ANIMAL TECH

Změny v krmení nebo přesný čas říje, s tím radí farmářů aplikace Cow Manager. Soutěží o Zlatou medaili

Ušní senzor Cow Manager už pomohl mnohým farmářům v Česku s reprodukcí a zdravotním stavem stáda. Jeho hlavní výhoda je v rychlém a účinném nasazení do uší plemenic. Farmář má navíc všechny údaje pod kontrolou a může je sdílet se svým týmem a lékařem. Společnost ISB Genetic s.r.o. ho přihlásila do letošní soutěže o Zlatou medaili Animal Tech 2019.

Zařízení funguje na principu ušní známky. „Čeští farmáři ještě stále u plemenic používají pedometry nebo sledovací obojky. Aby tyto monitorovací zařízení nasadili krávě správně, musí u toho být mnohdy tři. Obojek navíc musí podle jejího růstu neustále popouštět,“ uvedla příklad Marie Ondráková ze společnosti ISB Genetic s.r.o. Při aplikaci Cow Manager stačí zvíře dobře zakotvit a aplikovat ho zvládne i samotný farmář.

Stroj dokáže snímat aktivitu zvířete, přežvykování, příjem krmiva nebo teplotu zvířete. „Chovatelé u plemenic měří tělesnou teplotu prvních deset dní po otelení, pro případné komplikace. Poté se teplota měří ještě při příznacích chřipky,“ vysvětlila Ondráková.

Farmáři také uvítají možnost sledování říje, což je ve větším stádu mnohdy problémem. Ondráková zmínila, že čeští farmáři díky softwaru rozpoznali říji jalovic dříve a zvýšili tak zapuštění téměř o 100 %. Přístroj také umožňuje sledovat vývoj změn v krmných dávkách. „Pokud se rozhodnete upravit krmivo, tak aplikace sama vyhodnotí její přínos ještě dříve, než se to projeví třeba na produkci mléka,“ dodala Ondráková.

Nejnovějším doplňkem, který přibyl k funkcím Cow Manageru, byla lokalizace určeného zvířete. Majitel a pracovníci zvíře sledují skrze externí PDA, které vypadá jako mobil. Mohou si také dělat seznamy a stádo tak lépe organizovat.

Zlatá medaile Animal Tech 2019

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše