Baumesse Brünn

Übersetzung nicht verfügbar.

Výstaviště patřilo čtyři dny stavebnictví, řemeslům a interiérovému designu

Stavební veletrh proběhl v novém předjarním termínu, obsadil tři pavilony a přivítal více než 26 tisíc návštěvníků – jak odborníků, tak zájemců o stavby, rekonstrukce nebo vybavení domácnosti z řad koncových zákazníků. Součástí byla učňovská Mistrovství České republiky v sedmi řemeslných oborech i největší tuzemská přehlídka studentského designu. Permanentní přednáškový program s informacemi o zdravém bydlení a dalších trendech probíhal na čtyřech místech. Otevřelo se rekordních patnáct stánků s bezplatným odborným poradenstvím a návštěvníci mohli vyhrát některou z atraktivních cen.

Trojlístek Stavební veletrh Brno, veletrh DSB - Dřevo a stavby Brno a veletrh nábytku a interiérového designu MOBITEX se přesunul z dubna na přelom února a března, tak aby nový termín předcházel stavební sezoně. Zúčastnilo se jich celkem 314 vystavovatelů převážně z České republiky na obsazené výstavní ploše 14 471 m2 (počet vystavovatelů včetně centra vzorových montovaných domů EDEN 3000).   

Největší pavilon brněnského výstaviště P soustředil pod jednu střechu prezentaci stavebnictví a navazujících oborů. Představily se zde přední firmy a značky českého stavebního trhu jako FenStar, Lomax, Schiedel, Sun System, Thermona, Velux, Wienerberger, Ytong a další. Na stáncích se objevila řada novinek a nejlepší exponáty soutěžily o Zlaté medaile SVB 2019. Ocenění získaly čtyři výrobky šetřící lidské zdraví, přírodní zdroje i životní prostředí. Trojici Zlatých medailí si rozdělily posuvná střešní taška SALSA 13 od firmy Tondach ČR, chytrá řídicí jednotka vnitřního prostředí VELUX ACTIVE od společnosti Velux ČR a tepelné čerpadlo Chameleon Hybrid od společnosti Tepelná čerpadla Mach. Čestné uznání hodnotitelské komise patří skleněné fotovoltaické tašce Hanergy HanTile, kterou vystavila firma Czech Energy Team.

Zájemci o nábytek, bytové doplňky a interiérový design mířili do pavilonu F na veletrh MOBITEX. Přehlídka ukázala nejen trendy v designu, ale také technologické vychytávky tzv. chytré domácnosti nebo nábytek pro zdravé spaní a sezení. Nejlepší exponáty soutěžily o ceny Grand Prix MOBITEX 2019 v kategoriích progresivní design a progresivní technologie. Na stupních vítězů stanuly ložnice Karolína od společnosti JITONA, radiátor TERMA Camber vystavovatele Dobráklíma, ložnice Deira od společnosti Postelia, kolekce lněných sáčků na chléb CHLIEB ze slovenské dílny Localhand a jídelní stůl od českého výrobce WOOD 4 EVER. Do studentské sekce Grand Prix MOBITEX 2019 se zapojilo pět škol a výsledkem byla unikátní přehlídka 104 exponátů. Hlavním vítězem je Filip Krampl z ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně a jeho projekt Sokui inspirovaný tradiční japonskou technikou lepení dřeva pomocí rýže. 

Nově byl otevřen pavilon Z, kam se z volných ploch přesunuly učňovské soutěže stavebních řemesel. Mistři všedních dnů 2019 byl název unikátní třídenní akce, která přivedla na jedno místo nejlepší žáky odborných škol v šesti oborech. O titul mistrů České republiky v aréně pavilonu Z bojovali mladí klempíři, pokrývači, tesaři, kominíci a čalouníci. Spolu s nimi se představili mladí instalatéři v tradiční soutěži Učeň instalatér 2019. V pavilonu F navíc proběhlo Mistrovství ČR v oboru truhlář. Smyslem všech soutěží bylo zviditelnit dovednosti mladých řemeslníků, kvalitní práci odborných škol a propagovat řemesla, což se podle ohlasů 100% podařilo.

Doprovodný program probíhal pod záštitou České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a každý den se zaměřil na jiné téma. Přednášky o hospodaření s vodou, požární ochraně, bezbariérovém bydlení a zdravém bydlení oslovily jak laiky, tak odborníky. Samostatné přednáškové bloky se věnovaly například pasivním domům, zavádění BIM do stavební praxe nebo kvalitě vnitřního prostředí budov, speciální přednáškový program se v sobotu zaměřil na dřevostavby. K nejatraktivnějším tématům doprovodného programu veletrhu MOBITEX patřila spolupráce studentů s výrobci, bezpečnost dětského nábytku, ergonomie v interiéru a jedenáctka megatrendů ovlivňujících nábytkářský sektor.

Přímo v pavilonech se pro návštěvníky otevřelo patnáct (!) bezplatných poradenských center zaměřených na všechny oblasti spojené se stavbou, rekonstrukcí a vybavením domu. Odborníci radili s právními a technickými problémy, se žádostmi o dotace nebo s výběrem stavebních materiálů, technologií a zdravého nábytku. 

Příští ročník veletrhů SVB, DSB a MOBITEX se uskuteční v termínu 26. až 29. února 2020.

Řekli o veletrzích

Jiří Kuliš, generální ředitel společnosti Veletrhy Brno

Věřím, že na Mobitexu bude v budoucnu ještě více designu, pro který je tento veletrh stvořen. U stavebnictví tak úplně neplatí, že je veletrh zrcadlem oboru. Když je krize a nestaví se, firmy šetří, a když se stavebnictví daří, firmy zase mají moc zakázek a říkají, že veletrh nepotřebují. Veletrh by měl sloužit především malému a střednímu podnikání a řemeslníkům, stavebníkům, topenářům a dalším příbuzným oborům. Je to platforma pro obor stavebnictví a chtěl bych, aby se veletrh do budoucna formoval tímto směrem, aby se tu firmy potkávaly se svými velkozákazníky.

Jiří Koliba, vrchní ministerský rada sekce průmyslu, surovin a stavebnictví Ministerstva průmyslu a obchodu ČR

Stavařina má jednu krásnou vlastnost, zůstává po ní něco pěkného, hmatatelného, účelného a sloužícího. Vždycky jsem říkával, že se těším, až nastanou pro stavebnictví lepší časy, až se dostaneme z velké krize, během níž stavebnictví ztratilo téměř třetinu své původní kapacity a výkonnosti. Dnes v těch lepších časech jsme a já si přeji, aby nám tyto lepší stavařské časy vydržely hodně dlouho, abychom se tu potkávali ještě několik let a říkali si: „Je to dobré, nestíháme zakázky“.

Dominika Hejduková, vedoucí střediska vzdělávání a informací, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků

Podobně jako v minulém roce jsme tu zřídili stavební poradenské centrum, ve kterém jsme poskytovali odborné konzultace. Byl o ně obrovský zájem. Letošní novinkou byly přednášky pro laickou veřejnost na témata, jako je zdravé bydlení, požární ochrana, hospodaření vodou či bezbariérové stavby. Jsem velice mile překvapená návštěvností, i na přednáškách jsme měli kolem padesáti zájemců, takže jsme museli každý den přidávat židle.  

Hana Londinová, členka prezídia Cechu topenářů a instalatérů České republiky

 Na SVB jsme každý rok a poskytujeme poradenství návštěvníkům. Letos jsme spokojeni s veletrhem, se stánkem, který máme vůbec největší v historii, i s programem doprovodných přednášek, ale vůbec nejvíc jsme nadšení z nového uspořádání soutěží v pavilonu Z. Venku byly soutěže takové roztříštěné, zatímco teď jsou všechna řemesla na jednom místě, což je i pro návštěvníky ohromně zajímavá podívaná. Kruhový pavilon Z se na soutěžení náramně hodí, byl to krok správným směrem.

Lenka Trandová, ředitelka, Asociace dodavatelů montovaných domů

Asociace má na veletrhu stánek spojený s poradenským centrem pro zájemce o dřevostavby, který byl poměrně hodně navštěvovaný. Na sobotu jsme připravili celodenní doprovodný program o dřevostavbách a materiálech, které se v dřevostavbách používají. První přednáška byla hodně navštívená, což je dobrým znamením pro celý dnešní den, kdy to vypadá na dobrou návštěvnost. 

Martin Čudka, prezident Asociace českých nábytkářů

Český nábytkářský průmysl roste a spíš než na domácím trhu se mu daří v exportu, protože domácí spotřeba je hodně krytá importem levného nábytku. Tyto veletrhy nám slouží k edukaci zákazníka a k podpoře práce, která se dělá rukama, což jsou různé druhy řemesel. MOBITEX je dobrá platforma, na které se potkávají výrobci, designeři, nábytkáři. Jsou tu k vidění trendy a hlavně je to pro české nábytkáře příležitost, jak být více vidět na domácím trhu.

Lucia Haraslínová, předsedkyně Klastru českých nábytkářů

 Už několik let jsme partnerem veletrhu MOBITEX, kde stabilně vystavují členové našeho klastru a sklízí zde úspěchy se svými výrobky. Na našem stánku se snažíme vzdělávat zákazníky a letos vystavujeme třeba komodu udělanou z půlky tak, jak by měla být, a z druhé půlky, jak by vypadat neměla.

Helena Prokopová, cechmistryně Cechu čalouníků a dekoratérů ČR

Na veletrhu MOBITEX se setkávají velmi kvalitní firmy. I když jich není tolik, jsou to firmy, u nichž se zákazníci opravdu mohou dozvědět, jak má čalounění vypadat, jak má být uděláno lůžko, prostě vidí kvalitu. Jako soudní znalec se setkávám se stížnostmi zákazníků, kteří si koupí převelice laciné a nekvalitní věci, proto jsem ráda, že veletrh předává lidem tyto důležité informace. Potěšilo mě, že se k letošnímu ročníku SVB připojilo Mistrovství ČR v oboru čalouník, které dříve probíhalo na veletrhu středních škol. Prostor v pavilonu Z je nádherný, vznikla tam aréna mladých lidí a všech stavebních řemesel. Moc se to povedlo a atmosféra je úžasná, i žáci oboru čalouník se tam cítí dobře, protože mají dost místa a mohou pracovat tak, jak jsou naučení ze škol. Je dobře mít soutěže řemesel na veletrhu, kde se potkávají výrobci, designeři a nyní i budoucí výrobci, kteří tady předvádějí svůj um.

Dagmar Koudelková, předsedkyně poroty a ředitelka Národního centra nábytkového designu

Výstupy z letošního ročníku studentské přehlídky Grand Prix Mobitex jsou velmi zajímavé, ať už jde o nábytek, svítidla nebo textil. Je tu více než stovka autorů a jsou tu hlavně projekty studentských prací, které vznikly ve spolupráci s firmami. Toho jsme chtěli dosáhnout zaměřením přehlídky, neboť téma znělo Student versus výrobce. Je vynikající, že firmy, které tady vystavují, jsou otevřené spolupráci se studenty, i když vědí, že to někdy není úplně snadné.  Veletrhům Brno patří velký dík za to, že zde tato přehlídka může fungovat, neboť studentská přehlídka nábytku a interiérových doplňků v takovém rozsahu nikde v Česku není. 

Radka Kocandová, Senior Marketing Specialist společnosti VELUX Česká republika, s.r.o.

Společnost VELUX  se zúčastnila Stavebního veletrhu Brno po delší pauze. Pro účast jsme se rozhodli díky tématu zdravého bydlení a smart living, na které se naše společnost dlouhodobě zaměřuje, a zacílení veletrhu především na koncové návštěvníky. Na náš stánek přicházeli lidé se zájmem o náš sortiment, elektrifikaci oken i o prosvětlení bungalovu, což je pro nás ta správná relevantní skupina. Těší nás také, že jsme získali Zlatou medaili pro naši řídicí jednotku vnitřního prostředí VELUX ACTIVE.

Kateřina Kořenková, marketingová specialistka, XELLA CZ, s.r.o.

Naše společnost patří k tradičním vystavovatelům, jsme na Stavebním veletrhu každý rok. Ve srovnání s loňským ročníkem vidíme, že se letošní úroveň veletrhu zvýšila. Nabízíme tu zákazníkům ucelené řešení pro stavby jejich domu, máme tu kompletní sortiment, který se navzájem doplňuje. Veletrh má pro nás přidanou hodnotu hlavně v přímém kontaktu se zákazníkem, který chce více poznat YTONG a další značky, zajímá se o materiál, chce si ho prohlédnout zblízka i osahat. Velký úspěch měly naše předváděcí akce a přilákaly spoustu návštěvníků, kteří si vyzkoušeli práci s materiálem. Lidé stavbu domu vždy pečlivě zvažují a hodně se ptají. Snažíme se jim vytvořit maximální pohodlí a prostor pro jejich rozhodování a dát jim možnost lépe nás poznat.

Radek Dufek, vedoucí obchodu, LOMAX

Letos jsme sem přijeli představit dva zbrusu nové produkty - vstupní hliníkové dveře, které od minulého roku vyrábíme, a nový typ venkovní žaluzie Z70, který je svými vlastnostmi jedinečný v rámci Evropy. Co se týče výstavy, pátek a sobota pro nás určitě byly zajímavější dny z hlediska návštěvnosti.

Stanislav Mach, ředitel společnosti TC MACH, s. r. o.

Na Stavební veletrh Brno jsme se vrátili po deseti letech a mám z něho pozitivní pocit. Vnímám, že se úroveň veletrhu posunula výše, a líbí se mi tu. Protože chceme, aby se o nás vědělo, přihlásili jsme se do soutěže o Zlatou medaili SVB a opravdu ji získali. A odvezeme si spoustu kontaktů. Jenom během čtvrtku nás kontaktovalo 81 zájemců, které máme navštívit, a předjednali jsme tady zakázky nejméně za 10 milionů korun.  

David Rybníček, vedoucí přímého prodeje pro ČR, FenStar

Vzhledem k tomu, že tady vystavujeme již několikátý rok po sobě, snažíme se letos zaujmout zákazníky něčím neobvyklým, a to ukázkou bezpečnosti oken, kdy mohou vidět, jakým způsobem se okno chová, kdy se do něj někdo dobývá. S účastí na veletrhu jsme spokojeni, středa a čtvrtek by mohly být návštěvnicky silnější dny, ale pořád stojí za to tady být. Příští rok se do Brna opět chystáme.

Roman Mikeska, obchodní manažer, ARS System s.r.o., člen skupiny Emil Group

Na Stavební veletrh jsme přijeli představit novinku v oblasti venkovních dlaždicových systémů, která tu má v Brně českou premiéru. Zaznamenali jsme veliký ohlas i zájem o nový systém Pave And Go, od rána do večera jsme měli na stánku spoustu práce, takže za nás je to fajn. 

Rostislav Dvořák, produktový manažer, LIKO-S

Loni jsme tady získali Zlatou medaili SVB za zelenou fasádu, chlubili jsme se s ní na všech frontách a myslím, že nám pomohla i obchodně. Poptávka po našich zelených řešeních každopádně stoupá a je vidět meziroční nárůst. Zájemci jsou hlavně majitelé rodinných domů a oslovujeme je i tady na veletrhu.

Petr Vokoun, výkonný ředitel, BIM Project

Příjemně mě překvapilo, kolik na veletrh chodí lidí. Tolik jsem určitě nečekal, i když naší cílovou skupinou jsou hlavně projektanti a další oborníci, kterých bych rád potkával víc. Převažují tady koncoví klienti, kteří zatím BIM neřeší. Možná je začne víc zajímat někdy za pět let, až se budou stavět inteligentní domy.

Jaroslav Frantál, obchodní zástupce, RASL čalouněný nábytek, projekt Vzorová inteligentní domácnost

Pohybuji se na výstavišti od roku 1992 a účast v Brně pro nás vždycky byla prestižní záležitostí. Na stánku projektu se prezentuje šest značek, které se zaměřují na chytré domácnosti a jejich ozvučení, krásné parkety, stěrky na zdi, osvětlení, čalouněný nábytek i křesla a dekorační skla. Pro nás je v současné době veletrh hlavně prostorem pro prezentaci exkluzivních výrobků. V pátek a v sobotu jsme zaznamenali dobrou návštěvnost a jsme spokojeni se zájmem, rozhodně sestava McIntosh s reproduktory Wilkins v hodnotě téměř tří milionů budí patřičnou pozornost.

Kamil Bělík, ředitel Saffron Beds CZ

Specializujeme se na třísložkové kontinentální postele skandinávského typu výhradně z přírodních materiálů. Na veletrhu máme kompletní portfolio značky Saffron Beds, jsme tu šestý rok v řadě a máme MOBITEX velice rádi, protože ho považujeme za důležitý veletrh. Našim klientům i potenciálním zákazníkům zde můžeme demonstrovat, co pro ně dokážeme vyrobit, včetně největší postele nejen na veletrhu, ale i v Brně. Letos vyšlo i počasí, takže zákazníků je tu dost a jsme spokojeni i z pohledu množství zakázek. 

Miroslav Vrba, ředitel třebíčského závodu. JITONA a.s.

Jsme potěšeni, že se nám podařilo s naší ložnicí Karolína získat cenu Grand Prix Mobitex za progresivní design. Cenu vnímáme nejen jako ocenění práce mladé designérky Zuzany Škrinárové, ale i techniků a všech pracovníků, kteří připravili novinku do výroby. Je to pro nás velká čest, ocenění využijeme i z marketingového hlediska, ale nechceme usnout na vavřínech. Důležité je, abychom v nastoleném trendu dokázali pokračovat, a chceme každý rok přicházet s novou modelovou řadou.

Peter Furi, obchodní zástupce, Dobráklíma s.r.o., Slovensko

Veletrh poskytuje návštěvníkům možnost využít všechny jejich smysly – tady je možné výrobky vidět, slyšet, ohmatat si je, případně i ovonět. Myslím si, že v dnešním počítačovém světě je velmi důležité, aby člověk neztratil kontakt s realitou a mohl naživo zažít svoje ideály o bydlení, designu a domácí pohody. Získali jsme druhé místo v soutěži Grand Prix Mobitex za radiátor TERMA Camber. Lepší premiéru vstupu nového produktu na trh si člověk nemůže přát. Na první veřejné výstavě získat cenu, to je výborný start.

Monika Slabá, spolumajitelka, WOOD4EVER

Jsme malá rodinná firma, na trhu působíme dvacet let. Máme zkušenosti s výstavami v zahraničí, na veletrhu v Brně jsme poprvé a jsme nadšení jak zájmem, tak množstvím lidí na našem stánku. Je to pro nás obrovská motivace pokračovat dál v naší práci. Dostali jsme ocenění za náš jídelní stůl vyrobený podle starých mistrů, takže je to opravdu poctivá ruční práce, a nás velmi potěšili členové odborné komise, kteří ocenili jeho kvalitu i zpracování. Naše vize je, a proto jsme i v Klastru českých nábytkářů, aby poctivost a tradiční řemeslo nevymřelo a zůstalo v Čechách.

Peter Šipoš, majitel Hand Made Company, Slovensko

Na veletrhu jsme získali druhé místo za kolekci lněných sáčků Chlieb v kategorii progresivní technologie. První místo nebylo uděleno, takže to bereme za takovou polozlatou medaili. Toto ocenění nás příjemně překvapilo, těší nás a je to i zadostiučení za práci, kterou v naší chráněné dílně děláme.

 

Weitere News von der Messe

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše