GO a Regiontour

Übersetzung nicht verfügbar.

Víte, kde se skrývá Krajina břidlice a jak se kámen láme? Přijďte se vše dozvědět na GO a Regiontour

Krajina poklidných vrcholků, hlubokých údolí, do kterých se statečně zařezávají mladé dravé řeky Odra a Moravice. Krajina, které vtiskla nezaměnitelnou podobu černošedá hornina – břidlice, tvořící společně s drobami a slepenci převážnou část podloží Nízkého Jeseníku. Oblast Oderska, Vítkovska a Budišovska spojila právě břidlice a co nabízí, poznají návštěvníci cestovatelských veletrhů. V expozici uvidí také, jak se kámen řeže a láme.

„Pro snadné pochopení veřejnosti a geologické vymezení této oblasti používáme název Krajina břidlice,“ uvádí Alena Zemanová, vedoucí odboru kultury a školství z městského úřadu Odry.

V geologických mapách se Krajina břidlice objevuje jako šedivá plocha. Ve skutečnosti se jedná o krajinu barevnou, malebnou a rozmanitou. Zeleň střídají šedivě stříbřité haldy břidlic, výběžky skal, v dolinách i na kopcích se lesknou hladiny jezírek zatopených lomů. Krása a zvláštnost přírody Krajiny břidlice pozorovatelná v každém pohledu je dílem přírody skloubeným s dílem člověka. Jednou z největších zvláštností Krajiny břidlice je tajemství země – hlubinné břidlicové doly, ohromující díla člověka, která vznikala po dobu několika staletí. Impozantní vytěžené komory v kombinaci s chodbami precizně založenými z odpadního kamene jsou mnohými montanisty pokládány za nejkrásnější podzemní prostory zhotovené člověkem.

„Zajímavé informace o břidlici a břidlicovém průmyslu, geologii, paleontologii a výrobcích z břidlice jsou prezentovány v Muzeu břidlice v Budišově nad Budišovkou. Na vnitřní výstavní prostory navazuje venkovní expozice s důlními vozíky, imitací štoly a přístřeškem na štípání břidlice. Velmi zajímavá miniexpozice břidlicového průmyslu v oblasti Vítkovska – Imaginárium břidlice - se nachází v objektu rekreačního střediska Bílá Holubice nedaleko města Vítkov. Imaginárium nabízí neobvyklou podívanou prostřednictvím velkoplošných fotografií, videí a zvuků,“ popsala Zemanová.

Největším lákadlem oblasti jsou zpřístupněná podzemí – v obci Zálužné poblíž Vítkova se nachází Raabova štola, důlní dílo, které nás po několika desítkách metrů dovede do vytěžené důlní komory. Geologicky velmi zajímavý Flascharův důl bude v květnu roku 2020 otevřen pro veřejnost v Odrách. Návštěvníci si projdou přes 300 metrů důlních chodeb, ocitnou se v několika vytěžených komorách a adrenalin zažijí v 18 metrů vysokém lezním oddělení. Zajímavostí Flascharova dolu je bohaté provrásnění, které lze pozorovat na několika místech dolu.

V Krajině břidlice je vybudováno téměř 70 km naučných stezek věnovaných břidlici – Břidlicová stezka, stezka Dědictví břidlice, Čermákova stezka a stezka K Flascharovu dolu.

Všechny informace získají zájemci na GO a Regiontour. Kdo se do Krajiny břidlice vypraví, pak určitě stojí za to navštívit informační centra v Odrách, Vítkově a Budišově nad Budišovkou. Kompletní přehled je na webových stránkách www.krajinabridlice.cz.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše