konkrétní konfiguraci. Většina dálkově ovládaných zbraňových stanic umožňuje instalaci kulometů ráže 12,7 mm nebo granátometů ráže 40 mm. Zvolit lze i dálkově řízenou věž s rychlopalným kanonem ráže 20 mm a kulometem ráže 7,62 mm, které se běžně používají u bojových vozidel pěchoty. TITUS může sloužit i jako nosič zbraňových systémů, třeba protitankových nebo protiletadlových či jako minometné vozidlo.

Vláda ČR v roce 2017 schválila pořízení obrněných vozidel TITUS pro potřeby ozbrojených sil. Armáda České republiky tak v příštích letech do své výzbroje postupně získá 62 kusů těchto vozidel ve třech verzích – velitelskoštábní, spojovací a verzi označovanou jako místo koordinace palebné podpory (MKPP).

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše