Brněnský Majáles

Na výstavišti v sobotu zakotví Brněnský Majáles, vystoupí zde více než 20 hudebních hvězd

Na brněnské výstaviště se už v sobotu 4. května sjedou desítky tisíc lidí, čeká je největší open-air festival na jižní Moravě – Brněnský Majáles 2019. Ten odstartuje studentským průvodem na náměstí Svobody, připojí se i majálesové kapely. Jednodenní festival pod širým nebem letos přinese více než 20 vystoupení na třech hudebních scénách. Zahrají například kapely Kryštof, Ben Cristovao, Rybičky 48, český rapper Paulie Garand nebo česká hudební skupina z Prahy Mydy Rabycad.

Studentský měsíc vyvrcholí jednodenním hudebním festivalem už v sobotu 4. května na brněnském výstavišti. Na šestnáctý ročník Brněnského Majálesu vyrazí tisíce studentů společně v alegorických vozech svých univerzit a škol. Do průvodu se zapojí i „majálesové“ kapely. „Průvod startuje v 10:30 hodin na náměstí Svobody, kde studenti před měsícem postavili májku. Každá škola má svého hudebního zástupce. V alegorických vozech škol živě zahrají kapely Rybičky 48, Jelen, Marek Ztracený, Mirai a Mydy Rabycad,“ říká jeden z organizátorů Majálesu David Peštál. Průvodu se může zúčastnit i veřejnost. Sraz je u májky na náměstí Svobody, kterou studenti slavnostně pokácejí. Poté průvod vyrazí na brněnské výstaviště.

Samotný festival otevírá brány od dvanácti hodin, o první vystoupení se ve 13 hodin postarají vítězové soutěže studentských kapel, Trocha klidu a Hrabě Monte Crazy. Hlavním „tahákem“ letošního Majálesu je kapela Kryštof. Nováčky na akci budou například slovenští rappeři Separ a Kali. „Návštěvníci se mohou těšit také na Marka Ztraceného, Bena Cristovaa či Rybičky 48,“ vyjmenovává Peštál. Z kapel se dále o show postarají například Horkýže Slíže, Jelen, Mirai či naříklad UDG.

Do programu se zapojily všechny brněnské univerzity, lidé zvolí Krále a Královnu Majálesu 2019

Vysoké a střední školy připravily rovněž speciální studentskou část festivalu. „Do Brněnského Majálesu je zapojeno všech pět brněnských univerzit. I letos je čeká volba Krále a Královny Majálesu. Kandidáti předkládají projekt, jehož cílem je zlepšit život ve městě Brně. Zvolený kandidát bude mít možnost následně projekt přetvářet z papíru do praxe,“ popisuje David Peštál.

Brněnští studenti ovšem přichystali i další zajímavý program. Například v zóně Univerzity obrany si zájemci prohlédnou ukázky bojového vybavení vojáka české armády. VFU zase „proškolí“ milovníky zvířat, jak se chovat v krizových situacích, do nichž se jejich čtyřnozí mazlíčci mohou dostat. Zájemcům studenti též vysvětlí, jak se postupuje při výcviku vodícího psa. Studentské zóny nabídnou i místo k odpočinku a mnoho zážitků. Představí se též studentské spolky.

Brněnský Majáles otevře i zónu, která řeší rizika nočního života

Na festivalu lidé najdou také zónu, kde se mohou dozvědět více informací z oblasti prevence a léčby návykového chování. Na Majálesu se o tuto zónu postarají odborníci ze Společnosti Podané ruce. Zóna nabídne klid, odpočinek, ale hlavně poradenský servis. Program, který nese název HARD & SMART, je mimo jiné unikátní svým propojením – služby totiž nabízí právě v místech, které jsou spjaté s nočním životem. Chceme na rizika spojená s nočním životem upozorňovat. Jsme především studentská akce a myslíme si, že je velmi důležité mladé návštěvníky, kteří milují noční zábavu, vzdělávat. Lidé si budou moci v zóně odpočinout a dozvědí se, na co si mají dávat pozor,“ říká Martina Ježková z Brněnského Majálesu.

Zóna je součástí programu HARD & SMART, který spustila Společnost Podané ruce. „Program usiluje o poskytování komplexních služeb, které se odborně zaměřují na rizikové faktory, jež jsou spjaté například i s festivalovým prostředím. Jedná se kupříkladu o konzumaci alkoholu či ilegálních drog, dehydrataci a přehřátí, sexuální obtěžování či rizikový sex,“ vysvětluje Otakar Veselý ze Společnosti Podané ruce. Mezi rizikové aktivity patří též například poškození sluchu nebo téma bezpečnějšího opuštění akce.

Na Brněnský Majáles zbývá už jen posledních pár lístků, na místě k dostání nebudou. Organizátoři doporučují využít k dopravě městskou hromadnou dopravu namísto auta.

Projekty kandidátů na krále a královnu Brněnského Majálesu 2019:

Královny: https://brno.majales.cz/kralovna/

Králové: https://brno.majales.cz/kral/

MAJÁLESOVÝ PRŮVOD

10:30 – Kácení májky a koncert kapel na náměstí Svobody. V 11 hodin startuje slavnostní průvod. Harmonogram a mapa zde: https://brno.majales.cz/pruvod/.

Trasa průvodu:

Nám. Svobody > Zámečnická > Dominikánské nám. > Dominikánská > Šilingrovo nám. > Pekařská > Mendlovo nám. > Veletržní > Výstaviště

O festivalu Majáles

Majáles je oslava jara a mládí, širší program oslav je prezentací studentských dovedností a hlavní den oslav tvoří tradiční majálesový průvod a velký open-air festival, na kterém se volí Král a Královna Majálesu. Brněnský Majáles 2019 je největší open air festival pro mladé na jižní Moravě. Hlavní den oslav se uskuteční v sobotu 4. května 2019 na brněnském Výstavišti.

Kompletní informace lze najít na webu www.brno.majales.cz.

Zdroj: Brněnský Majáles 2019
Foto: archiv Brněnský Majáles 2019

Další aktuality z veletrhu

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše