ANIMAL TECH

O titul nejlepšího mladého vodiče zabojují i pětiletí odvážlivci

Jsou neodmyslitelnou součástí výstav zvířat – vodiči. Na brněnském výstavišti se u příležitosti veletrhu Animal Tech a Národní výstavy hospodářských zvířat odehrají nejen národní šampionáty masného či dojeného skotu, ale do křížku se již tradičně pustí právě i vodiči, a speciálně pak členové Junior teamu Českého svazu chovatelů masného skotu. Třem nejmladším vodičům soutěže juniorů je teprve pět let.

O titul se bude bojovat ve třech věkových kategoriích. „Soutěž je zaměřená na práci vodičů, kteří musí zvíře do soutěže nejen připravit, tedy vyčistit, načesat, ostříhat a případně i na některých partiích vyholit, ale zejména bezchybně předvést a umět reagovat na pokyny hodnotící komise v předvadišti,“ řekla Pavla Vydrová z Českého svazu chovatelů masného skotu. I v nejmladší kategorii pět až deset let se bude klást důraz na schopnost komunikace se zvířetem i rozhodčími.

Letos organizátoři zaznamenali zvýšený nárůst juniorských vodičů v kategorii šestnáct až pětadvacet let. „ Stejně jako v nejmladší a II. kategorii, je i ve třetí kategorii kolem 12 studentů, což je na velikost předvadiště velké množství a zájem o to, utkat se v soutěžním ringu, projevili opět také studenti středních škol, které s námi dlouhodobě spolupracují.  V letošním roce jsme proto vytvořili čtvrtou kategorii, ve které se utkají studenti Střední školy v Trhových Svinech a Střední zemědělské školy v Lanskrouně,“ dodala Vydrová.

Šanci získat titul nejlepšího juniorského vodiče mají děti a studenti jak z malé farmy, tak z větších chovů. Jejich dovednost a vztah se zvířetem poukazuje na čas strávený společnou přípravou na výstavu. V předvečer juniorského klání, které se uskuteční poslední den výstavy 15. května v odpoledních hodinách, se bude v předvadišti „u masňáků“ konat také seminář na přípravu zvířat na výstavu a mladí si budou moci na generální zkoušce vyzkoušet, zda jsou dostatečně připravení. Zároveň se koná workshop s cílem naučit zejména starší členy Junior teamu dívat se na zvířata a umět je hodnotit.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše