TECHAGRO

Übersetzung nicht verfügbar.

Skvělé stroje, plno zážitků. Jeden den vám určitě nestačí

Letošní Techagro, Biomasa a Silva Regina (videopozvánka zde) zaplní brněnské výstaviště do posledního místečka a metru čtverečního. Obujte si tedy dobré boty, prochodíte kompletně celý den, a stejně všechno nestihnete. Co vás kromě tisíců velkých i menších strojů či technologií čeká?

Slavní myslivci

Les a myslivost učarovaly řadě slavných osobností. Herec a moderátor Aleš Háma a hokejista Dominik Hašek o tom budou povídat právě na brněnském výstavišti. Hvězdný gólman má připravenou besedu Od ledu k lesu a jeho zážitky si můžete v neděli v 10 a 15.30 hodin a v pondělí ve 13.30 a 15 hodin. Aleš Háma přijede do Brna v neděli s debatou Jak jsem se stal myslivcem vystoupí v 11 a 15 hodin. Obě známé tváře potkáte v pavilonu Z na pódiu U Lípy, přijede i zpěvák Jožka Šmukař nebo písničkář Vojta Kiďák Tomáško.

Laserová střelnice a trofeje

Otestujte, jak na tom jste ve střelbě na terč. Pro zájemce bude připravena laserová střelnice. Najdou ji v 1. galerii pavilonu Z. A po zkoušce svých dovedností odtud určitě neodcházejte, můžete si prohlédnout ještě výstavu trofejí, historických mysliveckých a lesnických obrazů a fotografií a také uniforem. A když jsme u těch trofejí, exotické najdete v expozici Zvěř Grónska Safari Club International - Bohemia Chapter. Ze severských živočichů uvidíte preparátů-trofejí pižmoně, soba karibu, kura sněžného, polárního zajíce či sovice sněžné. Uvidíte ale také lva, tři lvice, krokodýla, leoparda nebo dikobraze. Silvou Reginou – stejně jako republikou – rezonuje výročí sta let od založení republiky, v „zetku“ je tedy u této příležitosti připravena výstava 100 let lesnictví a myslivosti v Československu.

Když si borci vezmou do parády kmen

Jak z kusu dřeva vykouzlit s „motorovkou“ během pár minut krásnou sochu nebo co nejrychleji přeseknout kmen nastojato i naležato? To uvidíte v závodech Czech Cup Silva Regina v populární dřevorubeckém sportu STIHL® TIMBERSPORTS®. Letošní ročník se pyšní rekordním počtem závodníků z celé České republiky včetně členů národního týmu v čele s Martinem Komárkem. Ve čtyřech disciplínách se utká 18 závodníků. Soutěž představuje začátek 8 kvalifikací pro letošní mistrovství ČR. Novinkou je štafeta národního týmu, v níž Češi patří mezi nejlepší Evropské týmy. V divácky atraktivním sportu se soutěžící utkají při přesekávání kmene nastojato i naležato, řezání motorovou i ruční pilou. Přímo vicemistr světa Martin Komárek pak předvede řezání pilou s velkým výkonem a přesekávání ve výšce. Nově budou Timbersportu věnovány na veletrhu čtyři dny. Uvedený závodse uskuteční 10. dubna 2018 od 12 hodin na prostranství před pavilonem Z. V dalších dnech se návštěvníci mohou těšit na sportovně zábavnou show se soutěžemi pro diváky a ukázky dřevosochání s motorovou pilou.

Sekera sviští vzduchem

Vypadá to velmi nebezpečně, ale když to někdo umí… hod oboustrannou sekerou na terč. Pro rodiče i děti je to velká podívaná. V neděli a pondělí se na výstavišti uskuteční závod Brněnská sekera, který vždy vzbuzoval velký zájem diváků. Letošní obsazení je navíc mezinárodní. Odvážné vrhače najdete na travnaté ploše u pavilonů M a Y.

Traktor pod nadvládou GPS

Kdo viděl videopozvánku na veletrhy Techagro, Biomasa a Silva Regina, ví, že hlavní roli v něm hraje „chytrý traktor“. Jak to doopravdy vypadá, když stroj řídí navigace, uvidíte na vlastní oči u pavilonu Z. Naprogramovaný stroj podle zadaných GPS souřadnic musí projet naplánovanou trasu mezi kužely, řidič jej pouze nastartuje. Přijďte se podívat, opravdu se nesplete.

Trocha historie

Na zemědělských a lesnických veletrzích nepřijdou zkrátka ani milovníci historie. V montované hale K najdou velkou výstavu historických strojů, traktory a kombajn. Na návštěvníky čekají také historické lovecké kočáry z přelomu 19. a 20. století.  Prohlédnout si mohou kočár Mylord grande, který v roce 1914 vyrobila pražská c.k. dvorní továrna Petr Klubal a spol. Na přelomu století patřil tento typ kočárů k oblíbencům panských a císařských rodin, velmi často ho ale používal také první prezident Československa Tomáš Garrigue Masaryk.

Regionální a zvěřinové dobroty

Už tradičně k zemědělským a lesnickým veletrhům patří přehlídka kvalitních potravin, které se honosí značkou Regionální potravina a Klasa. Projekt spadá pod hlavičku Státního zemědělského intervenčního fondu. Letos můžete ochutnat dobroty například ze Slovácké moštárny – ceněné vinné mošty Magdaleny Válkové a její rodiny sbírají jedno ocenění za druhým. Jak chutná nejen Zlatá slivovice, předvede Lihovar Zlín, svoje bylinkové směsi přiveze firma Solertus. Skvělé pečivo dodá Pekařství Křižák a k němu bude možné zakousnout oceněný kozí sýr Farmy Amálka, okusit zeleninové hořčice a omáčky Slezská bašta. A nakonec je dobré si dát něco sladkého, tedy med z Včelařství M. Gregora nebo laskominy v podání Karamelového snu. Určitě nezapomeňte ochutnat výrobky Pivovaru Bizon. V pavilonu Z pak budou k dispozici tři restaurace se zvěřinovými specialitami.

Zemědělství žije. A moderně!

Odborníků a kvalifikovaných lidí, kteří navíc ovládají moderní technologie, je v zemědělství velký nedostatek. Firmy si je přetahují a ze škol středních i vysokých jich vychází velmi málo. Že jde o dobré zaměstnání s velkým potenciálem, které navíc v dnešní době už rozhodně „nepáchne“, vysvětluje projekt Zemědělství žije moderně, který právě na popud zoufalých zemědělců vytvořil Zemědělský svaz České republiky. „Dnešní děti nepoznají rozdíl mezi senem a slámou, nerozeznají druhy obilí a ze strojů znají jen kombajn,“ popisuje další důvody besed Soňa Jelínková ze svazu. Právě na nich zdůrazňují, že moderní technologie vládnou oboru víc, než se dostane k laické veřejnosti. Dnes podniky neshání jen pomocné síly do kravínů, ale hlavně techniky, kteří dovedou programovat, nastavovat systémy a pracovat s nimi. Přednášky, soutěže a zajímavé informace získají zájemci v pavilonu P.

Oceněné skvělé exponáty

77 strojů a technologií bojuje o Grand Prix Techagro a další desítky o cenu veletrhů Biomasa a Silva Regina. Rozhodnuto o těch „nej“ bude hned ze startu veletrhů, v neděli večer. Neváhejte a přijďte si je poté prohlédnout a zjistit, čím porotu uhranuly. Najdete je bezpečně podle speciálních označení.

Aby voda nemizela

Premiéru letos v tradiční exponátové soutěži Grand Prix Techagro, Biomasa a Silva Regina zažije ocenění Soil Water Retention Friendly. Porota vybere techniku či technologie, které napomáhají zadržení vody v krajině. Jde momentálně o velmi palčivý problém. Zejména poslední desetiletí se vracejí velká sucha, kdy již v květnu či červnu je půda vyschlá až metr pod povrch, a zemědělci odepisují velkou část úrody. Půda není v dobré kondici i klimatickým a srážkovým změnám. Vláha přichází jindy a zejména s jinou intenzitou a mění se i v jednotlivých regionech. Nejsou to dlouhodobé deště, ale prudké lijáky jen v několika dávkách. V řadě případů po takových prudkých srážkách se na povrchu půdy vytváří nepropustná krusta, po níž voda z dalšího lijáku steče pryč a nemá šanci se vsáknout. Hlavně na jižní Moravě pak opravdu došlo k masivnímu poklesu srážek se všemi negativními vlivy na krajinu i zemědělskou produkci. „Záleží také na tom, kdy a s jakou technikou zemědělec na pozemek vjede a zda půdu ještě více neudusá,“ poznamenává předseda hodnotitelské komise Jiří Mašek, děkan Technické fakulty na České zemědělské univerzitě v Praze.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše