ANIMAL TECH

Vyměňte tupící se nože za kladiva! Speciální drtič sena či slámy usiluje o cenu

Podestýlka, krmivo nebo základ pro výrobu bioplynu. Z těchto možností si mohou vybrat čeští farmáři, pokud se rozhodnout zpracovávat balíky sena nebo slámy kladívkovým drtičem HayBuster H 1030. Hlavní výhoda používaní kladiv místo řezacích nožů je v lepší výdrži. Do soutěže o Zlatou medaili Animal Tech 2019 jej přihlásila společnosti AGRO A.R.W. s.r.o.

Farmáři používají kladívkový drtič hlavně pro výrobu řezanky. „Z každého balíku sena nebo slámy naseká stroj shodně dlouhé odštěpky, které jsou vhodné pro krmení. Zvířata si totiž často vybírají kousky, které jim chutnají. Někdo jde spíše po delších nebo naopak kratších kusech a na farmě tak zůstává velký odpad,“ řekl k využití řezanky Radim Strapek z AGRO A.R.W. s.r.o.

Odštěpky lze využít také pro podestýlku, kterou se stele zvířatům ve stájích nebo kravínech. „Protože kladívka rozmělní seno na jeden až dva centimetry, může se využít také jako stelivo. Nové farmy, které se nyní stavějí, řeší odpadní kanálky. Takto nadrcená podestýlka je skvěle odvedena a farmáři tak ušetří práci,“ vysvětlil Strapek. Na centimetrové kusy slámy se také lépe nabaluje hnůj, který snáze mineralizuje.

Zajímavostí pak je, že v Evropě je používají kromě drcení a šrotování také k výrobě bioplynu. „Starou slámu zužitkují za pomocí prolévání kejdy. Výslednou směs pak používají v bioplynové stanici. Stejně tak tam používají také rozdrcenou zeleninu,“ dodal Strapek.

HayBuster H 1030 dokáže drtit také obilná a kukuřičná zrna. Takový specializovaný drtič pak lze sestrojit pouze pomocí jednoduchého příslušenství – síta na obiloviny a násypníku. HayBuster H 1030 se tak s těmito přídavky přetransformuje ve šrotovník.

Stoj se bude na českou farmu instalovat krátce po veletrhu Animal Tech. Nejbližší funkční přístroj mají v Polsku, kde ho majitelé zakoupili rovnou při předváděcí schůzi. Používají ho v chovu, který čítá přes dva tisíce kusu zvířat.

Zlatá medaile Animal Tech 2019

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše