ANIMAL TECH

Animal Tech, Národní výstava hospodářských zvířat a Národní výstava myslivosti začaly. Podívejte se na fotky

Co čeká návštěvníky prvního dne? Hned se rozjely národní šampionáty masného i dojeného skotu, předvádí se koně, prasata, ovce, kozy. Dnes se na výstavišti udělují Zlaté medaile Animal Tech 2019, křtí se kniha, u koní můžete potkat herečku Vandu Hybnerovou, pouze dnes se koná Fler jarmark. V myslivecké části se můžete nechat otestovat ze svých znalostí, ohromí vás trofeje a ochutnáte regionální dobroty. A kdyby začalo pršet? Nevadí, většina akcí je pod střechou.

Nejvíc hospodářských zvířat? V Brně

Přes 700 kusů skotu různých plemen, 140 koní, více než stovka ovcí a koz i dvě desítky prasat. To všechno je od neděle do středy k vidění na brněnském výstavišti, které se vždy jednou za dva roky stává dějištěm největší domácí přehlídky živočišné zemědělské výroby. „V České republice neznám lepší prostor, který by dokázal poskytnout vhodné zázemí pro tak velký počet hospodářských zvířat, jaký je v Brně předváděn a vystavován. Jsou zde vhodné podmínky za každého počasí a speciální neklouzavý povrch, protože dbáme i na bezpečí zvířat. Obsazujeme dva největší pavilony a už nám skoro nestačí,“ popisuje David Lipovský, vedoucí plemenářské sekce Českomoravské společnosti chovatelů.

Největší tuzemská výstava hospodářských zvířat je zároveň zajímavý logistický problém. Opět bylo potřeba během jednoho dne svézt ze všech koutů České republiky obrovské množství zvířat. Podařilo se to díky výhodné poloze Brna a nasazení všech firem s licencí na přepravu velkých zvířat. Jak informoval David Lipovský, celkem bylo v sobotu v akci 42 kamionů.

V neděli ráno už bylo vše připraveno jak pro návštěvníky, tak k zahájení prvních národních šampionátů jednotlivých plemen. V pavilonu P probíhá soutěžní program souběžně na dvou místech. Na předvadišti masného skotu se dnes od 10 do 17 hodin postupně vystřídají výstavní kusy plemen charolais, limousine, aubrac a parthenaise. Předvadiště dojeného skotu patří od 11 do 13 hodin národnímu šampionátu skotu jersey, následují dvě ukázky kolekce dojeného skotu a ve 13.45 soutěž „Dítě a tele“. Zde návštěvníci uvidí také nejmladšího pětiletého vodiče s měsíčním teletem. V pavilonu F probíhají samostatné programy na čtyřech místech: předvadišti ovcí, koz a prasat, střihačském pódiu, kolbišti a kruhovce pro ukázky koní.

Národní šampionáty mají také obchodní význam, protože české chovatelství se dlouhodobě má čím pochlubit a výsledky jeho práce jsou žádaným artiklem. „Spolupracujeme s ministerstvem zemědělství, které pořádá incomingové mise po partnery ze zemí východní Evropy. Během výstavy očekáváme asi patnáct misí zájemců o nákup českého genetického materiálu,“ informoval David Lipovský. Incomingové mise jsou ohlášeny mj. z Arménie, Libanonu, Běloruska, Ruska, Senegalu, Makedonie nebo Ukrajiny.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše