URBIS SMART CITY FAIR

Übersetzung nicht verfügbar.

Uliční databanka aneb co všechno chceme vědět o naší ulici?

Proč sbírat informace o místě, kde žijeme, ať už se týkají klimatu, vody, energií a mnoha dalších věcí? A jak třeba docílit i toho, aby se v nově opravené ulici záhy opět nekopalo? I o tom na veletrhu URBIS diskutovala čtveřice odborníků pod moderátorskou taktovkou Davida Bárty ze CityOne, jejichž hlavním tématem byla tzv. uliční databanka.

Proč to děláme? Pokud budeme sbírat informace o prostředí, ve kterém žijeme, dokážeme nabídnout občanům data pro jejich lepší rozhodování. Například když si chtějí koupit dům a dopředu vědět, jak velký hluk je v dané lokalitě, anebo si chtějí otevřít provozovnu a potřebují znát, jak to v daném místě vypadá s dostupností vody nebo elektřiny. Druhá rovina souvisí s informovaností občanů. Když se město snaží například zavádět nové věci typu regulace pohybu, tak mnohdy naráží na negativní reakce lidí, kteří o daném tématu nic nevědí. Uliční databanka by tomu mohla napomoci,“ dodává David Bárta.

Jako první z panelistů přinesl urbanistický pohled na věc architekt Jan Fibiger. „Tato republika nemá efektivnější nástroj než je územní plánování. To by se však mělo stát integrální součástí území Smart Cities,“ říká architekt, který ulici charakterizuje jako veřejný prostor, do kterého má každý možnost vstoupit a který má sociální, obchodní, dopravní i infrastrukturální funkci, zahrnuje problematiku odpadů, zeleně, parkování, osvětlení i IT. Podle jeho slov je třeba do diskuse o veřejném prostoru  vtáhnout veřejnost. „Dnes máme k dispozici simulační nástroje, díky kterým si lidé mohou dobře představit, jak konkrétní místo bude v budoucnu vypadat,“ říká architekt s tím, že aktuálně se také připravuje digitální nástroj pro „tvorbu ulice“ - dynamický model území České republiky, evidující technickou infrastrukturu.

Ostatní řečníci, ať už se zabývali problematikou vody, energií či analýzy dat, se shodli na tom, že data jsou důležitá, ale ještě důležitější je umět je integrovat do systému a efektivně s nimi pracovat. Jako ukázky z praxe vybrali příklad radnice, která díky kamerovým a čidlovým sčítačům a dalším technologiím dokáže sbírat a vyhodnocovat data o trasách po městě se pohybujících automobilů, anebo vodárenského podniku, který velmi efektivně dokáže sledovat kvalitu pitné a užitkové vody.

Weitere News von der Messe

06. 06. 2019 URBIS SMART CITY FAIR Tři Zlaté medaile URBIS 2019 pro chytré výrobky

Inovativní kontejner na oděvy TUČŃÁK od společnosti TextilEco, a.s., plánovač tras nové generace pro veřejnou dopravu a mobilitu jako služba s názvem AnyRoute od firmy Umotional s.r.o. a řídicí informační systém RISII od dodavatele Herman systems, s.r.o. a vystavovatele Dopravní...

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše