ANIMAL TECH

Výzkumný ústav živočišné výroby zajímá zlepšení kvality chovu a usnadnění práce v provozu. Jeho exponáty zažijí českou premiéru

Dvě zařízení posílají do boje o Zlatou medaili Animal Tech 2019 odborníci z Výzkumného ústavu živočišné výroby. Porota tak bude posuzovat jejich vzduchový filtr pro chovy prasat snižující emisní zátěž a speciální hák na pánevní zavěšení jatečních půlek skotu.

Obě zařízení se nyní testují v provozech Výzkumného ústavu. „Na veletrhu je chceme představit jako české novinky. Cílíme totiž na lepší zacházení se zvířaty i ušetření práce,“ řekl Petr Kunc z oddělení technologie a techniky chovu hospodářských zvířat výzkumného ústavu.

Vzduchový filtr snižující emisní zátěž pak čistí vzduch ve stájích s prasaty. Ventilátor žene vzduch přes vodní clonu. V ní se zachytí nečistoty, které pak technici přefiltrují. „Zařízení se pohledově ve stáji neliší od běžné ventilace, a kromě kontroly filtru a vodního okruhu nepotřebují žádnou speciální údržbu,“ dodal Kunc.

Není hák jako hák - oproti klasickému typu se hák od českých vědců skládá z těla kladky, která je uložena na kuličkovém ložisku a háku (závěsu). Výsledný typ proto díky těmto mechanickým částem zajistí snazší manipulaci s masem.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše