ANIMAL TECH

V chovu jsme světová špička, shodli se řečníci na slavnostním zahájení

Národní výstavu hospodářských zvířat, veletrh ANIMAL TECH a Národní výstavu myslivosti 2019 zahájili premiér, ministr zemědělství a další významní hosté. Ceremoniál se odehrál na předvadišti dojeného skotu v pavilonu P a důstojnou i působivou kulisu mu dělala pětice urostlých býků.

Auditorium do posledního mísa zaplnili vystavovatelé, návštěvníci a VIP hosté včetně delegací ze Severní Makedonie, Běloruska, Arménie, Ruska a Senegalu. Jako hostitel je „v nejdražší stáji na světě“ přivítal generální ředitel společnosti Veletrhy Brno Jiří Kuliš. Připomněl, že hala P touto výstavou opět dokazuje svou multifunkčnost. Českým chovatelům poděkoval za jejich náročnou práci a pogratuloval k mezinárodním úspěchům, kdy například český býk zvítězil na francouzském šampionátu. Protože ve střední Evropě jiná akce podobného rozsahu není, vyjádřil Jiří Kuliš naději, že se brněnská národní výstava postupně stane výstavou mezinárodní. Na závěr popřál chovatelům hodně úspěchů a také dešťových srážek, aby měli dost krmiva.

Předseda vlády Andrej Babiš ve svém krátkém vystoupení podtrhl význam zemědělství. „Jsem rád, že tu mohu být. Je potřeba ukázat, že zemědělství je pro nás důležité a hlavním cílem zemědělců je uživit naši populaci. Nejsme soběstační a měli bychom více myslet na příští generace, dostatek vody i další věci. Držím palce všem zemědělcům, aby se jim dařilo, protože pak se bude dařit nám všem,“ uvedl premiér.

Ministr zemědělství Miroslav Toman poděkoval všem vystavovatelům i Českomoravské společnosti chovatelů a  prohlásil, že brněnská přehlídka potvrzuje vysokou úroveň českého zemědělství a chovatelství. „Ministerstvo zemědělství podporuje živočišnou výrobu a jenom na péči o zvířata v letošním roce počítáme s dvojnásobkem peněz oproti loňsku. Minulý rok to bylo přes 300 milionů korun, letos již 800 milionů,“ informoval Miroslav Toman a při této příležitosti poděkoval přítomné  ministryni financí Aleně Schillerové za vstřícný přístup k zemědělcům.

Vystoupení vládních představitelů přivítal prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek. Poděkoval vládě za to, jaký význam přikládá zemědělství, což podle něj ukazuje i účast premiéra a dalších ministrů na zahájení výstavy. Označil tento zájem politiků za impuls k dalším potřebným krokům, díky nimž by se mohla soběstačnost zemědělství postupně zvyšovat alespoň na 80 procent.

Jménem Zemědělského svazu ČR přítomné pozdravil jeho předseda Martin Pýcha. Brněnskou výstavu pochválil jako příležitost ukázat velké úspěchy českých zemědělců. „O zemědělcích se dnes často hovoří v negativním smyslu, ale málo se ví, že naši chovatelé dosahují v mezinárodním srovnání špičkových parametrů. Česká republika patří z hlediska užitkovosti dojených krav mezi pět nejlepších zemí na světě a také z hlediska užitkovosti masného skotu patříme mezi špičku. Máme jednu z nejlepších kontrol užitkovosti, kterou se k nám jezdí učit zástupci rozvojových zemí. Vyvážíme genetický materiál. Čeští chovatelé se mohou hrdě srovnávat s těmi nejlepšími na světě a výsledky jejich práce vidíme na této výstavě, kde probíhají šampionáty nejlepších zvířat. Myslím, že si naši zemědělci zaslouží ocenění a poděkování,“ zdůraznil Martin Pýcha.

Spoluorganizátorem Národní výstavy hospodářských zvířat je Českomoravská společnost chovatelů, kterou na zahájení zastupoval výkonný místopředseda představenstva Josef Kučera. V úvodu vyzdvihl místo konání a konstatoval, že hala P snese srovnání s prostředím světových výstav. „Kdybychom jeli do Hannoveru nebo do Paříže, možná tam nenajdeme takové podmínky, jaké pro zvířata nabízí brněnské výstaviště. I to svědčí o tom, že Česká republika paří v chovatelství a šlechtitelství k naprosté špičce,“ prohlásil Josef Kučera a pochlubil se ekonomickými výsledky oboru: „Čeští zemědělci v posledních třech letech vyváží plemenný materiál v průměru za 800 milionů korun ročně.“ Zároveň poděkoval chovatelům za to, jak dobře na výstavu připravili svá zvířata, a ministerstvu zemědělství i společnosti Veletrhy Brno za podporu. „Užijte si pohled na nejkrásnější zvířata v České republice!“ popřál všem na závěr.

Součástí zahajovacího ceremoniálu bylo ocenění nejlepších exponátů. Hodnotitelská komise rozhodla o udělení šesti Zlatých medailí ANIMAL TECH 2019 a sedmi nových cen v kategorii Smart Farming. Tradicí bylo udělení tří cen redakcí vydavatelství odborných časopisů a publikací Profi Press.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše