OPTA

Übersetzung nicht verfügbar.

SAGITTA: „Těšíme se na dalších 25 let s OPTOU!“

Stánek společnosti SAGITTA Brno k veletrhu OPTA patří už od prvního ročníku. Na 25letou společnou cestu v rozhovoru vzpomíná jednatel firmy pan Jaroslav Majerčík a prozrazuje také největší letošní novinku: miniaturní kameru s hlasovým výstupem, která se magnetem upevní na brýle a usnadní život nevidomým i slabozrakým.

Vzpomenete si ještě na první ročník veletrhu? Co jste od OPTY očekávali a jak se tato představa v průběhu let naplnila?
Na první ročník veletrhu si vzpomínám pouze matně. SAGITTA byla v začátcích, bojovala s existenčními problémy. I minimální velikost stánku pro nás tenkrát  znamenala velkou finanční zátěž, ale účast na výstavě jsme považovali za příjemnou povinnost. S úctou jsme vzhlíželi k velkým firmám, našim vzorům – kde je jim dnes konec –  a říkali si obdivně: kéž bychom i my byli jednou tací, jako jsou oni.

Kam se za 25 let SAGITTA posunula? Nabízeli jste tehdy něco jiného než dnes?
Dvacet pět let existence pro nás znamenalo především dvacet pět let tvrdé, nesmlouvavé práce všech lidí ve prospěch společnosti. Nikdy jsme se neporovnávali s konkurencí. Snažili jsme se odvádět maximum ve prospěch zákazníků a věřili, že slušná a poctivá práce se musí odrazit ve výsledcích. Měřeno fyzikálními veličinami: původních 16 m2 plochy stánku nahradilo dnešních 275 m2. Změnil se rozsah distribuovaného zboží –  v začátcích SAGITTY jsme nabízeli necelou desítku značek, dnes jich máme v nabídce asi pětkrát více. Z původních dvou pracovníků SAGITTY se náš kolektiv rozrostl na dvanáct lidí plus osm obchodních zástupců. Je toho mnoho, co se v SAGITTĚ za 25 let existence změnilo.

Počáteční vztahy se zahraničními partnery přetrvaly 25 let v jediném případě, a to u jedné z nejstarších německých společností Ferdinand Menrad Gruppe založené v roce 1896, s níž úspěšně spolupracujeme dodnes.

Jaký sortiment návštěvníci najdou na vašem letošním stánku?
Tak jako před každou OPTOU, i letos máme pro návštěvníky připraveny žhavé novinky z posledních světových veletrhů oční optiky OPTI Mnichov a MIDO Milán. Podrobnosti nechci prozrazovat, ať zatím zůstanou naším malým tajemstvím a překvapením pro návštěvníky. Všichni milovníci světových značek a elegantního designu jsou srdečně zváni na návštěvu stánku SAGITTY, aby se osobně přesvědčili o novinkách v naší nabídce. Určitě nebudou odcházet zklamáni.

Chystáte se návštěvníky překvapit nějakou novinkou? Hlásíte některý exponát do soutěže TOP OPTA?
Pro návštěvníky stánku SAGITTY máme připravenou jedinečnou novinku, která zatím nemá ve světě obdoby. Jde o digitální čtecí zařízení s umělou inteligencí, které je vhodné pro nevidomé a slabozraké bez ohledu na druh zrakové vady a věkovou kategorii. Vyvinul ho izraelský technologický gigant OrCam, který ze všech českých společností pověřil autorizovaným zastoupením SAGITTU Brno. Jde o kameru s HD rozlišením, která napsaný text převádí do hlasového výstupu, což by nebylo nic mimořádného, kdyby nešlo o zařízení o velikosti 6 centimetrů a hmotnosti 22 gramů. Pomocí magnetů se tento malý váleček upevní na stranici brýlové obruby a čte knihy, noviny, časopisy, nápisy na budovách nebo chodbách budov, rozeznává bankovky, čárové kódy... Obsluhuje se velmi jednoduše jedním prstem na straně čtečky. Kromě českého jazyka ovládá také němčinu a angličtinu. OrCam jsme přihlásili do soutěže TOP OPTA, budeme ho vystavovat v průběhu celé OPTY a všichni zájemci si ho budou moci na stánku SAGITTY kdykoli vyzkoušet. Jsme rádi, že SAGITTA může tímto jedinečným unikátem zlepšit životní podmínky nevidomým a slabozrakým, kterým klasická optika už pomoci nedokáže.

Připravujete pro návštěvníky nějakou speciální akci nebo soutěž?
Pro všechny naše zákazníky a partnery pořádáme každým rokem na OPTĚ pravidelné akce obchodního charakteru. Vyjadřujeme jim tímto způsobem poděkování za návštěvu našeho stánku.

OPTA je už 25 let součástí vaší obchodní a marketingové strategie. Co pro vás každoroční účast znamená a co vám přináší?
OPTA nám přinesla především čtyři prestižní ocenění TOP OPTA v posledních pěti letech. Vzhledem k obrovské konkurenci na českém optickém trhu si těchto ocenění velice vážíme. Dále nám přináší přátelská setkání s partnery a výměnu názorů na problematiku, která je nejenom předmětem našeho podnikání, ale i společným koníčkem. Můžeme zde předvést světové novinky zákazníkům a na základě jejich odezvy stanovit obchodní strategii na příští období. V neposlední řadě nám OPTA přináší neformální posezení u sklenky dobrého vína nebo jiného moku a povídání o mimopracovních záležitostech, na které jindy není čas. Účast s sebou nese také hřejivý pocit, že naše práce není zbytečná, když se setkává s pozitivním ohlasem obchodních přátel k naší oboustranné spokojenosti a prospěchu.

Myslíte si, že český trh OPTU potřebuje?
Jsem o tom přesvědčen. OPTA je velkolepým představením vystavovatelů nejenom z České a Slovenské republiky, ale stále častěji i zahraničních subjektů. Pouze porovnání se silnou zahraniční konkurencí vede ke zvyšování kvality domácích vystavovatelů, jejich stánků, zboží, jednotlivých exponátů. Kdo se projde OPTOU, vidí, že se nemáme za co stydět a že jsme rovnocennými konkurenty zahraničních firem ve všech ohledech. Musím poděkovat také Veletrhům Brno, které nám vytvářejí výborné podmínky, abychom se mohli kvalitně prezentovat a představit to nejaktuálnější, co na evropském i světovém trhu v oboru oční optiky existuje.

Umíte si představit, že budete na veletrhu OPTA vystavovat i za 25 let? Co mu do budoucna přejete?
Samozřejmě, že umíme. OPTA má obrovské štěstí, že jí poskytuje přístřeší jedna z nejtradičnějších vystavovatelských společností na světě – Veletrhy Brno, které jsou také synonymem pro dokonalé personální zázemí. Rád bych tímto poděkoval všem pracovníkům Veletrhů Brno, kteří v uplynulých 25 letech spolu s námi budovali a cizelovali OPTU, a proto je úspěch OPTY také jejich úspěchem.

Veletrh OPTA má nejtěžší léta za sebou. Přeji mu, aby i nadále přitahoval špičkové optické firmy z domova i zahraničí a neustále potvrzoval pověst jednoho z nejvýznamnějších středoevropských optických veletrhů. SAGITTA se do druhého čtvrtstoletí existence přehoupla už loni. Bude nám ctí a potěšením, když v přátelské spolupráci budeme moci společně oslavit 50 let existence OPTY, a to už v roce 2044!

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše